Fánkoslány ajánlotta megnézésre a ***2007-es Időbűnöket (Timecrimes/Los cronocrímenes)***, és nem is kellett benne csalódnom, de mégis egy másik film ismerete elspoilerezte a cselekményt. Nagyon hasonlít erre a 2009-es Triangle thriller, de ha az ember elvonatkoztat, simán át tudja élni az Időbűnök feszült hangulatát, s mivel az az előbbi film, nekem is el kell vonatkoztatnom.
Fánksolány ajánlotta megnézésre a 2007-es Időbűnöket (Timecrimes/Los cronocrímenes) és nem is kellett benne csalódnom, de mégis egy másik film ismerete elspoilerezte a cselekményt. Nagyon hasonlít erre a 2009-es Triangle thriller, de ha az ember elvonatkoztat, simán át tudja élni az Időbűnök feszült hangulatát, s mivel az az előbbi film nekem is el kell vonatkoztatnom.
Héctor (Karra Elejalde) egy szokásos hétköznapi délutánon hazaér feleségéhez, nem történik semmi különös, egy hívást leszámítva, mikor senki nem szól a telefonba, majd leteszi, visszahívva pedig egy korlátozott központ üzenetrögzítő beszél. Délutáni szunyókálás után Héctor kifekszik a kertjükbe távcsövével kémlelni a tájat, hisz még csak most költöztek be, és a környéket nem ismeri. A fák között egy fiatal nő rendkívül furcsán viselkedik, leveszi a pólóját, majd mozdulatlanul fekszik. Héctor, miután felesége elment vacsoráért az erdőbe indul, ellenőrizni, hogy a lánynak nem-e esett baja.
Az erdőben Héctort, miközben ellenőrizné a lányt, valaki karon szúrja egy ollóval, így természetes módon menekülőre veszi a figurát. A titokzatos ember követi őt az erdőn át, feje átvérzett kötszerrel van áttekerve, ami igazán vérfagyasztó. Mindig megdöbbent, hogy a minimális kivitelezés, ilyen kaliberű filmeknél mennyire hatásos, elég pár rongy a fejre, és a támadótól libabőrösek leszünk, talán pont valódisága miatt.
Héctor menekülés közben, egy dombon lévő házba bújik el, melynek pincéjében egy woki toki-n keresztül valaki segítségére siet. Az ismeretlen segítő hősünket felirányítja egy irányító központig, a betekert fejű elől pedig egy furcsa, folyadékkal teli gépbe bújtatja. Mikor a gépből végre sikerül kiszállnia, fél órával a történtek előtt találja magát, önmagát látja a félórával az előtti eseményeket végigjátszva. Ahhoz, hogy csak egy létezzen önmagából, végig kell mennie az adott múlt minden egyes mozzanatán.
A színészekben nincsen kivetni való, nem kiemelkedőek, de jók, nem válnak irritálóvá. Vannak bizonyos irracionális reakciók a thrillerben, mint, mikor a támadó üldözi Héctort, ő elesik, és lefekszik percekre, vagy, mikor bedobja a ház ablakát és azon mászik be, meg sem próbálja megkeresni az ajtót. Kérdéseket is felvet a film, a múltban, ha tudjuk úgyis mi lesz, hogyan lehetne kijavítani a hibákat? Mit keres egy időgép a dombon? Eddig nem tűnt fel senkinek? A képi világ nagyon szép, minőségi a rendezés, ami Nacho Vigalondo-nak köszönhető, aki szerepet is vállalt filmjében. Érdekes, feszült tempójú és hangulatú thriller az Időbűnök, tudom ajánlani mindenkinek, aki szereti az oda figyelősebb, összetettebb misztikus thrillereket.Fánkoslány ajánlotta megnézésre a 2007-es Időbűnöket (Timecrimes/Los cronocrímenes) és nem is kellett benne csalódnom, de mégis egy másik film ismerete elspoilerezte a cselekményt. Nagyon hasonlít erre a 2009-es Triangle thriller, de ha az ember elvonatkoztat, simán át tudja élni az Időbűnök feszült hangulatát, s mivel az az előbbi film nekem is el kell vonatkoztatnom.
Héctor (Karra Elejalde) egy szokásos hétköznapi délutánon hazaér feleségéhez, nem történik semmi különös, egy hívást leszámítva, mikor senki nem szól a telefonba, majd leteszi, visszahívva pedig egy korlátozott hozzáférésű központ üzenetrögzítője beszél. Délutáni szunyókálás után Héctor kifekszik a kertjükbe távcsövével kémlelni a tájat, hisz még csak most költöztek be, és a környéket nem ismeri. A fák között egy fiatal nő rendkívül furcsán viselkedik, leveszi a pólóját, majd mozdulatlanul fekszik. Héctor, miután felesége elment vacsoráért, az erdőbe indul, ellenőrizni, hogy a lánynak nem esett-e baja.
Az erdőben a férfit, miközben ellenőrizné a lányt, valaki karon szúrja egy ollóval, így természetes módon menekülőre veszi a figurát. A titokzatos ember követi őt az erdőn át, feje átvérzett kötszerrel van áttekerve, ami igazán vérfagyasztó. Mindig megdöbbent, hogy a minimális kivitelezés ilyen kaliberű filmeknél mennyire hatásos, elég pár rongy a fejre és a támadótól libabőrösek leszünk, talán pont valódisága miatt. Héctor menekülés közben egy dombon lévő házba bújik el, melynek pincéjében egy walkie talkie-n keresztül valaki segítségére siet. Az ismeretlen segítő hősünket elküldi egy irányítóközpontba, a betekert fejű elől pedig egy furcsa, folyadékkal teli gépbe bújtatja. Mikor a gépből végre sikerül kiszállnia, fél órával a történtek előtt találja magát, önmagát látja a félórával azelőtti eseményeket végigjátszva. Ahhoz, hogy csak egy létezzen önmagából, végig kell mennie az adott múlt minden egyes mozzanatán.
A színészekben nincsen kivetnivaló, nem kiemelkedőek, de jók, nem válnak irritálóvá. Vannak bizonyos irracionális reakciók a thrillerben, mint mikor a támadó üldözi Héctort, ő elesik, és lefekszik percekre; vagy mikor bedobja a ház ablakát és azon mászik be, meg sem próbálja megkeresni az ajtót. Kérdéseket is felvet a film: a múltban, ha tudjuk úgyis, mi lesz, hogyan lehetne kijavítani a hibákat? Mit keres egy időgép a dombon? Eddig nem tűnt fel senkinek? A képi világ nagyon szép, minőségi a rendezés, ami Nacho Vigalondónak köszönhető, aki szerepet is vállalt filmjében. Érdekes, feszült tempójú és hangulatú thriller az Időbűnök, tudom ajánlani mindenkinek, aki szereti az odafigyelősebb, összetettebb misztikus thrillereket.
Szerintem: 6/10