Szerkesztőségünk ebben a hónapban is készült tematikus filmekkel, melyeket Ti, olvasók szavaztatok meg júliusra. E havi tematikánk az ördögűzésről és a témába tartozó filmekről fog szólni. Mielőtt megkezdődnek az esti filmajánlók, egy rövid kis áttekintést hoztam nektek az exorcizmusról, melyről többet olvashattok majd egyes cikkekben.
Szerkesztőségünk ebben a hónapban is készült tematikus filmekkel, melyet Ti, olvasók szavaztatok meg júliusra. E havi tematikánk az ördögűzésről fog szólni és a témába tartozó filmekről. Mielőtt megkezdődnek az esti filmajánlók egy rövid kis áttekintést hoztam nektek az exorcizmusról, melyről többet olvashattok majd egyes cikkekben.
Az exorcismus a latin „eskü alatt megtagad” szóból származik, a szertartást pedig az exorcista pap, vagy különleges képességgel felruházott, annak vélt személy végzi. Az ördögűzés hagyománya az ókorból származik, a sámánista hitvilág egyik ceremóniája volt, ahogy a kereszténységé is. A felvilágosodással és a pszichológiának, annak ágainak megjelenésével, kibontakozásával háttérbe szorult ez a rítus, mivel egyre jobban megismertük az elmét és a lelket. Az exorciszmus ma is bevett gyakorlat a kerezstény egyházakban, főleg a katolicizmusnál, az ortodox felekezetekben és az anglikán egyházban, melynek minden megyéjében van egy hivatalos ördögűzője. A Vatikán nemrégiben elismerte a nemzetközi ördögűzők hivatalos társaságát.
Egyik leghíresebb ördögűző nem más volt, mint Jézus, aki megváltói mivoltaként felszólította tanítványait, hogy a hit terjesztése mellett, démonokat is űzzenek, ahogyan azt maga is tette. Innen eredeztethető a szertartás „Jézus nevében”, „Jézus akaratából”, „Krisztus erejével” végzése.
A római katolikus egyház szerint az ördögűzés egy szertartás és nem szentség, mint a gyónás például. A katolikus exorcizmus a legszigorúbb és legszervezettebb szertartás, csak felszentelt pap végezheti, a püspök engedélyével, alapos orvosi vizsgálat után, hogy a mentális betegségeket ki lehessen zárni.
"Szabályszerű vallási szertartás során sem a babonát nem szabad összekeverni a vallással, bármennyire is összefonódott a történetük, sem a mágiát, bármilyen fehér is." – írja a Katolikus Enciklopédia.
A szertartást a Római Rituálé szerint végzik a papok, melyben világosan le van írva minden lépés és eszköz, melyek szükségesek a sikeres szertartáshoz és a megszállottságra utaló jeleket: az áldozat ősi, vagy számára ismeretlen nyelveken beszél, olyan tárgyakról tud, melyekről nem lehetne tudomása, szent jelekre idegenkedő, agresszív viselkedéssel reagál, istenkáromló és szentségtörő viselkedést tanúsít. A katolikus egyház 1999 januárjában módosította kicsit a rituálét, de a latin rítusú egyházakban a tradicionális, 1614-es szertartást használják. Először az exorcista Istenhez könyörög, a második részben közvetlen paranccsal utasítja a Gonoszt, hogy távozzon a megszállottból, majd a rituálét egy köszönő imával zárják. Napjainkban ritkán engedélyez a püspök ördögűzést, mivel általában neurológiai vagy mentális betegséggel magyarázható az alany viselkedése.
Reméljük ebben a hónapban is örömötöket lelitek tematikus sorozatunkban.Szerkesztőségünk ebben a hónapban is készült tematikus filmekkel, melyet Ti, olvasók szavaztatok meg júliusra. E havi tematikánk az ördögűzésről fog szólni és a témába tartozó filmekről. Mielőtt megkezdődnek az esti filmajánlók egy rövid kis áttekintést hoztam nektek az exorcizmusról, melyről többet olvashattok majd egyes cikkekben.
Az exorcizmus latin eredetű szó, a szertartást pedig az exorcista pap vagy egy különleges képességgel felruházott, annak vélt személy végzi. Az ördögűzés hagyománya az ókorból származik, a sámánista hitvilág egyik ceremóniája volt, ahogy a kereszténységé is. A felvilágosodással, a pszichológia és ágai megjelenésével, kibontakozásával háttérbe szorult ez a rítus, mivel egyre jobban megismertük az elmét és a lelket. Az exorcizmus ma is bevett gyakorlat a keresztény egyházakban, főleg a katolicizmusnál, az ortodox felekezetekben és az anglikán egyházban, melynek minden megyében van egy hivatalos ördögűzője. A Vatikán nemrégiben elismerte a nemzetközi ördögűzők hivatalos társaságát.
Egyik leghíresebb ördögűző nem más volt, mint Jézus, aki megváltói mivoltaként felszólította tanítványait, hogy a hit terjesztése mellett démonokat is űzzenek, ahogyan azt maga is tette. Innen eredeztethető a szertartás „Jézus nevében”, „Jézus akaratából”, „Krisztus erejével” végzése.
A római katolikus egyház szerint az ördögűzés egy szertartás és nem szentség, mint a gyónás például. A katolikus exorcizmus a legszigorúbb és legszervezettebb szertartás, csak felszentelt pap végezheti, a püspök engedélyével, alapos orvosi vizsgálat után, hogy a mentális betegségeket ki lehessen zárni. "Szabályszerű vallási szertartás során sem a babonát nem szabad összekeverni a vallással, bármennyire is összefonódott a történetük, sem a mágiát, bármilyen fehér is." – írja a Katolikus Enciklopédia.
A szertartást a Római Rituálé szerint végzik a papok, melyben világosan le van írva minden lépés és eszköz, melyek szükségesek a sikeres szertartáshoz. Ugyanitt ismertetik a megszállottságra utaló jeleket: az áldozat ősi vagy számára ismeretlen nyelveken beszél; olyan tárgyakról tud, melyekről nem lehetne tudomása; szent jelekre idegenkedő, agresszív viselkedéssel reagál; istenkáromló és szentségtörő viselkedést tanúsít. A katolikus egyház 1999 januárjában módosította kicsit a rituálét, de a latin rítusú egyházakban a tradicionális, 1614-es szertartást használják. Először az exorcista Istenhez könyörög, a második részben közvetlen paranccsal utasítja a Gonoszt, hogy távozzon a megszállottból, majd a rituálét egy köszönőimával zárják. Napjainkban ritkán engedélyez a püspök ördögűzést, mivel általában neurológiai vagy mentális betegséggel magyarázható az alany viselkedése.
Reméljük, ebben a hónapban is örömötöket lelitek tematikus sorozatunkban.