Ha egy horrorfilmekben jártas illető megpillantja a „found footage” és az „emberek közt terjedő járvány” szavakat egyazon kontextusban, joggal vonakodhat az adott film jó szívvel való megtekintésétől. Azonban, mint olyan sok más dologban, ebben az esetben is beszélhetünk ellenpéldákról. A The Bay című alkotás ezek közé az üdítő kivételek közé tartozik. A történet egy kiszivárogtatott sztorit mutat be, amit mindeddig a nyilvánosságtól igyekezett elzárni az amerikai kormány. Eszerint 2009-ben, Maryland partjainál egy Chesapeake Bay nevű kisvárosban egy pusztító fertőzés kezdte el szedni áldozatait. A kór eredete összefüggésben volt a környezetszennyezéssel, mivel a különféle ipari tevékenységek hatására olyan anyagok kerültek bele a vízbe, amelyeknek hatására egy genetikailag mutálódott parazita jött létre. Az élősködő kezdetben csak a halállományt és a vízben élő állatokat kezdte megtizedelni, azonban hamarosan újabb, nagyobb gazdatestek után nézett, ennek szerepét pedig a környéken élők töltötték be. Ezt az eseménysort mutatja be a film több szemszögből is, TV-s anyagok, rendőrségi archívumból származó felvételek, civilek által készített felvételek formájában. A fő cselekményszálat egy fiatal riporternő által készített személyes beszámoló jelenti, amely keretet ad magának a történetnek.
Aki hagyományos értelemben vett akciódús filmre vágyik, az nagy valószínűséggel csalódni fog, mivel a Bay erősségét nem ez jelenti. Nincsen benne túl sok érdembeli, köznapi értelemben vett horror, sem jumpscare-ek, sem semmi olyan, ami egy átlagos horrorfilmet jellemezhetne. Azonban van benne mondanivaló, és nem nélkülözi a realizmust sem, ami a mai felhozatalt tekintve szinte kuriózumnak is számíthat. A filmben bemutatott képsorok közel állnak egy fiktív katasztrófa hiteles bemutatásához. Kiválóan ábrázolja az emberi természetből fakadó különböző reakciókat, ki racionálisan, ki pánikolva, egyesek pedig a végsőkig kétkedően próbálnak megküzdeni a hétköznapinak nem nevezhető helyzettel. A film erőssége egyben a gyengesége is lehet, hiszen a realizmusra való törekvés olykor vontatottá tette a cselekmény előrehaladását, bár ezt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy ez mennyiben hat negatívan az összképre.
A Bay továbbá egy apró kis gondolatébresztőként is szolgálhat, hiszen úgy gondolom, legfőbb mondanivalója közé tartozik az ember mértéktelen és felelőtlen környezetpusztító tevékenysége. A különböző ipari vállalatok mindent megpróbálnak eltussolni, mindenkit igyekeznek pénzzel elhallgattatni, a nem megvásárolható ellenfeleiket pedig lejáratni a nyilvánosság előtt. A film pontosan ezt a jelenséget igyekszik bemutatni, kiegészítve egy olyan fikcióval, amely, tekintve napjaink helyzetét, korántsem tűnik annyira irreálisnak, többszöri végiggondolás után. Természetesen a legnagyobb veszélyt a valóságban nem egy esetleges mutáns faj jelentené, nem szükséges ilyen jellegű helyzet ahhoz, hogy az emberek a közeljövőben megtapasztalják, hogy a természettel szemben nem lehet a végtelenségig büntetlenül haladni.
Értékelés: 7.5/10