Kevés olyan kultúra virágzott a Földön, amely az egyiptomihoz hasonló mértékű miszticizmussal és spiritualitással volt átitatva. Ez a birodalom, bár évezredek óta elbukott, napjainkig számos rejtélyt és megválaszolatlan kérdést hagyott maga után, amire a tudomány különböző álláspontokon elhelyezkedő képviselői próbálnak meg a maguk módján válaszokat találni. Ennek ellenére sem a horror, sem a sci-fi, sem egyéb műfajban nem találunk sok alkotást, amely történetének alapját ez az irányvonal határozná meg. Az igazat megvallva, az ókori Egyiptom és az ezt övező világ rajongójaként kissé elfogultan láttam neki a film megtekintésének, így az előzetesen elszórt hírmorzsák (amik igencsak negatívan írtak a filmről) információi sem szegték kedvemet.
A film kerettörténete röviden összefoglalva a következő: 2013-ban járunk, amikor az úgynevezett „arab tavasz” elérte Egyiptomot, és az ország véres zavargások középpontjává vált. Ilyen körülmények közt tesz szenzációsnak minősülő felfedezést egy amerikai kutatócsoport, akik egy különleges, háromoldalú piramisra bukkannak, amely mélyen eltemetve a sivatag homokja alatt fekszik. Ennek a csoportnak a tagjai lesznek a későbbi főszereplők. Az országban tomboló káosz miatt az ásatást be kell rekeszteni két napon belül, a csapat néhány tagja viszont egy dollármilliókat érő felderítőrobot nyomába ered, amellyel rejtélyes módon megszakadt az összeköttetés, miközben az az építmény járatait térképezte fel. Innentől kezdődik meg az érdembeli akció a filmben, a maroknyi csoport bemerészkedik az évezredek óta érintetlenül álló piramisba, ahol nem várt fogadtatásban lesz részük.
Röviden összegezve, a film hatalmas csalódás azok számára, akik némi újdonságot vártak. A kezdetben akár érdekesnek is mondható alaptörténet hamar ellaposodik egy olyan közhelyes horrorrá, amit manapság minden hónapban (rosszabb esetben többször is) megkapunk. Pozitívumnak mondható néhány megoldás, többek közt az, hogy a főszereplők ezúttal nem egy szellemileg sérült csimpánz logikai készségével rendelkeznek. Ennek köszönhetően önhibájukon kívül kerülnek kellemetlen helyzetbe, nem pedig azért, mert például úgy gondolták, jó ötlet az erdő közepén lévő elhagyott faházban éjszakázni, miután a pincében találtak három hullát és pár vérrel mázolt, fordított pentagramot. Ezek mellett viszont számos ordító hibával szembesülünk a mű megtekintése közben. Ilyen például a nevetségesen klisészerű sztorivonal és a vállalhatatlan minőségű CGI. Utóbbit érthetetlennek tartom, hiszen manapság ezerszer kisebb költségvetésű filmekben láthatunk szépen kivitelezett CGI-t, így egészen meglepő, hogy egy olyan esetben, ahol a 20th Century Fox áll a produkció mögött, ilyen amatőr munkát raknak össze. Még egy dolog, ami a Pyramid negatívumai közé tartozik, ez pedig az összefércelt mitológiai háttér. Egy olyan film esetében, ahol ez képezné a történet egyik alapkövét, úgy gondolom, illene némi kutatómunkát végezni ezt illetően.
Összességében egy újabb "egyszer nézős", klisékben dúskáló, középszerű filmmel lettünk gazdagabbak, mindezt egy olyan témakörre alapozva, amely rengeteg kiaknázatlan lehetőséget rejt magában.
Értékelés: 5/10