A Shrine egy 2010-es, kanadai rendezésű film, amely rendhagyó a maga nemében, hiszen a szerény költségvetés (mindössze egymillió kanadai dollár) és a manapság tucatszám termelődő hasonló témájú filmek áradata ellenére egy hangulatos alkotásról beszélhetünk.
A legelső pillanatokban szemtanúi leszünk egy bizarr szertartásnak, ami során egy férfit egy kereszthez kikötözve végeznek ki, miközben körülötte papok kántálnak, nem mellesleg lengyel nyelven. Ezt követően megismerkedünk a történet későbbi főszereplőivel. Carmen újságíróként tevékenykedik, az unalmas, hétköznapi témájú cikkek helyett valami egyedülálló dologról akar írni. Felfedezi egy rejtélyes eltűnési ügy lezáratlan aktáját, amely egy férfiról szól, akinek nyoma veszett valahol Lengyelországban, de ez az eset nem egyedülálló, mivel több más hasonló eseményről is beszámolnak írások azon a vidéken.
Annak ellenére, hogy főnöke megtiltja, hogy erről írjon, magánakcióba kezd, segédjével, Sarával felkeresik az eltűnt Eric édesanyját, aki fia naplóját adja oda nekik, hátha a benne található információk segítségükre lehetnek. Ezen a nyomon haladva felkerekednek Lengyelországba, velük tart még Carmen barátja, Marcus is, aki szakmáját tekintve fotós. Viszonylag hamar rálelnek egy Alvania nevű kis falura, ahol már az első pillanatokban szembetűnő, hogy nincs a helyén minden. Titkolózó, arrogáns helyiek, némelyikük a XX. század elejét idéző ruhákban, megmagyarázhatatlan eredetű köd, valamint barátságtalan papok, akiket a helyiek láthatóan bálványozva tisztelnek. Ezek a gyanús körülmények keltik fel a három önkéntes nyomozó érdeklődését, aminek köszönhetően hamar nem várt problémákkal szembesülnek.
A történet önmagában nem túlzottan hangzik lebilincselőnek, azonban az ezt követő események a mai szokványosnak számító tucatfilmek mellett izgalmasnak mondhatók. A cselekmény során nincs minden a néző szájába rágva, akadnak elemek, amikre a film végén sem kapunk konkrét magyarázatot. A másfél órás időtartammal jól gazdálkodtak a készítők, megfelelő arányokban épül fel a cselekmény, az akciódús részek pedig kifejezetten jól sikerültek, képesek magukkal ragadni a nézőt. Annak ellenére, hogy érződik az alacsony költségvetés, meglepően jóra sikerültek a CGI-effektek, néhány, lényegesen nagyobb pénzből készült filmet maga mögé utasíthat ebből a szempontból.
Ha a film negatívumairól kell beszélni, leginkább az úgynevezett kelet-európai világ bemutatását emelném ki. A Motel óta tudjuk, hogy Szlovákiában barbár gyerekek fociznak emberfejekkel, itt viszont betekintést nyerhetünk a lengyel falvak életébe is. A rendező szerint egy kisebb lengyel faluban az emberek néhol XIX-XX. századi ruhákban járnak (bár olykor láthatunk hamisítatlan középkori hangulatot idéző ruhadarabokat), a nőknek tilos bármiféle sminkelés vagy egyéb hasonló dolog, a gyerekek pedig csupán találgatni tudnak az Amerika szó hallatán. Ezt az abszurd képi világot leszámítva más kifejezett negatívum nem írható a film számlájára, leszámítva az olyan apró hibákat a történetben, mint például a naplós rész. A hatóságoknak nem jutott eszébe az, ami a három fiatalnak, miszerint a naplóban feltüntetett utolsó tartózkodási helyet felkeressék.
Összegezve, a Shrine egy kifejezetten szórakoztató darab, jól eltalált hangulattal és ötletesnek mondható megoldásokkal, mindenkinek jó szívvel tudom ajánlani.
Értékelés: 6.5/10