Idén indult el az AMC antológia sorozata a Terror, amelynek alapja Dan Simmons azonos című könyve. A regény és így a sorozat is történelmi eseményekből merít, hiszen az ún. Franklin expedícióból merít. Az északnyugati átjáró felkutatásáért folytatott felfedezőút részleteit a mai napig rejtélyek övezik, így a hiányzó részleteket az alkotók maguk egészítették ki.
A történet szerint 1845-ben a Brit Királyi Haditengerészet két óceánjárója (a Terror és az Erebus) Sir John Franklin kapitány vezetésével elindult, hogy hajózható átjárót találjon az Arktiszra. Azonban egyik hajó sem tért vissza. Ezeket az információkat már az első perekben megtudjuk. Illetve egy eszkimó férfi, a kutatócsoportnak tartott beszámolójából az is kiderül, hogy nem csak az éhség és a hideg jelentett kihívást a számukra, hanem egy titokzatos lény, az ún. „Tuunbaq” is üldözte a legénységet. Ezek után visszatérünk négy évvel korábbra, amikor a felfedezés még javában zajlott.
Már az első részben szembetűnő a vezetésben megbúvó feszültség, valamint szemtanúi lehetünk az Arktisz kihívásainak. Kiderül, hogy egy rejtélyes betegség is tizedeli a legénységet. Igazából itt már megkezdődik a főbb szereplők ismertetése, de a jellemábrázolás akkor válik hangsúlyossá amikor a két hajó megreked a befagyott tengeren. Az ilyen sorozatoknál amelyeknél előre tudjuk a cselekmény végkimenetelét a kérdés az, hogy sikerül-e magával ragadó atmoszférát teremteni, valamint sikerül-e olyan érdekes karaktereket felsorakoztatni, amelyek a nézőt odaláncolják a képernyő elé. Szerencsére ebben a sorozatban mindkét feltétel megvalósult.
Az egész évadot végigkísér egyfajta klausztrofób érzés, hiszen az időnkénti angliai visszatekintéseket leszámítva az események nagyrészt a két hajó egyikén, vagy pedig a jégpáncél borította tengeren játszódik. Ráadásul ilyen minőségi sorozat esetében örömteli hír, hogy számos jelenetet Magyarországon forgattak. A színészi munka kiemelkedő, ráadásul annak ellenére, hogy nagy számú szereplővel dolgozik a sorozat, a jellemábrázolás meglehetősen részletes. Kezdetben az Erebust (és az expedíciót) vezető Sir John Franklin (Ciarán Hinds) és a Terrort vezető Sir Francis Crozier (Jared Harris) kapitány ellentétére koncentrálnak. Sir John még meglehetősen tapasztalatlan ehhez képest pedig rendkívül hiú, még Crozier már többször járt északon éppen ezért realistábbnak tűnik. Azonban ahogy a cselekmény halad előre és mindkettejük motivációira fény derül rájövünk, hogy egy sokkal személyesebb ellentétről van szó. De ez a sorozat nem csak a kapitányokról szól, teljes képet kapunk a legénység mindennapjairól. A Terror legnagyobb érdeme az, hogy egyik karakter sem lesz kifejezetten pozitív vagy negatív. Dr. Goodsir a hajóorvos, talán az egyetlen olyan szereplő, aki végig csak segíteni akart mindenkinek. Azonban ő is kerül olyan helyzetbe, ahol morálisan megkérdőjelezhető döntést kell hoznia.
Akit viszont mindenképp ki kell emelnem az Mr. Cornelius Hickey. Adam Nagaitis zseniálisan játszotta a kezdetben még szimpatikus ugyanakkor folyamatosan mesterkedő beosztottat, akiből az évad végére rendkívül komplex karakter válik. Cselekedetei elitélendők, ugyanakkor „jellemfejlődése” alatt felmerül a kérdés, hogy amikor a túlélés a tét, akkor létezik-e határ, és ha igen akkor az hol húzódik meg? Mint fentebb említettem nem csak a környezet viszontagságaival az élelemhiánnyal, vagy a belső feszültségekkel kellett szembenézniük. A Terror és az Erebus több évet töltött a befagyott tengeren és ezalatt az idő alatt a legénység érintkezésbe került az eszkimó kultúrával. Ez leginkább „Lady Silence” által valósul meg, akinek -nevéhez hűen- sok mondanivalója ugyan nincs, de az inuitok egyértelműen új színt hoztak a történetbe. Ennek apropóján emelték be „Tuunbaq” -ot a sorozatba. Nem részletezném a szörny létezésének okát vagy tetteit, de az biztos, hogy az évad színvonalát nem emelte. A lény kinézete egyáltalán nem ijesztő, a hozzá tartozó „legenda” pedig nincs kidolgozva. A cselekmény nélküle is teljes mértékben megállná a helyét, de az is igaz, hogy szerepe különösebben nem rontott az összképen.
Fontos megemlítenem, hogy mivel a sorozat antológiának készül, így minden évadban egy lezárt történetet kapunk. A Terror ugyan történelmi ihletésű, de ez senkit se tévesszen meg, hiszen bővelkedik a thriller/horror elemekben. Bárki, aki kedvet kapott hozzá, nyugodtan tehet vele egy próbát, mert nem fog csalódni.
8/10