Mérsékelt sikerrel debütált a The Walking Dead legújabb üdvöskéje, a két évadra tervezett World Beyond című spin-off első epizódja. Cikkünkben ismertetjük az premierrész tartalmát, fogadtatását és feltesszük a kérdést: kíváncsiak vagyunk-e még egy zombis sorozatra a franchise-on belül? De még előtte jöjjön egy kis információhalmaz.
Bő két évvel, 2018. júliusában a San Diego-i Comic-Conon hatalmas mosollyal az arcán jelentette be Scott Gimple, a TWD vezető producere, hogy a Fear mellé érkezik egy új spin-off, amely a zombikorszak után felcseperedő tinédzserek világára fog fókuszálni. Egy évvel később felfedték a sorozat címét, amely a World Beyond (a továbbiakban WB) címet kapta, majd szép lassan kiderült a kaszting, illetve a történet és az epizódok címe is. Az első évad 10 része mellé még a forgatások közben az AMC berendelte a második évadot is, szintén 10 epizóddal, ami nem meglepő: a készítők terve szerint alapból 20 részben szerették volna elmesélni el a WB sztoriját. A nyilatkozatok alapján a WB merőben más lesz, mint az eddigi két sorozat, figyelmen kívül hagyják a Rick Grimes-vonalat, illetve a képregényben foglaltakhoz sem lesz semmi köze, viszont összekötő kapocsként fog szolgálni a Fear és TWD, illetve a nemrég bejelentett további spin-offok és filmek mellé, így előfordulnak majd „átlátogató” karakterek.
Ennek bizonyítására az anyasorozat készítésében részt vevő Gimple, Alpert, Kirkman és természetesen Greg Nicotero maszkmester is közreműködött, a showrunner ezúttal a TWD írója, Matthew Negrete lett, és az első két rész, illetve a decemberi évadzáró esetében a Fear egyes epizódjait rendező Magnus Martens ülhetett a direktori székbe (apró fun-fact, hogy a TWD-ben Abrahamet alakító Michael Cudlitz, aki már szintén rendezett TWD epizódot, itt is bevállalt néhány résznyi dirigálást). Az első epizód premierje közvetlenül a TWD idei utolsó része után, 2020. október 4-én debütált - az AMC+ és Amazon Prime előfizetői már előtte pár nappal láthatták - és heti lebontásban december elejéig ki is fogják futtatni a WB első évadát. A szereplők között az egyetlen húzónév a Hó hatalmából és a Benjamin Button különös életéből ismert, Emmy-díjas Julia Ormond, aki egy Elizabeth nevű középkorú hölgyet, egyben egy katonasági alakulat vezetőjét alakítja. Mellette számos fiatal kezdő színészpalánta kapott helyett, a Bennett-testvéreket, Iris-t és Hope-ot Aliyah Royale és Alexa Mansou, míg barátaikat Nicolas Cantu és Hal Cumpston formálja meg. Nico Tortorella (Sikoly 4, Gyilkos hajsza) is vezető karaktert kapott, ő Felix, az iskolarendész szerepében látható. Innentől spoileresen folytatjuk.
Tíz évvel járunk a zombijárvány kitörése után. A Nebraska-i Omahában található Campus Közösségben élnek a Bennett-lányok, Iris és testvére, Hope. Anyukájuk életét vesztette az Égszakadás Éjjelén (a tíz évvel ezelőtti események során), így apukájukra, Leopoldra maradt a felnevelésük. Leopold alapította és vezette a Campus Közösséget, azonban pár hónappal ezelőtt a Polgári Köztársasági Hadsereg egyik telephelyére kellett látogatnia egy fontos munkaügyben. Azóta faxon tartja lányaival a kapcsolatot, néha üzenetet küldve nekik. Az Emlékmű Napja (ami egy évente megrendezésre kerülő esemény az apokalipszisben elhunytak emlékére) alkalmából a helyszínre látogat Elizabeth Kublek, a polgári hadsereg vezetője, hogy részvételével emelje az esemény fontosságát. Elizabethet nem mindenki fogadja kitörő örömmel, Hope kimondottan ellenszenvét fejezi ki iránta. Mikor aznap éjszaka a lányok egy baljós üzenetet kapnak apukájuktól, a testvérek elhatározzák, hogy elindulnak az ezer mérföldre lévő New Yorkba, hogy kiszabadítsák Leopoldot. Útitársként hozzájuk csatlakozik az iskola gólyája, az ártatlan, de robosztus testalkatú Silas, illetve a suli „okoskája”, Elton is. Az iskolából meglépve másnap hajnalban fény derül Elizabeth eljövetelének valódi céljára: a Közösség minden tagját lemészárolják a Hadsereg emberei, és az est folyamán meglépő fiatalok nyomába erednek.
Egyetlen rossz szavunk sem lehet az új sorozat kezdőepizódjára. Gimple igéretéhez híven valóban egy merőben más széria alapjait tette le az asztalra, amely teljesen más irányt visz a franchiseba. A fiatalok számára közelebb hozza a járványban nevelkedett tinik mindennapjait, örömeit, problémáit, a közösségi és családi kapcsolatokat, az összetartozást erősítve, mindezeket egy remek összeesküvéselmélettel és egy rendkívül irritáló, ámde érdekes főellennel megbolondítva. Az alaptörténet magával ragadó, a karakterek kellően változatosak, a helyszínek szintén, a zombik megvalósítása az anyasorozatéval vetekszik, az aláfestő zenék és hangok remek szinkronban vannak a vágással. Külön kiemelendő PJ Harvey - The Devil című dala, amely végigkíséri az egész epizódot, és dalszövege szinte párhuzamban van a történésekkel. A hangulat nagyot emel az amúgy is sejtelmes történetvezetésen, amit csak fokoznak a visszaemlékezésekben látható kreatív és látványos hullák jelenetei. A drámai elemeket fokozandó már a legelső epizódban rögtön két tragédiának is tanúi lehetünk: a múltban a lányok édesanyjának halálát ismerhetjük meg, míg a jelenben az iskolapszichiáter eltávozását követhetjük végig. Szívszaggató képsorok, amelyekből remélhetőleg a sorozat folyamán kapunk még bőven.
A díszletekre nem lehet panasz, a richmondi helyszíneken forgatott epizód egy valóságos, lélegző kisváros érzetét kelti. Az épületek impozánsak, a belső kidolgozásuk tele van élettel, amely tényleg erős kontrasztban áll az anyasorozat mostani puritánságával. A maszkok és effektek, meg úgy alapban a látványelemek terén is szintet léptek, a Nicotero-minőséget most sem hiányolhatjuk, a repülőgéproncsban látható összeolvadt, szétégett zombik pazarul néznek ki, amit a levegőmaszkok zsinórjába akadt, a kábelek szikrázása közepette megvilágított élőhalott kínlódása tetőz be. Valóban impozáns látvány, már emiatt az egy jelenet miatt is érdemes egy próbát tenni a sorozattal.
A szereplők terén is nagyrészt pozitív az összkép. Az Emmy-díjas Julia Ormond parádézik a hűvös tekintetű, erős kézzel kormányzó, álságos antagonista szerepében. Mozdulatai, minimalista mozgásjátéka tekintélyt parancsoló, a dialógusai kifinomultak, lényegretörőek, egy igazi „rohadék” benyomását keltik. Apró érdekesség, hogy a pilotepizódot eredetileg kétféle változatban forgatták le, az elsőben még nem szerepelt Elizabeth karaktere, és jóval gyorsabb tempójúra vágták, ám az AMC javaslatára változtattak rajta, és a most bemutatott verziót fogadták el és engedték képernyőre. A készítők ígérete szerint az eredeti pilotot a későbbiekben valamilyen formában megtekinthetővé teszik (mondjuk egy DVD extraként elférne).
Az idősebbek közül Nico Tortella, mint Felix parádézik, az ő iskolarendőr karaktere egyelőre kicsit bugyutácska, mondhatni nem ő a legélesebb kés a fiókban, de a lányokhoz való viszonya egyelőre rendkívül barátságos (az apukájukkal való ismertség miatt). Bár a Sikoly 4 Trevorjaként csak kisebb szerepe volt, reméljük, itt brillírozni fog. A Z-generációs színészek és színésznőkre sem lehet rossz szavunk, a két főhős, Iris és Hope remek ellentétet mutat egymással: míg Iris rendszerető, békés vezértípus, addig testvére, Hope egy örök lázadó, forrófejű miniamazon. Közös bennük szüleik szeretete, illetve hiánya, illetve a testvéri összetartás. Iris karaktere a Fear Madisonját idézi, míg Hope kicsit közelebb áll a szívünkhöz, kvázi Daryl női megfelelőjét kaptuk fiatalabb kiadásban. Az őket alakító színészpalánták, Aliyah Royale és Alexa Mansou remek választásnak bizonyultak, hiteles a játékuk, a dialógusaik nagyjából rendben vannak, és a píszísek is megnyugodhatnak afro-amerikai, illetve mexikói-egyiptomi származásuk miatt. A másik két főbb szereplő, Silas és Elton egyelőre még csak farvizen utazik, róluk sok mindent nem lehet leszűrni, valószínűleg ez drasztikusan változni fog a sorozat folyamán.
Nem lőttek mellé Gimple-ék a World Beyonddal. Bár a fogadtatás elég mérsékeltre sikerült, a vélemények is vegyes képet mutatnak, néhol a gyenge karaktereket és a felesleges jeleneteket kiemelve (Hope „kiszabadítása” valóban felesleges) degragálják, viszont abban egyetért mindenki, hogy Julia Ormond a legjobb, ami a sorozattal történhetett, és mi részünkről is pozitívan csalódtunk. Frissebb, látványosabb és pörgősebb sorozatnak ígérkezik a WB, a Fear korai indulását idézi. A nyitóepizód kellően magasra tette a lécet, így bizakodva várjuk a folytatásokat.
9/10