1990 meghatározó mérföldkő volt a televíziózás történetében, az igényes sorozatok és TV-filmek előfutáraként bemutatták a Twin Peaks első részét. David Lynch és Mark Frost minőségi munkájának köszönhetően ez a harminc részt megélt sorozat kultusszá vált, stílust teremtett, karaktereket tett halhatatlanná. Az ezt követő héten hármasával be fogom mutatni a részeket, hogy aki eddig nem ismerte, megnézze, akik pedig ismerték, újra leporolják ezt az egyértelmű klasszikust.
1990. meghatározó mérföldkő volt, a televíziózás történetében, az igényes sorozatok és TV filmek előfutáraként bemutatták a Twin Peaks első részét. David Lynch és Mark Frost minőségi munkájának köszönhetően, ez a harminc részt megélt sorozat kultusszá vált, stílust teremtett, karaktereket tett halhatatlanná. Az ezt követő héten hármasával be fogom mutatni a részeket, hogy aki eddig nem ismerte, megnézze, akik pedig ismerték újra leporolják ezt az egyértelmű klasszikust.
1990, április 8-án került adásba a Twin Peaks pilot része, az elsöprő sikernek köszönhetően, mely minden eddigi rekordot megdöntött, leforgatták az évad hátralévő hét részét.
Twin Peaks fenyvesekkel övezett, kanadai, hegyvidéki városkája egy hűvös reggelen ébredezni kezd. Ki – ki elkezdi megszokott tevékenységét, a város gazdasági bevételét jelentő Packard – malom gépezetei is beindulnak. Pete Martell reggeli sétája közben megpillant a tó partján egy nejlonba tekert női holttestet, az első döbbenet után rögtön értesíti, a helyi mindenre elszánt hatóságokat.
A halott lány nem más, mint a város köztiszteletben álló, él tanuló, szépségkirálynő, szabadidejében korrepetitor Laura Palmer. A hír tűzvészként terjed, kimondatlanul is mindenki megérzi, hogy a várost óriási veszteség érte, Laura hozzátartozói, barátai vigasztalhatatlanok.
Az első epizód már megteremtette azokat a jegyeket, melyeknek köszönhetően rövid időn belül kultstátuszba került a sorozat. Laura holtteste, mely groteszk módon megrázó és gyönyörű is egyben, a telefonból kiszűrődő anyai sikolyok, a zene és a képi világ, Twin Peaks ikonikus intézményei, mint a gyorsétterem, a malom, a Horne szálloda és a diszkó. Huszonöt éves a mű, mégsem mondható retrónak, ódivatúnak, furcsa mód még most is hihetetlen stílusos, és kissé futurisztikus.
Az első rész, a többivel ellentétben sokkal hosszabb, másfél órás, megkezd minden történetszálat, így segítve a karakterek megismertetését. A városban mégsem a csendes, visszahúzódó, amerikai álomba illő polgárok élnek. A helyi gyorsétterem dolgozója, Shelly Johnson (Mädchen Amick) csalja férjét - aki egyébként lányokat futtat - Laura barátjával Billy-vel. Kolléganője, Norma Jennings (Peggy Lipton) gyilkosságért letartóztatott férjét csalja Ed Hurley-vel. Ed fia, James ott volt Laurával, a lány halálát megelőző éjszaka, közös barátnőjükkel, Donnával (Lara Flynn Boyle). A Packard – malom özvegy tulajdonosa, Jocelyn Packard mindennapos harcot vív az irányításért, számító, bosszúszomjas sógornőjével, Catherine Martell-el (Piper Laurie).
A városka többi titkának felderítése Dale Cooper gyilkossági nyomozóra hárul, kit az FBI rendelt Twin Peaks-be. Laura holttestét átvizsgálva, a lány körme alatt egy R-betűt talál, mely egy másik állam felderítetlen gyilkossági ügyéhez köthető. Úgy tűnik, sorozatgyilkos garázdálkodik a kétes erkölcsű városban. A nyomozás közben, az egyik eltűntnek nyilvánított lány előkerül, véres, összeszaggatott ruhákban, megkínozva és megerőszakolva. Neki köszönhetően feltárják a tett helyszínét, a hegyek közti elhagyatott vonatokat, ahol megtalálják Laura félbetört aranyszív medálját, illetve az azóta ikonikussá vált, vérrel felírt „Tűz, jöjj velem” mondatot.
A nyomoknak köszönhetően egy egészen más kép kezd kialakulni Lauráról, és még több kérdést vet fel a városról. Ez a lány valóban kettős életet élt, nappal szorgalmasan tanult, éjszaka pedig kokain mámorban árulta a testét? Gyilkosa ismerhette őt, mi volt az indítéka? Fedez neki valaki Laura baráti köréből?
Ahhoz, hogy minden kérdésre választ kapjatok, tartsatok velem hétről-hétre és ismerjük meg Twin Peaks történetét.1990. meghatározó mérföldkő volt, a televíziózás történetében, az igényes sorozatok és TV filmek előfutáraként bemutatták a Twin Peaks első részét. David Lynch és Mark Frost minőségi munkájának köszönhetően, ez a harminc részt megélt sorozat kultusszá vált, stílust teremtett, karaktereket tett halhatatlanná. Az ezt követő héten hármasával be fogom mutatni a részeket, hogy aki eddig nem ismerte, megnézze, akik pedig ismerték újra leporolják ezt az egyértelmű klasszikust.
1990. április 8-án került adásba a Twin Peaks pilot része, az elsöprő sikernek köszönhetően, mely minden eddigi rekordot megdöntött, leforgatták az évad hátralévő hét részét.
Twin Peaks fenyvesekkel övezett, kanadai, hegyvidéki városkája egy hűvös reggelen ébredezni kezd. Ki-ki elkezdi megszokott tevékenységét, a város gazdasági bevételét jelentő Packard-malom gépezetei is beindulnak. Pete Martell reggeli sétája közben megpillant a tó partján egy nejlonba tekert női holttestet. Az első döbbenet után rögtön értesíti a helyi, mindenre elszánt hatóságokat. A halott lány nem más, mint a városban köztiszteletben álló éltanuló, szépségkirálynő, szabadidejében korrepetitor Laura Palmer. A hír tűzvészként terjed, kimondatlanul is mindenki megérzi, hogy a várost óriási veszteség érte, Laura hozzátartozói, barátai vigasztalhatatlanok. Az első epizód már megteremtette azokat a jegyeket, melyeknek köszönhetően rövid időn belül kultstátuszba került a sorozat. Laura holtteste, mely groteszk módon megrázó és gyönyörű is egyben, a telefonból kiszűrődő anyai sikolyok, a zene és a képi világ, Twin Peaks ikonikus intézményei, mint a gyorsétterem, a malom, a Horne szálloda és a diszkó. Huszonöt éves a mű, mégsem mondható retrónak, ódivatúnak, furcsa mód még most is hihetetlen stílusos, és kissé futurisztikus.
Az első rész a többivel ellentétben sokkal hosszabb, másfél órás, megkezd minden történetszálat, így segítve a karakterek megismertetését. A városban mégsem a csendes, visszahúzódó, amerikai álomba illő polgárok élnek. A helyi gyorsétterem dolgozója, Shelly Johnson (Mädchen Amick) csalja férjét - aki egyébként lányokat futtat - Laura barátjával, Billyvel. Kolléganője, Norma Jennings (Peggy Lipton) gyilkosságért letartóztatott férjét csalja Ed Hurleyvel. Ed fia, James ott volt Laurával a lány halálát megelőző éjszaka, közös barátnőjükkel, Donnával (Lara Flynn Boyle). A Packard-malom özvegy tulajdonosa, Jocelyn Packard mindennapos harcot vív az irányításért számító, bosszúszomjas sógornőjével, Catherine Martell-lel (Piper Laurie). A városka többi titkának felderítése Dale Cooper gyilkossági nyomozóra hárul, kit az FBI rendelt Twin Peaksbe. Laura holttestét átvizsgálva a lány körme alatt egy R betűt talál, mely egy másik állam felderítetlen gyilkossági ügyéhez köthető. Úgy tűnik, sorozatgyilkos garázdálkodik a kétes erkölcsű városban. A nyomozás közben az egyik eltűntnek nyilvánított lány előkerül, véres, összeszaggatott ruhákban, megkínozva és megerőszakolva. Neki köszönhetően feltárják a tett helyszínét, a hegyek közti elhagyatott vonatokat, ahol megtalálják Laura félbetört aranyszív medálját, illetve az azóta ikonikussá vált, vérrel felírt „Tűz, jöjj velem” mondatot.
A nyomoknak köszönhetően egy egészen más kép kezd kialakulni Lauráról, és még több kérdést vet fel a városról. Ez a lány valóban kettős életet élt, nappal szorgalmasan tanult, éjszaka pedig kokainmámorban árulta a testét? Gyilkosa ismerhette őt, mi volt az indítéka? Fedez neki valaki Laura baráti köréből?
Ahhoz, hogy minden kérdésre választ kapjatok, tartsatok velem hétről-hétre és ismerjük meg Twin Peaks történetét.