A Valami követ egy igazán várt horrorfilm volt, bár az előzetesét nem láttam és híreket direkt nem olvastam róla, nagyon érdekelt és vártam is. Összességében egy nagyon furcsa, érdekes filmet rendezett David Robert Mitchell, ilyen horrorokhoz bizony manapság nem vagyunk hozzászokva.
A Valami követ (It Follows) egy igazán várt horrorfilm volt, bár az előzetesét nem láttam és híreket direkt nem olvastam róla, nagyon érdekelt és vártam is. Összességében egy nagyon furcsa, érdekes filmet rendezett David Robert Mitchell, ilyen horrorokhoz bizony manapság nem vagyunk hozzászokva.
Az alapötlet nagyon merész, és könnyen komolytalanságba, nevetségességbe torkollhatott volna a film, ha nem teszik az egész témát szimbolikussá és különlegessé. A slasher horrorok legfontosabb velejárója a „követés”, mikor az alanyt, általában a túlélő lányt/szüzet a sorozatgyilkos lassan, de dinamikusan és szüntelenül követi, míg a végső harcra nem kerül sor. Na, most a Valami követ erre a slasher panelre építette az egész filmet, ami valljuk be, elképesztően unalmasnak hangzik. De nem az! Nem is gondoltam volna, hogy valakinek a fejében egy ilyen ötlet megfordul, de kimondottan érdekessé, és feszültté tette a történetet a követő entitás.
Jay (Maika Monroe) húgával él együtt, és házukban folyamatosan ott lógnak közös haverjaik is. Jay tipikus kamaszlány, hétvégente randizik és feszegeti határait. Aktuális barátjával pár randi után elérkeznek arra a pontra, mikor kapcsolatukban tovább kell lépniük: lefekszenek egymással. Az aktus után viszont Jay elkapott valamit, egy nemi úton terjedő dolgot, mely követni kezdi, állandóan alakot változtatva. Csak akkor lehet megszabadulni ettől az entitástól, hogyha nemi úton átadja valakinek, de ha idő előtt elkapja őt, és megöli, ez a dolog, az ő megfertőzőjéhez tér vissza, míg a nulladik pácienst el nem kapja.
Remek alapszituáció, és az alakváltó, nemi úton terjedő gyilkos szimbóluma több témára is levezethető. Szerintem a Valami követ metafora a védekezés nélküli szex és a túl korai nemi érintkezés veszélyeire, egy nemi betegség megtestesítője. Véleményem szerint ezt a teóriát támasztja alá a 80-as évek (az AIDS, mint első, különálló betegségként való diagnosztizálásának kora) hangulata. Végigkíséri a horrort mind a ruhák, mind a ruhák, mind a zene terén ez a jellemzően slasher atmoszféra. A zenére külön szerettem volna kitérni, mert egyszerűen hihetetlenül jó, a Maniac remake esetében volt ilyen a zenei aláfestés, és a klasszikus slasherek alaptémái is visszacsengenek belőle. A színészek nem kiemelkedőek, de jól hozzák a karaktereket. Az operatőri munka kifogástalan, akárcsak a zene, szokatlanul igényes egy mai horrorhoz képest.
A Valami követ korántsem tökéletes film, de elgondolkodtató, érdekes, különleges, állandó fezsültség alatt tartva a nézőt. A gyilkos fertőzés múltját kibonthatták volna, szinte semmit nem tudunk meg róla, de ennek ellenére mindenkinek ajánlom a megnézését, csalódni nem fog!A Valami követ (It Follows -2014/2015) egy igazán várt horrorfilm volt, bár az előzetesét nem láttam és híreket direkt nem olvastam róla, nagyon érdekelt és vártam is. Összességében egy nagyon furcsa, érdekes filmet rendezett David Robert Mitchell, ilyen horrorokhoz bizony manapság nem vagyunk hozzászokva.
Az alapötlet nagyon merész, és könnyen komolytalanságba, nevetségességbe torkollhatott volna a film, ha nem teszik az egész témát szimbolikussá és különlegessé. A slasherhorrorok legfontosabb velejárója a „követés”, mikor az alanyt, általában a túlélő lányt/szüzet a sorozatgyilkos lassan, de dinamikusan és szüntelenül követi, míg a végső harcra sor nem kerül. Na most a Valami követ erre a slasherpanelre építette az egész filmet, ami, valljuk be, elképesztően unalmasnak hangzik. De nem az! Nem is gondoltam volna, hogy valakinek a fejében egy ilyen ötlet megfordul, de kimondottan érdekessé és feszültté tette a történetet a követő entitás.
Jay (Maika Monroe) húgával él együtt, és házukban folyamatosan ott lógnak közös haverjaik is. Jay tipikus kamaszlány, hétvégente randizik és feszegeti határait. Aktuális barátjával pár randi után elérkeznek arra a pontra, mikor kapcsolatukban tovább kell lépniük: lefekszenek egymással. Az aktus után viszont Jay elkapott valamit, egy nemi úton terjedő dolgot, mely követni kezdi, állandóan alakot változtatva. Csak akkor lehet megszabadulni ettől az entitástól, hogyha nemi úton átadja valakinek, de ha idő előtt elkapja őt és megöli ez a dolog, az ő megfertőzőjéhez tér vissza, míg a nulladik pácienst el nem kapja.
Remek alapszituáció, és az alakváltó, nemi úton terjedő gyilkos szimbóluma több témára is levezethető. Szerintem a Valami követ metafora a védekezés nélküli szex és a túl korai nemi érintkezés veszélyeire, egy nemi betegség megtestesítője. Véleményem szerint ezt a teóriát támasztja alá a 80-as évek (az AIDS első, különálló betegségként való diagnosztizálásának kora) hangulata. Végigkíséri a horrort mind a ruhák, mind a zene terén ez a jellemzően slasherös atmoszféra. A zenére külön szerettem volna kitérni, mert egyszerűen hihetetlenül jó, a Maniac-remake esetében volt ilyen a zenei aláfestés, és a klasszikus slasherök alaptémái is visszacsengenek belőle. A színészek nem kiemelkedőek, de jól hozzák a karaktereket. Az operatőri munka kifogástalan, akárcsak a zene, szokatlanul igényes egy mai horrorhoz képest. A Valami követ korántsem tökéletes film, de elgondolkodtató, érdekes, különleges, állandó feszültség alatt tartva a nézőt. A gyilkos fertőzés múltját kibonthatták volna, szinte semmit nem tudunk meg róla, de ennek ellenére mindenkinek ajánlom a megnézését, csalódni nem fog!
Szerintem: 7/10