Mai, városi legendát bemutató cikkemben egy közutálat tárgyát képző filmről lesz szó, amit a mai napig nem értek, miért húznak, amikor egy rendkívül szórakoztató darabról van szó.
Mai városi legendát bemutató cikkemben egy közutálat tárgyát képző filmről lesz szó, amit a mai napig nem értek, miért húznak, amikor egy rendkívül szórakoztató darabról van szó.
A sötétség leple (2003) Jonathan Liebesman filmje, a Fogtündér legendáját fordítja ki mesterien. Mindenki tudja, hogyha a tejfogak kihullnak és a párna alá tesszük őket, eljön a Fogtündér és pénzre cseréli, de mi történik, ha ránézünk a tündérre és ezért meggyilkol minket?
Darkness Falls városkájában a századforduló elején a gyerekek kiesett tejfogaikat elviszik az özvegy Matilda Dixonhoz, aki cserébe apró ajándékokat és pénzt ad, így nem csak a kicsik szeretetét nyeri el, hanem a Fogtündér becenevet is. Egy nap tűz ütött ki Matilda házában, arca pedig rettenetesen összeégett, ezért bőre nagyon érzékennyé vált a fényre, így porcelán maszkban kellett járnia. Két kisgyerek eltűnt a városban, a polgárok pedig felakasztották és letépték a maszkját, utolsó leheletével megátkozta a várost. Azóta is úgy tartják, a Fogtündér meglátogatja Darkness Falls minden gyerekét, akinek az utolsó tejfoga kiesett, de ha rá mernek nézni porcelán arcára azonnal szörnyű halált halnak.
Kyle Walsh (Chaney Kley) szintén ezen a legendán nőtt fel, s mikor elvesztette utolsó tejfogát nem bírta ki, hogy ne lessen, meglátta a gyilkos porcelán maszkot, de ki is cselezte, ezért a tündér megölte az édesanyját. A város természetesen a kisfiút vádolta titkon, hisz nem volt más a házban rajta kívül, mikor az anyját megölték. Először pszichiátriai kezelésre, majd nevelő szülőkhöz került és később új életet kezdett, de tovább lépni nem tudott. Azóta is retteg a sötétségtől, ahogy egy lámpa kihuny, a tündér ott terem, hogy beteljesítse átkát.
A városból távozásával, tizenkét évvel később, gyerekkori szerelme Kat (Emma Caulfield) felhívja, mert öccse retteg a sötéttől, nem tud aludni és egy porcelánmaszkos fantom képét rajzolja le állandóan, az orvosok pedig nem tudják mi a baja, így Kyle segítségét kéri. A férfi visszatértének nem sokan örülnek, de a Fogtündér itt is a nyomában van.
Én komolyan nem értem miért szidják ezt a filmet, a marketing kampányára nem emlékszem, lehet más stílusúnak volt beharangozva, a plakáton R besorolással hirdették, míg PG-13-as eredetileg, vér szinte alig van benne, más félelemkeltési eszközökkel operál, lehet sokaknak ez nem tetszett. Régen is szerettem ezt a filmet, de újranézve meglepő, de sokkal nagyobb szórakozást nyújtott most. Rengeteg ziccert tartalmaz az alapötlet, melyeket a film nem rest kihasználni, a tündér fél a fénytől, de ha csak egy pislákoló lámpa is van a sötétben, máris halljuk Matilda halálhörgését és ruhájának suhogását. Ami a tündért illeti, eredetileg teljesen más koncepciójú lett volna, amit végül elvetettek és felkérték a zseniális Stan Winstont, hogy alkossa meg a szörny kinézetét, ami igazán hátborzongatóra sikerült. A tündér kellően eleget szerepel a filmben, fantomszerű alakjával, porcelán maszkjával az egyik leghátborzongatóbb és legstílusosabb mumus. A film izgalmas, ötletes, szépen fényképezett, a színészi teljesítmény kielégítő, a tündér pedig eszelős, csak ajánlani tudom!Mai városi legendát bemutató cikkemben egy közutálat tárgyát képző filmről lesz szó, amit a mai napig nem értek, miért húznak, amikor egy rendkívül szórakoztató darabról van szó.
A sötétség leple (2003, Darkness Falls) Jonathan Liebesman filmje, a Fogtündér legendáját fordítja ki mesterien. Mindenki tudja, hogyha a tejfogak kihullnak és a párna alá tesszük őket, eljön a Fogtündér és pénzre cseréli, de mi történik, ha ránézünk a tündérre és ezért meggyilkol minket?
Darkness Falls városkájában a századforduló elején a gyerekek kiesett tejfogaikat elviszik az özvegy Matilda Dixonhoz, aki cserébe apró ajándékokat és pénzt ad, így nem csak a kicsik szeretetét nyeri el, hanem a Fogtündér becenevet is. Egy nap tűz ütött ki Matilda házában, arca pedig rettenetesen összeégett, ezért bőre nagyon érzékennyé vált a fényre, így porcelánmaszkban kellett járnia. Két kisgyerek eltűnt a városban, a polgárok pedig felakasztották és letépték a maszkját, mire ő utolsó leheletével megátkozta a várost. Azóta is úgy tartják, a Fogtündér meglátogatja Darkness Falls minden gyerekét, akinek az utolsó tejfoga kiesett, de ha rá mernek nézni porcelánarcára, azonnal szörnyű halált halnak.
Kyle Walsh (Chaney Kley) szintén ezen a legendán nőtt fel, s mikor elvesztette utolsó tejfogát, nem bírta ki, hogy ne lessen, meglátta a gyilkos porcelánmaszkot, de ki is cselezte, ezért a tündér megölte az édesanyját. A város természetesen a kisfiút vádolta titkon, hisz nem volt más a házban rajta kívül, mikor az anyját megölték. Először pszichiátriai kezelésre, majd nevelőszülőkhöz került, és később új életet kezdett, de továbblépni nem tudott. Azóta is retteg a sötétségtől, ahogy egy lámpa kihuny, a tündér ott terem, hogy beteljesítse átkát.
A városból távozásával, tizenkét évvel később, gyerekkori szerelme, Kat (Emma Caulfield) felhívja, mert öccse retteg a sötéttől, nem tud aludni, és egy porcelánmaszkos fantom képét rajzolja le állandóan, az orvosok pedig nem tudják mi a baja, így Kyle segítségét kéri. A férfi visszatértének nem sokan örülnek, de a Fogtündér itt is a nyomában van.
Én komolyan nem értem, miért szidják ezt a filmet, a marketingkampányára nem emlékszem, lehet, más stílusúnak volt beharangozva. A plakáton R besorolással hirdették, míg PG-13-as eredetileg, vér szinte alig van benne, más félelemkeltési eszközökkel operál, lehet, sokaknak ez nem tetszett. Régen is szerettem ezt a filmet, de újranézve meglepő, de sokkal nagyobb szórakozást nyújtott most. Rengeteg ziccert tartalmaz az alapötlet, melyeket a film nem rest kihasználni, a tündér fél a fénytől, de ha csak egy pislákoló lámpa is van a sötétben, máris halljuk Matilda halálhörgését és ruhájának suhogását. Ami a tündért illeti, eredetileg teljesen más koncepciójú lett volna, amit végül elvetettek, és felkérték a zseniális Stan Winstont, hogy alkossa meg a szörny kinézetét, ami igazán hátborzongatóra sikerült. A tündér kellően eleget szerepel a filmben, fantomszerű alakjával, porcelánmaszkjával az egyik leghátborzongatóbb és legstílusosabb mumus. A film izgalmas, ötletes, szépen fényképezett, a színészi teljesítmény kielégítő, a tündér pedig eszelős, csak ajánlani tudom!
Szerintem: 8/10
Érdekességként, alul az eredeti Fogtündér-tervről láthattok képeket, az elvetés után csak figuraként jelentették meg, én nem bánom, hogy nem ehhez a filmhez használták fel, a fantomszerű lény sokkal jobban illik az atmoszférához, de egy hasonló témájú filmben szívesen néztem volna ezt a verziót is.