A Kampó legenda cikk-sorozat utolsó részében a Candyman-t mutattam be Nektek, mely a Fantom gyilkos és Bloody Mary legendáját ötvözte, most utóbbi folklór mesét fogom bemutatni.
Biztosan mindenki ismeri Bloody Mary legendáját, és voltak olyanok is, akik már kipróbálták, tipikusan kamaszok által, ott alvós buliban, táborokban mesélt rémtörténet, mely egyben a legrégibb női szellemről szól.
A legenda igen egyszerű, ennek köszönhetően megannyi változatban terjedt el, a szellem megidézését is több féle képen érhetjük el. Szükség van egy tükörre, egy sötét szobában, ami előtt háromszor kimondjuk a megfelelő kulcsszavakat, amik rengeteg változatban fordulhatnak elő, mint például; „Bloody Mary”,” Mary Jane”, „Mary Wothington”, „Kathy, gyere elő!”, „Hiszek Mary Worth-ban!”, „Bloody Mary, nálam van a csecsemőd!”, „Bloody Mary én öltem meg a gyermeked”.
Több eredettörténet is köthető ehhez a legendához, így változhatott ilyen rohamosan, mindenki másképpen ismeri és adja tovább. Az első Mary Worthington története.
A 19 éves fiatal lány Indiana-ban, Fort Wayne-ben lakott és arról álmodozott, hogy nagy színésznő válhat belőle. A gyönyörű lányt otthonában meggyilkolták, állítólag március 29-én, támadója kivágta a szemeit, de Mary-nek még halála előtt a tükörre sikerült, vérrel felírnia, a T-R-E anagrammát. A nyomok Trevor Sampson sebészhez vezettek, de tettét bizonyítani sohasem tudták.
Egy más változatban Mary özvegyasszony volt, aki maga ölte meg gyermekét, vagy elvetélt és álterhességei miatt keresi szüntelen meg nem született csecsemőjét.
Két királynő is szóba hozható a szellem történetével, az egyik, VIII. Henrik lánya, Tudor Mária. I. Erzsébet nővére, apjuk halála utána harmadikként került Anglia trónjára. Öccse, Eduárd, mivel gyermektelen maradt, megszegve apja végrendeletét Lady Jane Grey-t nevezte ki utódjának. A fiatal lány kilenc napig uralkodhatott csak, a jogos trónörökös, Mária kivégeztette, férjét pedig a Tower-be vetette. Máriát egész életében végigkísérték véres tettei a protestánsok, később pedig húga, Erzsébet ellen, kemény fellépései miatt ráaggatták a Véres Mária gúnynevet. Ő is gyermektelenül halt meg, sok vetéléssel és álterhességekkel.
A másik királynő, akihez a történet még közvetve köthető, I. Erzsébet unokatestvére, Stuart Mária, a skótok királynője. Mivel fenyegetést jelentett számára és a trónra, Erzsébet a Fotheringay-kastélyba záratta kuzinját. A nő majdnem két évtizedes fogsága alatt a katolicizmus jelképévé, és megannyi sikertelen Erzsébet elleni merénylet résztvevőjévé vált. Az egyik titkos levele, melyben elfogadta unokatestvére meggyilkolását, Erzsébet tudomására jutott, és érdekből kivégeztette Máriát.
A legendát ezekkel a történelmi, illetve kitalált történetekkel szemben, egy létező angolszász hagyomány ihlette. Ahogy nekünk is megvannak népi szokásaink, babonáink, mint például a szívet melengettető „Luca – széke”, ahol a templomban háromlábú székre felállva megláthatjuk a boszorkányt és kikiálthatjuk, Bloody Mary történetét is egy házassági hiedelem ihlette.
A fiatal lánynak, kinek esedékes a férjhez menetele, gyertyával a kezében, fel kell lassan mennie a sötét emeletre, ahol meg kell állnia a tükör előtt, és abban megláthatja jövendőbelije arcát, ám, ha egy koponya jelenik meg a lány, vagy kedvese még a házasság előtt halálát fogja lelni.
A különböző eredet történeteknek köszönhetően, a legenda Bloody Bones és Hell Mary címen is elterjed. A különböző megszólításokhoz, más és más halálnemek tartozhatnak, illetve a szellem viselkedése is eltérő lehet. Van, hogy csak áll a tükörben, majd eltűnik, ha a nyakát vakargatja, abban a pillanatban meghal áldozata, ha kissé idegesnek tűnik, elrántja megidézőjét a tükrök világába. Bloody Mary jövendőmondó tulajdonsággal is rendelkezhet, és lehetőséget tud biztosítani, hogy egy hozzánk tartozóval felvegyük a kapcsolatot.
A Kampó legendájáról szóló cikksorozat utolsó részében a Candymant mutattam be Nektek, mely a Fantom gyilkos és Bloody Mary legendáját ötvözte, most utóbbi folklór meséjét fogom bemutatni.
Biztosan mindenki ismeri Bloody Mary legendáját, és voltak olyanok is, akik már kipróbálták. Tipikusan kamaszok által, ottalvós buliban, táborokban mesélt rémtörténet, mely egyben a legrégibb női szellemről szól. A legenda igen egyszerű, ennek köszönhetően megannyi változatban terjedt el, a szellem megidézését is többféleképpen érhetjük el. Szükség van egy tükörre, egy sötét szobában, ami előtt háromszor kimondjuk a megfelelő kulcsszavakat, amik rengeteg változatban fordulhatnak elő, mint például: „Bloody Mary”, ” Mary Jane”, „Mary Wothington”, „Kathy, gyere elő!”, „Hiszek Mary Worth-ben!”, „Bloody Mary, nálam van a csecsemőd!”, „Bloody Mary, én öltem meg a gyermeked”.
Több eredettörténet is köthető ehhez a legendához, így változhatott ilyen rohamosan, mindenki másképpen ismeri és adja tovább. Az első Mary Worthington története.
A 19 éves fiatal lány Indianában, Fort Wayne-ben lakott, és arról álmodozott, hogy nagy színésznő válhat belőle. A gyönyörű lányt otthonában meggyilkolták, állítólag március 29-én. Támadója kivájta a szemeit, de Marynek még halála előtt sikerült a tükörre vérrel felírnia a T-R-E anagrammát. A nyomok Trevor Sampson sebészhez vezettek, de tettét bizonyítani sohasem tudták. Egy más változatban Mary özvegyasszony volt, aki maga ölte meg gyermekét, vagy elvetélt és álterhességei miatt keresi szüntelen meg nem született csecsemőjét.
Két királynő is szóba hozható a szellem történetével, az egyik VIII. Henrik lánya, Tudor Mária. I. Erzsébet nővére apjuk halála utána harmadikként került Anglia trónjára. Öccse, Eduárd, mivel gyermektelen maradt, megszegve apja végrendeletét Lady Jane Greyt nevezte ki utódjának. A fiatal lány kilenc napig uralkodhatott csak, a jogos trónörökös, Mária kivégeztette, férjét pedig a Towerbe vetette. Máriát egész életében végigkísérték véres tettei a protestánsok, később pedig húga, Erzsébet ellen. Kemény fellépései miatt ráaggatták a Véres Mária gúnynevet. Ő is gyermektelenül halt meg, sok vetéléssel és álterhességekkel.
A másik királynő, akihez a történet még közvetve köthető, I. Erzsébet unokatestvére, Stuart Mária, a skótok királynője. Mivel fenyegetést jelentett számára és a trónra, Erzsébet a Fotheringay-kastélyba záratta kuzinját. A nő majdnem két évtizedes fogsága alatt a katolicizmus jelképévé és megannyi sikertelen, Erzsébet elleni merénylet résztvevőjévé vált. Az egyik titkos levele, melyben elfogadta unokatestvére meggyilkolását, Erzsébet tudomására jutott, és érdekből kivégeztette Máriát.
A legendát ezekkel a történelmi, illetve kitalált történetekkel szemben egy létező angolszász hagyomány ihlette. Ahogy nekünk is megvannak népi szokásaink, babonáink, mint például a szívet melengettető „Luca széke”, ahol a templomban háromlábú székre felállva megláthatjuk a boszorkányt és kikiálthatjuk, Bloody Mary történetét is egy házassági hiedelem ihlette. A fiatal lánynak, kinek esedékes a férjhez menetele, gyertyával a kezében fel kell lassan mennie a sötét emeletre, ahol meg kell állnia a tükör előtt, és abban megláthatja jövendőbelije arcát; ám, ha egy koponya jelenik meg, a lány vagy kedvese még a házasság előtt halálát fogja lelni.
A különböző eredettörténeteknek köszönhetően a legenda Bloody Bones és Hell Mary címen is elterjed. A különböző megszólításokhoz más és más halálnemek tartozhatnak, illetve a szellem viselkedése is eltérő lehet. Van, hogy csak áll a tükörben, majd eltűnik; ha a nyakát vakargatja, abban a pillanatban meghal áldozata; ha kissé idegesnek tűnik, elrántja megidézőjét a tükrök világába. Bloody Mary jövendőmondó tulajdonsággal is rendelkezhet, és lehetőséget tud biztosítani, hogy egy hozzánk tartozóval felvegyük a kapcsolatot.