A kristály-tavi rém visszatért, de ezúttal nem hullákat, hanem cikkeket hagy maga után. Freddy Krueger sorozatának kitárgyalása után elérkezettnek láttuk az időt, hogy kibeszéljük a hokimaszkos ámokfutó, Jason Voorhees filmjeit is. Fogadjátok szeretettel ezt a cikksorozatot is!
Ha végeznénk egy közvéleménykutatást, hogy Jason Voorhees a megkérdezettek közül hánynak és hányadjára ugrik be, ha tiniket gyilkoló sorozatgyilkosról van szó, előkelő helyen szerepelne, és szerintem mindenkinek eszébe jutna. Érdekes, hogy a Péntek 13 első része, amit 1980-ban mutattak be, még nem tartalmazta azokat a vonásokat, amik miatt későbbiekben kultikussá vált a figura. Számomra a Péntek 13 volt a második horror, amit életemben láttam, tizenegynéhány éves koromban. Ki is készültem rajta, de hozzájárult a műfaj megkedveléséhez. Mivel a franchise-t elindító első epizódról már olvashattatok az oldalon, most inkább csak röviden írom le a történetet, és inkább a filmmel kapcsolatos érdekességekre fektetném a hangsúlyt.
Friday the 13th - Péntek 13. (1980)
Egy csapat fiatal a Kristály-tavi táborhoz igyekszik, hogy felkészüljenek az oda érkező gyerekek fogadására, bulizzanak egyet, és kiéljék korukból adódó igényeiket. Ámde a tábor szörnyű múltra tekint vissza: évekkel az események előtt egy kisfiú vízbe fulladt, mialatt a táborvezetők szeretkeztek, szelleme pedig azóta sem nyugodott meg, ahogyan a legenda tartja. A szóbeszédet kezdi alátámasztani az is, hogy a tiniket szépen, sorjában, módszeresen kezdi meggyilkolni egy titokzatos alak.
Már az első részben óriási szerepet kap a szexualitás és az érte kirótt büntetés, ami a sorozat egyik velejárója lett a későbbiekben. Sajnos úgy gondolom, hogy ez a film nem öregedett jól. Annak ellenére, hogy a történet akkor abszolút eredeti volt, a csavar pedig első nézéskor meglepett, már nem tölt el ugyanolyan érzéssel, mint gyerekként, nem tudok rajta félni, csak némi nosztalgikus hangulatba hoz. Természetesen mindezek ellenére elismerem a pozitívumait, és azt a tényt, hogy méltán tartjuk klasszikusnak, a Rémálom az Elm utcában és a Halloween mellett.
Szerintem: 6/10
No de lássuk, milyen érdekességek kapcsolódnak magához a filmhez, az akkor még ismeretlen szereplőkhöz és a forgatáshoz.
- A Péntek 13 rendezője és producere, Sean Cunningham karrierjét softcore pornó rendezésével kezdte a 70-es évek elején. Ekkortájt ismerkedett meg Wes Cravennel, akinek segített beindítani a karrierjét (együtt készítették el az 1972-es Az utolsó ház balra című home invasiont - Lewis), Cunningham pedig a későbbiekben családbarát filmeket kezdett készíteni.
- A Halloween sikerét látva Cunningham felhívta Victor Millert, a későbbi forgatókönyvírót, hogy John Carpenter koncepcióját ültessék át egy nyári táborba, mivel Miller szerint rendkívül jó helyszínül szolgál a rémtörténeteknek.
- Jason nevét Miller két fiának, Josh és Ian nevének összetételéből képezték, Voorhees pedig egy iskoláslánytársa vezetékneve volt.
- A film eredetileg a Hosszú éjszaka a Vér táborban nevet kapta volna, a Péntek 13 cím pedig Cunningham egyik családi filmjéé lett volna.
- A film szereplői New York-i színházi színészek voltak, akiknek ez a horror jelenthette az áttörést, közülük igazán Kevin Baconnak sikerült később befutnia. A final girlt alakító Adrienne King pedig úgy kapta meg a szerepet, hogy volt egy jó barátja a rendező irodájában. Karakterének megformálására Sally Field is szóba került.
- A Kristály-tavi tábor helyszínéül valódi tábor szolgált, egy cserkésztábor New Jersey-ben.
- Annak ellenére, hogy a dátum adta a klasszikus címét, csupán egyetlenegyszer említik péntek 13-át az egész film alatt.
- Halottak száma: 9.
- Betsy Palmer, aki a Péntek 13 előtt mindig "aranyos" karaktereket játszott, csak azért vállalta el Mrs. Voorhees szerepét, mert pénzre volt szüksége, hogy új autót vehessen. Tíz napot forgatott, 1000 dolláros napidíjért, a filmet magát értékelhetetlennek tartotta, miután elolvasta a szkriptet, amit Millerék két hét alatt írtak.
- Egy kritikus egyébként annyira berágott Palmerre, a filmben életre keltett karaktere miatt, hogy a dühödt rajongóknak kiadta a színésznő címét, hogy írjanak neki, de véletlenül rossz címet hozott nyilvánosságra.
- Jason Voorhees ugyanabban az évben halt meg, amelyikben Michael Meyers született (1957).
- Az Amerikai Egyesült Államokban annak idején egyszerre 1100 filmszínházban mutatták be, és már az első hétvégén 5.8 millió dollár bevételt hozott, amivel leszorította a bevételi toplista éléről A Birodalom visszavág című filmet.
- Az eredeti koncepcióban nem volt szó semmiféle feltámadásról, Jason felbukkanásának ötlete a maszkmester, Tom Savini fejéből pattant ki. Köszönet érte (az évezred jump scare-je - Lewis)!
Friday the 13th Part 2 - Péntek 13. - II. rész (1981)
Sokszor mondják, hogy a folytatások felesleges rókabőr-ehúzások, hiszen sok esetben nem sok újat tudnak mutatni az elődhöz képest. A Rémálom-cikksorozatban például olvashattátok, hogy mennyire szükségtelen és rossz volt az ottani második rész, de a Péntek 13 esetében szinte indokolt volt, hogy elkészüljön a történet folytatása, mivel a Kristály-tavi táborban még nem Jason hentelte a népet, csupán csak egy jelenet erejéig láthattuk. Szerintem mindenki kíváncsi volt rá, hogy vele mi történt, illetve a későbbiekben hogyan boldogul az ő számára is szerencsétlen végkifejlettel.
A kezdő jelenet nem sokkal az első rész cselekménye után veszi fel a fonalat: egy évvel vagyunk a Kristály-tavi tábor szörnyűségei után. Az egyetlen túlélőt, Alice Hardyt (Adrienne King) még mindig rémálmok kínozzák az őrült Pamela Voorheesről és fiáról, aki a vízből támadt rá. Élete azóta nyugodtabb mederbe terelődött, de egy éjszaka szembe kell néznie végzetével és a bosszúszomjas gyilkossal.
Öt évet ugrunk az időben. Újra kinyit egy tábor a Kristály-tónál, de egy kicsit arrébb az ominózus helyszíntől. Az új táborvezető ismét fiatalokat toboroz össze, hogy segítsék a munkáját, bulizzanak egy utolsót, és felkészüljenek a gyerekek fogadására. Nem sejtik, hogy a fák közül folyamatosan figyeli őket valaki, és csak túl későn veszik észre, hogy bizony Jason Voorhees nem csak egy legenda; még mindig él, és bosszút forral anyja gyilkosai ellen, és saját sorsáért is revansot akar venni, az 1957-ben történt incidens miatt, így szépen, módszeresen ismét elkezdi levadászni a tábor lakóit.
A Péntek 13 második része nekem abszolút elnyerte a tetszésemet, majdhogynem jobban, mint az első, ez pedig köszönhető annak, hogy az első filmben a produceri feladatokat ellátó Steve Miner immáron mint rendező tényleg tudott plusz tartalmat hozzáadni az eddig ismertekhez, és voltaképpen ő kezdte el megteremteni a bosszúhadjáratot véghezvivő ikonikus sorozatgyilkost, Jason Voorheest. Érdekes, hogy mindenki a macsetés, hokimaszkos gyilkosként emlékszik Jasonre, pedig a maszkig egészen a harmadik részig kell várni, s bár a fegyvert a második részben kaparintja meg, megjelenése egy valós sorozatgyilkosról lett mintázva. Még a városi legendákkal foglalkozó cikksorozatom A kampó című szegmensének első részében taglaltam, hogy a texarkanai sorozatgyilkos ihlette Jason megjelenését. Bevallom, a zsák szerintem sokkal ijesztőbb, mint a végül ismertté vált hokimaszk, de valahol érthető, miért nem az égett be a köztudatba. Sokáig nem látjuk a gyilkost, ahogyan az első részben is inkább az ő szemszögéből láthattuk a gyilkosságokat, de amikor megjelenik, még mai szemmel is garantált a borzongás. A film utolsó fél órája rendkívül izgalmas, félelmetes, és nagyon jól kitalált, érződik, hogy abszolút nem egy újabb bőrt akartak lehúzni, hanem tovább mesélni a történetet, és úgy gondolom, a készítők teljes mértékben kitettek magukért.
Míg a táborlakók többsége nem igazán töltött be kulcsfontosságú szerepet, addig a második felvonásos final girlünk (Amy Steel) felnőtt a feladathoz. Összességében egy nagyon hangulatos, jól kitalált, okos folytatást kapott a Péntek 13, amit abszolút tudok ajánlani mindenkinek!
Szerintem: 8/10
(Levente)
Friday the 13th Part III
Péntek 13. - III. rész: Véres kirándulás (1982)
A Péntek 13-sorozat mindig is a „középső tesó” hálátlan szerepében tetszelgett. Az úttörő nagytesó (Halloween) árnyékában nevelkedett, de mire érettebb korba lépett, addigra már mindenki a kistesóra (Rémálom az Elm utcában) volt kíváncsi. Mit adott nekünk a Friday 13th slashersorozat? Az égvilágon semmit. Na jó, azért valamit mégis - Jason Vorhees karakterét. Ezekben a filmekben nincs semmi olyan dolog, amit ne láttunk volna már huszonötször egy másik hentelős filmben. Kivéve talán Jasont. Ő aztán nagy ász. A mai napig ő vezeti a slasherek méltán híres body count listáját, és ezt a tényt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.
Az első rész meglehetősen hűvös fogadtatása után a második rész már egy kicsivel enyhébb elbánásban részesült, a kritikusok kevésbé fanyalogtak. A nézők imádták, és még több folytatást akartak. Tudjuk mi történik akkor, ha egy üzlet beindul. Nincs megállás. Ennek fényében a Véres kirándulás alcímet viselő harmadik rész már a következő évben elkészült. A sztori természetesen megegyezik az előző részek szinopszisával. Újabb táborozók érkeznek a kristály-tavi kempingbe, akik aztán jól megszívják. Az alkotók vért izzadva próbálkoztak valami frissességet hozni a sorozatba, de ez az újító szándék csak a külsőségekben érhető tetten (lásd 3D), a tétet nem sikerült növelni. Behoztak egy csomó, elsőre érdekesnek tűnő új „karaktert” (hippik, önértékelési problémákkal küzdő kamaszgyerek stb.), de igazából csak az elhalálozásokra összpontosítottak. Az egyetlen értékelhető jellemrajzzal megáldott szereplő a szőke barna hajú final girl volt, aki már korábban is összefutott Jasonnel, akinek üde, pirospozsgás arcára ebben a részben kerül fel a legendás hokimaszk. Akad egy-két igen kreatív elpatkolás (szigonypuska nyila a fejben, vasvilla a gyomorban, a szemgödörből röhejesen kiugró szem), de félni már nem igazán tudunk ezen az alkotáson. Bár a finálé egy kicsit túl van nyújtva, a 3D használata pedig abszolút erőltetett és röhejes, mégis egy egész élvezetes slasher, amely simán megérdemli a „jó” osztályzatot.
A film végén Jason látszólag holtan marad a pajta padlóján. Vajon túlélte-e az ütközetet? Az izgalom a tetőfokára hág…
7/10
(Lewis)
*2. rész
*