Célegyenesbe érkeztünk. Több mint 20 év eltelt az első film óta. Vajon sikerült kilábalni az előző három rész hullámvölgyéből?
Jason X (2001)
A '90-es évek elejére kiapadt a vérszökőkút, a slasherfilmek egyre kevesebb embert érdekeltek, a műfajt kikezdték az egyre alacsonyabb színvonalat képviselő, futószalagon gyártott folytatások. Szerencsére 1996-ban jött a parodisztikus és önreflexív Sikoly, amely friss hangvételével beindította a második (bár igencsak rövid ideig tartó) slasherhullámot. A New Line Cinema figyelmét ekkoriban a Freddy vs. Jason projekt kötötte le. Akadt még némi munkájuk a két titánnal, de addig is, hogy a közönség ne maradjon film nélkül, elkészítették Jason tizedik kalandját. Megszületett a Jason X, amelyet már a neo-slasherök esszenciájával is átitattak. Persze ettől még nem lett nagy durranás, de azért az ember igencsak remekül szórakozhat rajta...
Bevallom, szeretem ezt a filmet. Persze nem azért, mert filmtörténeti klasszikus, vagy mert annyira bitang jó alkotás, egyszerűen csak azért, mert a sorozat végre tökéletesen elszállt magától. A legjobb, ha leülsz, csendben maradsz, és nézed a filmet. Megéri, mert a sorozat tizedik epizódja abszolút egy bűnös élvezet kategória.
Nem semmi ez a Jason gyerek: a történet szerint 2010-et írunk, de ő még mindig életben van. Igazából nem is lehet megölni. Próbálták már. Sokszor. Jasont (Kane Hodder, immáron negyedszer) sok-sok év után végre sikerül elkapni, a tudósok pedig kísérleteket folytatnak rajta, mert nem tudják, hogy miért nem lehet eltenni láb alól. Sejtjei folyamatosan megújulnak, regenerálódnak, ami a hadsereg érdeklődését is felkelti. Várjatok, az ott David Cronenberg? Hihetetlen, mit keres ő itt? (A húshorror ősapja a rendező, Jim Isaac jóbarátja, szóval David cameója csupán egy apró gesztus lehetett a haver felé.) Jason kitör, könnyedén végez a katonákkal és a kutatócsoport tagjaival. Csupán egyetlen doktornő marad talpon, de neki sikerül megviccelnie a kristály-tavi rémet: egy speciális hűtőberendezésbe csalja, majd lefagyasztja a hokimaszkost. Jason utolsó erejével még gondoskodik róla, hogy a nő is a fagyasztó csapdájába essen. 450 évet ugrunk az időben, a rég elhagyatott bázisra egy kutatócsoport érkezik. A csapat (ami természetesen szinte csak tinikből áll…) megtalálja a két lefagyott testet, amelyeket felszállítanak az űrhajójukba, hogy ott kísérleteket végezhessenek rajtuk. Nem kellett volna. Hamarosan testközelből tapasztalhatják meg az újjáéledő Jason erejét…
Jason hamar megérzi a szobahőmérsékletet, feléled, majd újabb ámokfutásba kezd. A gyilkosságok jól ütemezettek és kreatívak, sőt, van pár elpatkolás, amely toplistáért kiált. Hm, nem is rossz ötlet… Ugyan a cselekmény a jól bejáratott mederben folyik, de az előző részekre tett kikacsintások és a poénok elviszik a hátukon a koncepciót. Virtuális gyilkosságok, high-tech Jason, újabb „hálózsákos móka”, mellbimbó nélküli vagány robotnő, szexista hajókapitány, béna CGI, mégis mi kell még? Megmondom: semmi!
Nagyon rossz film a Jason X, de ha meglátjuk benne a bűnös szórakozás lehetőségét, akkor bizony nem fogunk szabadulni tőle, végig fogjuk nézni ezt a páratlan kalandot. A Péntek 13-sorozatot darálóknak kötelező kör, ne izguljatok, innen már nincs messze a vége! A következő darabot pedig egyenesen vétek lenne kihagyni…
Szerintem: 5/10
(Lewis)
Freddy vs. Jason (2003)
Mi történik akkor, ha két különálló franchise ikonikus főgonosza csap össze egy alkotásban? Az ilyen típusú crossover filmeket nagyon könnyű elszúrni, már az is elég, ha a két mű által felépített univerzumot nem megfelelően vonják össze, tele logikai bukfencekkel. A másik lehetséges hibája az ilyen filmeknek, hogy az egyik karakter nagyobb szerepet kap a másiknál: több időt tölt a képernyőn, vagy fontosabb szerepet osztanak neki. Ha a minőségi horrorfilmek crossover termését nézzük, akkor sok okunk nem lehet panaszra, hiszen a most bemutatásra kerülő alkotás is tökéletes példája annak, hogyan lehet két különálló filmes főgonoszt egy univerzumba összehozni.
Az Elm utcaiak elfelejtették Freddy Kruegert, így az álombéli démon már nem tudja kedvére gyilkolászni a védtelen fiatalokat, hiszen ereje az emberek félelmében rejlik. Freddynek viszont az a kreatív ötlete támadt, hogy feléleszti a Kristály-tó hokimaszkos gyilkosát, hogy az Elm utcai kamaszokon élezhesse machetéjét, ezáltal pedig a város idősebb generációja azt fogja hinni, hogy Freddy tért vissza. Azzal viszont nem számolt Freddy, hogy Jason nem fog leállni, ezért a kettejük közti összecsapás elkerülhetetlenné válik.
Lehet jó crossovert csinálni, ezt a Freddy vs. Jason tökéletesen példázza. Mind a két karaktert megfelelő mennyiségben szerepeltetik a filmben, és a két sorozatgyilkos történetének összehangolása is tökéletes. Két nagyobb összecsapás zajlik le köztük az alkotásban, amiből a legelső Freddy hazai terepén játszódik, az álomvilágban. Megvolt annak is a lehetősége, hogy nevetségesre sikerüljön a harc, de meglepően ötletesre és látványosra sikeredett, ahol Freddy kerül ki győztesként. De mi történik akkor, ha egy trükk által Freddyt visszahozzák a való világba, és ott csapnak össze Jasonnel? A válasz egy epikus, badass csata, ami nagyon jó koreográfiával rendelkezik. Ami külön dícsérendő, hogy mindkét karakter testi adottságaihoz megfelelő küzdőstílust dolgoztak ki a készítők.
A film többi szereplőjétől nem kell sokat várni, tipikus slasherfilmes karakterek, de itt nem is rajtuk volt a hangsúly. Fontos megemlíteni, hogy a Freddy vs. Jason egy trash, ami egyfajta bűnös élvezetnek tökéletesen megfelel, de többet nem szabad elvárni tőle.
A közeljövőben szintén elkészül egy crossover alkotás, amelyben A körből ismertté vált Samara Morgan csap össze az Átok című film gonosz szellemével. Véleményem szerint ez már nehezebben működőképes alapkoncepció, hiszen itt két szellem küzd majd meg egymással, akik nem mellesleg nőneműek, így nagyon könnyen nevetség tárgyává válhat a film, de ne legyen igazam.
Aki eddig még nem látta a Freddy vs. Jasont, de szereti a Rémálom az Elm utcában- vagy a Péntek 13 filmeket, annak mindenképpen ajánlom megtekintését, hiszen csalódni biztos nem fog.
Értékelésem: 8/10
(Beneg^)
Érdekességek a Freddy vs Jason crossoverrel kapcsolatban
Megérte (?)
A New Line Cinema 10 év alatt 6.8 millió dollárt költött 18 különböző forgatókönyvre, mire végre összehozta a filmet. Olyan nevek tűntek fel a film háza táján, mint Ronald. D. Moore (Star Trek: Kapcsolatfelvétel), David. J. Schow (Rémálom az Elm utcában 5), David. S. Goyer (Penge), James Dale Robinson (A szövetség) és Mark Verheiden (Időzsaru, Smallville, Battlestar Galactica).
Kiütéses győzelem?
Body count: 19-1 Jason javára, ami azért meglepőnek tűnhet.
Box office
A film 114 millió dollárt szedett össze a pénztáraknál, ezzel pedig mindkét franchise történetében rekordtartó.
Freddy vs Jason vs Hellraiser
Kapaszkodjatok meg: eredetileg Pinhead is szerepelt volna a filmben.
Csak a szokásos
Természetesen ehhez a filmhez is tartozik egy alternatív befejezés.
Friday the 13th - Péntek 13 (2009)
Szinte egyöntetűen egyetértettünk a Péntek 13.-filmek újranézésekor, hogy az első felett abszolút eljárt az idő, és nem szépíti meg a nosztalgikus hangulat, nem öregedett olyan jól, mint például a Rémálom az Elm utcában, és ennek köszönhetően inkább a folytatások nyerték el tetszésünket. A kristály-tavi rémre és világára abszolút ráfér egy újragondolás, aminek nem is feltétlenül kell napjainkban játszódnia, de elkelne egy brutális reboot. Sajnos a 2009-es remake nem sikerült olyan jól, mint vártam, s bár több elemében is jobb lett, mint elődje, lehetett volna sokkal jobb, ha hozzáértőbb kezek közé kerül. Nagyon érdekes, hogy ugyanaz a Marcus Nispel rendezte a Péntek 13. újragondolását, aki a 2003-as A texasi láncfűrészes remake-et is, és utóbbinál kifogástalan munkát végzett, nem gyalázta meg a nagy elődöt, hanem kreatívan újraálmodta, egy nagyon sötét, nyomasztó hangulatú horrorrá, ami rendkívül vérfagyasztó lett. Kérdés, hogy akkor miért nem lett olyan jó Jason modern legendája?
A cselekmény nagy része, leszámítva a kezdő jelenetsort, ami visszakalauzol bennünket 1980-ba, a Kristály-tavi táborba, napjainkban játszódik, az eredeti franchise tekintetében pedig a második és a harmadik rész közé tehető. Jason legenda csupán, a Kristály-tóhoz érkező fiatalok abszolút nem tudnak róla semmit, csupán egy szóbeszédet, amivel egymást riogatják a tábortűznél. Csakhogy Jason elevenebb, mint valaha, és majdnem 30 évvel édesanyja halála után visszatért, hogy bosszút álljon, és módszeresen lemészárolja, aki csak az útjába áll.
Az első gond talán a modernizálás volt. Míg A texasi láncfűrészes esetében az idősík változatlan maradt, itt 30 évet ugrott a cselekmény, ez pedig olyan kérdéseket vet fel, hogy Jason mit csinált három évtizedig, miért pont most jött elő? Vagy ha ez csak egy szegmens a munkálkodásából, miért csak ezt látjuk? A második és egyben legnagyobb hibája a filmnek a szereplőválogatás, konkrétan egyetlenegy karakterért sem tudunk aggódni, mert vagy abszolút csak a húst szolgáltatja a bozótvágónak, vagy teljes mértékben érdektelen, akár unalmas, vagy elképesztően irritáló, és alig várjuk, hogy a hokimaszkos rém felkoncolja. Gondoljunk csak megint A texasi láncfűrészesre, ahol szinte minden szereplőért tudtunk izgulni, és féltettük őket, nem beszélve a final girlről. A halálnemekkel nincsen semmi gond, kreatívak, véresek, ahogy Jason is szinte egy új ember, ereje teljében, erősebb és agresszívabb, mint eddig bármikor, ő tényleg ijesztő. A hangulatra sem volt panaszom, kellően sötét és nyomasztó, de a rossz párbeszédeket és karaktereket nem tudta pótolni. Összességében tehát egy felemás alkotás született, ennek fényében pedig én még mindig nagyon várok egy méltó felújítást, ahol a fentebb említett hibákat kiküszöbölik.
Szerintem: 6/10
(Levente)
Cikksorozatunk jövő heti részében összegezzük a szériával kapcsolatos benyomásainkat.
*5. rész
*