Michelle, egy fiatal nő feldúltan pakolja össze holmiját lakásában. Távozása előtt a kulcsokat és a gyűrűjét otthagyja az asztalon. Útközben bekapcsolja az autórádiót, a hírek nagymértékű áramkimaradásokról szólnak, amit a hatóság hatalmas erősségű túlfeszültséggel indokol. Útközben vőlegénye többször is próbálja őt felhívni telefonon. Miközben a lány a készüléket nézve tépelődik, hogy felvegye-e vagy sem, egy másik autó belérohan, és felborítja járművét.
Furcsa körülmények között tér magához. Egy cellaszerű helyiségben fekszik, a falhoz láncolva, ám sérült lábát ellátták, még infúziót is kötöttek karjára. A különös segítő, Howard nemsokára meg is jelenik, és azt állítja, hogy megmentette az életét. Odakint ugyanis valakik támadást indítottak, valamilyen nukleáris vagy vegyifegyverrel, ami olyan mértékű légszennyezést okozott, hogy odakint mindenki életét vesztette. Szerinte olyan egy-két évbe telik, mire újra biztonságos lesz a kinti világ, feltéve, hogy nem valami ismeretlen anyagot vetettek be.
A bunkernek egyébként van egy harmadik lakója: Emmett, egy fiatal férfi, aki annak idején segített Howardnak megépíteni a menedékhelyet. Ő megerősíti Howard szavait, ő is látta a robbanásszerű jelenséget, a vakító fényeket, mielőtt bekéredzkedett. Michelle azonban mégsem hisz a házigazda önzetlen jó szándékában, és szökést tervez. Vajon melyik a valós veszély, a kinti vagy a benti?
Nagyszerű izgalmak közepette indul a Cloverfield spin offja. A pszichothriller rendkívül szűkszavú az információkat illetően, így a lassabb tempó ellenére is kellően nyugtalanító lesz a helyszínből és a szituációból adódó, alapvetően nyomasztó hangulat - a lány által érzett bizonytalanság rám is hamar átragadt. Mindezt fokozta a történet központi figurája, a házigazda Howard, pontosabban az őt zseniális alakítással megformáló John Goodman, akin mindjárt az elején lehet érezni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy szenvtelen modorát (és váratlan hangulatingadozásait) csak és kizárólag a jelenlegi életkörülmények hozták elő belőle.
Mint említettem, a cselekmény az átlagosnál kicsit lassabban halad, de szinte mindig történik annyi esemény, hogy továbbgördüljön a sztori. Egy-két apróbb megtorpanást tapasztalhatunk csak, de ezek nem túl zavaróak, mert nagyszerű az összhang mindhárom szereplő között (a lányt egyébként Mary Elizabeth Winstead, a fiatal férfit a Hushban is dicsért Joel Gallagher Jr. alakítja), és Goodman karakterének kiszámíthatatlansága elviszi a hátán a filmet. A konkrét történésekre sem lehet panasz, a két fiatal tettei és döntései is hitelesek. A történet legutolsó szakasza ugyan nem összecsapott, mégis kicsit sablonosra sikerült sajnos (egészen pontosan az, amikor elkezdenek pörögni az események), viszont a választ megkapjuk a korábban feltett kérdésre.
A nyomasztó hangulat és a kiváló színészi teljesítmény miatt mindenképpen érdemes megnézni Dan Trachtenberg rendező első egész estés alkotását, még azoknak is, akik kevésbé rajonganak a sci-fi elemekért.
7/10
IMDb | mafab || magyar felirat