Előző
[Vámpír]
Drakula (1958)
A Tíz kicsi néger/indián Agatha Christie egyik, ha nem a legjobb regénye, melyből már több filmes adaptáció is született. Egy csoportnyi ember összegyűlik egy szigeten, látszólag semmi sem köti össze őket, mégis lassanként egy bizonyos, hátborzongató versike szerint egyesével valaki meggyilkolja őket. A zseniális alapanyagot vette inspirációnak a 2003-as Azonosság (Identity) is, természetesen jókora csavarral megfűszerezve.
Malcolm Rivers sorozatgyilkos kivégzése napjára vár, orvosa viszont megtalálja páciense titkos naplóját, ami talán a villamosszéktől is megkímélhetné. Mindeközben egy nevadai hotelbe egy férfi állít be, kisfiával és vérző feleségével, akit nemrég ütöttek el. A baleset okozója, egy sofőr (John Cusack) segít ellátni a vérző asszonyt. Utasa, egy '80-as években ünnepelt színésznő (Rebecca De Mornay) viszont nem örül annak, hogy egy ilyen lepukkant helyen kell megszállnia, és amint tud, szabadulna. Nem sokkal később egy furcsa pár, egy titokzatos nő, egy rendőr (Ray Liotta), valamint az őáltala kísért rab is megérkezik a hotelbe. Mindenki kap egy-egy szobát, viszont ahogy telik az este, egyesével valaki lemészárolja őket. Félelmükben összeverődnek, a sofőr és a rendőr a megszökött rab nyomába indul, a többiek pedig megpróbálnak rájönni, hogy mit is kereshetnek ilyen ítéletidőben egy koszos kis hotelben, pont ennyien, egyszerre…
James Mangold bizonyította, hogy ért az életrajzi drámához (A nyughatatlan), a női lélekhez és a problémás tinédzserekhez (Észvesztő), az Azonossággal pedig megmutatta, hogy jó alapanyagból remek pszichothrillert tud készíteni. Több fordított kronológiai jelenetnek köszönhetően ismerjük meg, hogyan jutnak el szereplőink a hotelhez, az eleinte semmiféle összeköttetést nem mutató csoport tagjai pont úgy csapódnak össze, mintha egy modern Agatha Christie-történethez asszisztálnának, de a későbbiekben az utalások és a cselekmény konkrétabbá teszi a Tíz kicsi indián-áthallást.
A színészek jól alakítanak, főleg John Cusack viszi el a hátán a cselekményt, de Rebecca De Mornay kevéske szerepe is szórakoztató. Nem a gyilkosságok explicit bemutatására fókuszál a film, hanem a pszichológiai thriller és a suspense elemeire. Végig izgalmas tud maradni, a csavar meglepő – bár talán a többedik megnézésnél már nem tűnik olyan feszültnek a történet a végkimenetel tudatában.
7/10