A Kapcsolat (Contact) Carl Sagan regényéből készült 1997-es film. Főszereplője Dr. Ellie Arroway kutatónő, aki a földön kívüli élet lehetőségeit kutatja. Szélmalomharcot vívva végzi munkáját, egy idő után új anyagi támogató után is kell néznie. Kiderül, hogy kiemelkedő képességeire felfigyelt egy milliárdos is, S.R. Haden, aki, miután Ellie szponzor nélkül marad, felkarolja és segítséget nyújt neki kutatásainak folytatásához. További évek telnek el, kézzelfogható bizonyítékot még mindig nem tud felmutatni, így minden jel arra mutat, hogy erőfeszítései ellenére felettesei döntése értelmében a kutatást záros határidőn belül be fogják szüntetni. Ezt a folyamatot szakítja meg egy váratlan felfedezés, egy, az űrből bemért jeladás, ami a csupán 25 fényévnyire Vega csillagkép irányából érkezik.
A filmről elég nehéz spoilermentesen beszélni, bár úgy érzem, a Kapcsolat nem elsősorban a történeti csavarok miatt jó film, így talán néhány jelenet ismertetése nem rontja el majd az élményt azok számára, akik még nem látták. Véleményem szerint a Kapcsolat azon filmek közé tartozik az UFO-témában, amik hitelesen tudják vázolni egy esetleges kapcsolatfelvételt egy idegen fajjal. Ez nyilvánvalóan személyes vélemény, de úgy gondolom, sokkal hitelesebb kísérlet így tálalni az eseményeket, mint például egy Függetlenség napja- vagy egy Csata: Los Angeles-féle filmben. Jogos a feltételezés, hogy egy kapcsolatot felvenni akaró faj nem feltétlenül jó szándékkal közelítene, de egy idő után unalmassá válik a „kezdetben hihetetlen technikai fölénnyel bíró megszállókat legyűri az emberi leleményesség és bátorság”-féle forgatókönyv. (Aki szeretne egy picit más szemszögből bemutatott ellenséges idegeninváziót, jó szívvel tudom ajánlani az Extantot, az arról szóló írásunkat itt olvashatjátok.) Ezenfelül remekül tálalja azt a zűrzavart, ami egy ilyen esemény esetében lenne, ugyanis nem szükséges ágyúkkal támadó szuperintelligens lényeknek elárasztani a Földet, hogy a káosz elszabaduljon. Elegendő csupán egy üzenet valakitől ahhoz, hogy az emberek egymás torkának essenek.
A történetben elrejtett kevésbé egyértelmű gondolatok napokkal később is agyalásra késztethetik a nézőt. Jó példa erre a vallási fanatikus merénylete a gép ellen. Felületes szemlélő számára csak egy banális tálalási formája annak, hogy egyes emberek miként bújtatják a maguk torz életszemléletét egy vallás köntösébe. Azonban, ha jobban belegondolunk, több kérdést is felvet önmagában ez az egy elem a történetben. A vallási fanatikus azonnal Istennel ellentétesnek találja az idegen életforma felbukkanását, holott a film vége felé lévő képsorok egészen mást sugallnak. {spoiler}Ezért úgy dönt, „megmenti a világot”, és felrobbantja az idegen tervrajzok alapján épített gépet. A robbantást a tesztelési fázisra időzíti, amikor a gép működését ellenőrzik. Később megtudjuk, hogy Ellie beszámolója mennyire szubjektív és minimális bizonyítékot tud csak felmutatni, így feltételezhető, hogy hibásnak vélték volna a gép működését a teszt során, így lehetséges, hogy talán sosem került volna sor a valódi aktiválására. Így akarva-akaratlanul a szektás merénylő előremozdította az események működését, pont egy olyan irányba, ami ellen küzdött.{/spoiler}
Az ilyen és ehhez hasonló gondolatmenetek miatt is találom a műfaj keretein belül kiemelkedő alkotásnak a Kapcsolatot. Ezenfelül régi, de mindig aktuális témákat boncolgat, mint például a tudomány és a hit összeegyeztethetősége, az emberekben lévő szubjektív valóság szembenállása a környezet objektív véleményével. Nagyon jó ellenpéldát mutat azok számára, akik szerint UFO-téma elcsépelt, egyoldalúan bemutatható, fantáziátlan, nem áll másból, mint rosszindulatú, nagy szemű lények ámokfutásából.
Apró érdekesség a filmmel kapcsolatban, hogy a rendkívüli sajtótájékoztatón látható Clinton-beszédben valóban Bill Clinton látható, nem pedig dublőr. Azonban nyilvánvalóan nem az akkori elnököt kérték fel szerepre, hanem egy véletlen segítségével sikerült a jelenetet létrehozni. Eredetileg Sidney Poitier játszotta volna az elnököt, azonban ő egy másik filmszerep miatt visszautasította az ajánlatot. A filmben látható jelenet Clinton 1996-os beszéde, amit egy NASA-sajtótájékoztató során vettek lencsevégre, és a rendező szerint pont olyanra sikerült, amilyet a forgatókönyvben megírtak.
Értékelés: 9/10