1999-ben Denzel Washington és Angelina Jolie főszereplésével készült el A csontember című thriller. A 90-es években nagyon mentek a thrillerek és ennek az érának az egyik záródabja volt ez az alkotás, ami kifejezetten jóra sikerült. Az ágyhoz kötött, hiperintelligens nyomozó, a rafinált, kegyetlen gyilkos és a lelkes újonc története kellően izgalmas és rejtélyes volt. A színészi alakítások pedig kifejezetten erősek voltak. Éppen ezért elég kétkedően fogadtam a hírt, miszerint A csontember történetét sorozat formájában újra előveszik, de láttunk már csodát, szóval teljesen nyitottan álltam a dologhoz.
Lincoln Rhyme itt is tolószékbe kényszerült, és hamarosan társául szegődik Amelia Sachs, aki profilozó szeretne lenni. A Csontember intézte el Rhyme nyomozót és most úgy néz ki újra felbukkant, hogy gyilkos játékba kezdjen. Többet nem igazán lehet elmondani a történetről.
Az az igazság, hogy abban bőven volt potenciál, hogy kibontsák a Csontember személyiségét, ám ezzel nyilván a rejtélyessége veszett el. Elvégre a filmben egészen a végéig nem tudtuk, hogy ki a Csontember és miért teszi, amit tesz. Ez pedig adott egy külön élvezeti faktort a történetnek, hiszen amellett, hogy versenyt futottunk az idővel, még agyaltunk is, hogy ki lehet a gyilkos. A sorozatban azonban nem árulnak zsákbamacskát és pontosan tudjuk, ki a Csontember. Ez persze a rejtélyt lerontja, de arra tényleg ad lehetőséget, hogy mélységeiben mutassák meg ezt a karaktert. Többé-kevésbé sikerült is ez nekik, csak éppen valahogy nem állt rendesen össze a gyilkos személyisége. Szánalmasnak szánalmas figura volt, és a kisebbrendűségi komplexus na meg a nárcisztikus személyisége nagyon jól kijött, de valahogy elég erőtlen lett az összkép. Ráadásul a gyilkosságai sem voltak olyan kegyetlenek, mint a filmben. Lincoln Rhyme karaktere Sherlock Holmes újragondolása lett. Ugyan megtartották a főbb személyiségvonásait, de valljuk be őszintén Russell Hornsby bármennyire is próbálkozott, Denzel Washington nyomába sem érhetett. Arielle Kebbel már erősebb volt Sachs szerepében, de hát ő sem egy Angelina Jolie. Az viszont nagyon tetszett, hogy nagyobb hangsúlyt kapott a team. Ebben már volt potenciál, bár sajnos megmaradtak a jól ismert toposzok szintjén.
Igazság szerint még az újítások nem is voltak annyira zavaróak. Nyilván meg kellett adni a sorozat létjogosultságának alapját, de valahogy pont az egyediségük veszett el. Ami viszont sokkal nagyobb baj, hogy az egész szériát lebutították ilyen CSI szintre. Tehát egy tök sima rendőrös-nyomozós sorozatot kapunk, melyben nem csak a Csontember után folyik a nyomozás és a hajsza, hanem közben más ügyek is vannak. Amik tök erőtlenek és sok esetben fikarcnyit sem érdekli a nézőket, érződik az egészen, hogy pusztán időhúzásra használják. A tényleges Csontemberre vonatkozó események jó ha három részt kitesznek a sorozatban. Ezért is mondom, hogy nagyon elnagyolt a dolog. 10 részük volt és egyáltalán nem arra koncentráltak, hogy hozzáadjanak a karakterekhez és a történethez.
Nem arról van szó, hogy ismert, erős karakterre épülő filmeket ne lehetne jobban kibontani sorozat formájában. Elvégre ott van a Hannibál széria, ami bitang jó, újító, erős és érdekes, vagy Az ördögűző sorozat. Ezekben nem félnek durvulni sem, és mind a két esetben hozzá tudtak tenni a filmekhez. A Csontember esetében viszont egy teljesen átlagos szériát kaptunk, amit elnagyoltak és igazából a tévében minden este láthatunk ehhez hasonló nyomozós sorozatot. A készítők persze bíztak abban, hogy majd valami jót csinálnak, ezért úgy lett vége az évadnak, hogy kinyitottak egy új ajtót, ami elvezethet minket a folytatáshoz, csak éppen erre senki nem vágyik. Lehet vele tenni egy próbát, unaloműzésre pont megfelelő, de ennél nem több.
- Pro
- Aki szereti a nyomozós, FBI sorozatokat, azoknak ideális.
- A csontember karakterének új aspektusai.
- Kontra
- Semmit nem tesz hozzá a filmhez, sőt
- inkább elvesz belőle.
- Russell Hornsby nagyon erőtlen, sőt kifejezetten idegesítő Lincoln.
- Teljesen átlagos.
Pro | Kontra | 50% |
Aki szereti a nyomozós, FBI sorozatokat, azoknak ideális. | Semmit nem tesz hozzá a filmhez, sőt | |
A csontember karakterének új aspektusai. | inkább elvesz belőle. |