- Szerző: eN.Dé.
- Misztikus
- 2022.12.22. 17:00:00
- #Nope#horror#rémfilm#Nem#sci-fi#szörny#Jordan Peele#társadalomkritika#misztikus
Előző
[Északi extrém]
Speak No Evil – A látogatás (2022)
Kifejezettem szerettem a Tűnj el!-t, amit tényleg nagyon okosan felépített, borzongató, ugyanakkor humoros, egyedi alkotásnak tartottam és tartok mind a mai napig. Szeretem, ha egy alkotónak van karaktere, mondanivalója. Jordan Peele pedig ilyen alkotó. Legalábbis annak tűnt az elején. Aztán jött a MI és már nem voltam teljesen biztos a dolgomban. Jónak, jó volt, de éreztem benne némi öncélú művészeskedést és kissé erőltetett társadalomkritikai megmondást. Ebből kifolyólag egy kis távolságtartással fogadtam, hogy új filmmel jelentkezik az író-rendező. A plakát kellően semmitmondó volt ahhoz, hogy érdekeljen a filmje, amit végül csak be tudtam szuszakolni a zsúfolt filmdarába. Hogy megérte-e? Az hamarosan kiderül.
Otis Haywood idomított lovakat kölcsönöz filmekhez, reklámokhoz. A családi vállalkozás nagy múltra tekint vissza, hiszen az első állóképekből összefűzött mozgóképig nyúlik vissza. A biznisz szépen megy, sokan ismerik és keresik a Haywood lovakat. Egy napon azonban az égből lehullik egy pénzérme, ami megpecsételi a család sorsát. OJ és Emerald feladata lesz kideríteni, hogy mi történt apjukkal, majd hamarosan egy sokkal gyilkosabb és félelmetesebb dologgal kénytelenek szembenézni.
Nyilván el kellett volna ájulnom Peele kommersz mozija láttán, ehelyett azonban inkább egy unott ásításra futotta tőlem. Ám ne szaladjunk ennyire előre, hiszen vannak a filmnek nagyon jó mozzanatai. A casting mint mindig, most is erős. Külön ki kell emelnem Michael Wincott-ot, aki hatalmas kedvencem és boldogság volt őt ebben a szerepben látni. A felütés pedig kifejezetten parádés, mint ahogyan az is, hogyan kapcsolódik a sztorihoz mindez. A pszichológiai vonal és a különböző jellemek bemutatása ismét ütősre sikerült. Erre a részre nem lehetett panasz. A dumákra se (bár a vicces mellékszereplő már erőltetett volt néha), a forgatókönyv ezen a téren nagyon jól teljesít. A zsánerek keresztezése is érdekes kísérlet volt. A pszichohorror, a rémfilm, az inváziós horror és a home invasion nagyon izgalmasan fonódhatna egybe, csak sokszor nem erősítik, hanem inkább kioltják egymást. Ez még nem lett volna gond, a valódi bajok a hangulatteremtésnél kezdődnek.
Mint mondtam a felvezetés parádés. Nyomasztó, figyelemfelkeltő, groteszk és brutális. Ezt tudják tartani egy ideig, de aztán szépen lassan unalomba fullad az egész. Indokolatlanul hosszú a játékidő, nagyon sok benne az üresjárat és egyáltalán nem sikerült Peele-nek ezúttal végig tartania a kezdeti szintet. Nagyon bénán építkeztek, a feszültség elpárolgott és a fenyegetést sem tudjuk átérezni. Az nagyon sokat mondó, hogy a csimpánzos rész sokkal érdekesebb volt, mint maga a film. A mondanivalója és a társadalomkritikája is nagyon haloványra sikeredett. Túl sok volt már ez. A showbiznisz és médiakritika az tök jó volt és inkább arra kellett volna figyelmet fordítania. Maga a jelenség pedig ötletes volt ugyan, de amint megmutatta magát elillant mindenfajta félelmünk. Őszintén megmondom, teljesen furán nézett ki az az izé. De nem a jó értelemben furán. Nekem már-már nevetséges volt, ahogyan lebegett az a vaginaszerű, Rorschach-tintafoltteszt lepedő.
A rendező elmondása szerint a Jelek, az Óz, a csodák csodája, a King Kong, valamint a Harmadik típusú találkozások is megihlették a filmet. Felfedezhetőek ugyan az ötletadók, de még sem sikerült jól beépíteni ezeket. Lehet Peele kapcsán arról beszélni, hogy átlépi a határokat, de ha ehhez nem társul értelem, akkor semmi nem marad csak valami öncélú nemiszerv méregetés, hogy látjátok, milyen nagyon intellektuális vagyok és hogy be tudok szólni Hollywoodnak, a fehér Amerikának és a fintorgó nézőknek? Nem, nem tudsz. Sokkal inkább az az ember érzése, hogy szemfényvesztésnek a tanúja és nagyon okosnak akarja mutatni magát a közepes tanuló.
Összességében nekem csalódás volt ez a film. Peele ismételni tudja csak önmagát és valahogy az az érzésem már vele kapcsolatban, mint a mesében a császárral. Hogy hiába látja mindenki, de senki nem meri megmondani neki, hogy nincsen rajta ruha. Nemet azért nem mondanék rá, de az igentől nagyon messze van. Így egy tétova talánra futja most csak tőlem.
Pro | Kontra | 59% |
A látvány pazar. | ... aki sajnos nagyon keveset szerepel. | |
Gordy története, ami érdekesebb, mint az egész film. | Indokolatlanul hosszú a játékidő. | |
Michael Wincott karaktere és játéka... | Sokkal többnek akarja mutatni magát, mint ami valójában. |