Legyen szó akármilyen filmes műfajról, a klasszikusok feldolgozása mindig nehéz feladat, szinte sosincs olyan végeredmény, amely a nagy előd összes rajongója ízlésének megfelelne. Az ok általában az ötlettelenség, vagy épp az ötlettelenséget ellensúlyozni kívánó túlzott elszakadás az eredeti sztorivonaltól. Ennek ellenére természetesen találkozhatunk igényesebb remake-ekkel, de nagy általánosságban elmondható, hogy ezek a produkciók általában inkább negatív elbírálás alá esnek. Nézzük, hogyan sikerült ez a Péntek 13 esetében!
A Péntek 13 azon horrorfilmek közé tartozik, amelyet szinte minden, a műfajért rajongó ember látott már, a franchise-zá duzzadt sztorivonal pedig ikonikus alakjával, Jason Voorheesszel hódította meg a világot. Az eredeti, 1980-ban készült alkotás története röviden a következő: a film elején 1958-ban járunk, két, egymással évődő tinédzsert öl meg egy ismeretlen tettes a Camp Crystal Lake területén belül. Ezek után ugrunk az időben egyet, az évszám immár 1980, a középpontban pedig egy csapatnyi fiatal van, akik szórakozni indulnak, az akkorra már elhagyatottá vált kempingbe. A slasher műfajnak minden, mára már klasszikussá vált elemét megkapjuk, így találkozhatunk baljós előjelekkel, mint például emberekkel, akik valamilyen módon megpróbálják a fiatalokat eltántorítani eredeti ötletüktől, jelen esetben a Camp Crystal Lake közelében történő szórakozástól. Azonban, mint ahogyan az minden, magára valamit adó slasherfilmben lenni szokott, azok fittyet hánynak a figyelmeztetésre és az önfeledt szórakozást helyezik előtérbe, az óva intő szavak ellenére. Hamarosan azonban rájönnek, hogy döntésük hiba volt, hiszen egyenként szembesülnek azzal, hogy a kempingezésre szánt terület rossz hírnevének jól megalapozott oka van...
Ha figyelembe vesszük a készítés évét (1980), el tudunk vonatkoztatni a mára már inkább viccesnek mint ijesztőnek szánt technikai megoldásoktól és hangeffektektől, és arra a következtetésre juthatunk, hogy a Péntek 13 joggal érdemelte ki a horrorlegenda minősítést. A mára már közhellyé alacsonyodó elemek harmincöt évvel ezelőtt még képesek voltak elérni céljukat, ami nem más volt, mint a néző borzongatása. Az a jelenetsor, amit manapság már egy zacskó chips és némi innivaló elfogyasztása mellett unottan nézünk végig, akkoriban a maga módján sokkolóan hatott a szemlélő számára. Mivel a slasher műfaj sosem a színészi alakítást helyezte előtérbe, így itt sem beszélhetünk mindent elsöprő szinvonalú játékról, valahol a középmezőnybe sorolható a színészek teljesítménye. A történet maga akkor még eredetinek számított, így ezért szintén pluszpontot érdemel. Mindent összegezve, a Péntek 13 eredeti verziója még mai szemmel is abszolút az élvezhető kategóriába esik, ami kevés esetben mondható el több évtizede elkészített horrorok esetében.
Miután röviden értékeltük az eredetit, nézzük, hogyan sikerült 29 évvel később a folytatás. A hatalmas hírveréssel beharangozott remake-ről elmondható, hogy magából a névből próbált (a bevételeket látva sikerrel) profitálni. Az ikonikus darab újraélesztésébe beszállt még a kasszasikerekért (és a Transformers-sztori végtelenségig való nyújtásáért) felelős Michael Bay is, a főszereplők közt pedig az Odaátból ismert Jared Padalecki is feltűnik. A sztorit tekintve itt a film legelején 1980-ban járunk, az ekkor zajló események adják majd a film történetének alapját. Természetesen itt is ugrás következik be az időben, a jelenben játszódó események főhősei ezúttal is gondtalan életet élő fiatalok, akik az akkorra már legendásnak számító Camp Crystal Lake-et veszik célba. Gyakorlatilag az eredeti cselekmények ismétlődnek meg, néhány különbséggel, amelyek túlzottan nincsenek nagy hatással az összképre.
A két film között található jelentős különbség meglétének oka, úgy gondolom, a megalkotás dátumában rejlik. Amíg az eredeti Péntek 13 a maga korában ötletesnek, eredetinek számított, a remake ezzel szemben csupán az „egy a sok közül” kategóriába sorolható. Ha ugyanez a film egy másik címmel és egy-két változtatással a neveket illetően kerül forgalomba, senki nem lett volna biztos abban a tekintetben, hogy egy remake-et, esetleg egy újabb tucatfilmet néz. Ennek köszönhetően pedig létrejött a legendás alkotással szemben egy átlagosnak mondható sablonokra épülő film, amely nélkülöz bármilyen plusz töltetet.
Értékelés:
Péntek 13. (1980): 8/10 IMDb | mafab
Péntek 13. (2009): 5.5/10 IMDb | mafab