Hosszú út áll már mögöttünk, mióta elkezdtük átnézni a Silent Hill széria legfontosabb darabjait. Egészen pontosan 8 hete indítottuk el rovatunkat, ami ezzel a mai, összegző írással ér véget. Itt köszönném meg a figyelmet, mellyel hétről hétre megtiszteltetek, remélem, jól szórakoztatok a cikkek olvasása közben, és talán kedvet is kaptatok, hogy (újra) elővegyétek ezeket a remek játékokat. Lezárásképp a személyes toplistáimat mutatnám be. A "versenyzők" 6 kategóriában indultak, ezek pedig: a legjobb zenék, a legérdekesebb karakterek, a legemlékezetesebb teremtmények, legemlékezetesebb főellenségek, a legszívszorítóbb jelenetek és a legnagyobb fordulatok. Dönteni korántsem volt egyszerű, és sajnos nagyon sok remek dolognak le kellett maradnia a listákról, de a top 5 az top 5. Azt azért előre leszögezem, hogy ez egy erősen szubjektív és SPOILERES írás, viszont mindegyik befutó elé odabiggyesztem, hogy melyik részből származik, így remélem elkerülhetők a kellemetlen meglepetések. Kezdjük is hát a listánkat, először a zenéket véve szemügyre!
Legjobb Silent Hill-zenék:
5. Silent Hill: Shattered Memories - When You're Gone: Ezt a számot kifejezetten a toplista összeállítgatása közben kerestem, mert kellett egy dal, ami még felférhet a listára. Szerencsére ráakadtam erre. Mit is mondhatnék róla? Egy egyszerű alaptémára jön rá a kellemes női ének, megspékelve egy dallamos kis refrénnel. Nyilván nem válik kedvencemmé, de egész jó hallgatnivaló.
4. Silent Hill 4: The Room - Room of Angel: Lehet, már a legelején magam ellen fordítok mindenkit, de ez a szám bizony csak 4. helyet foglal el a listámon, és van egy olyan érzésem, hogy ha nem kapcsolódik hozzá egy bizonyos jelenet, akkor nem került volna fel ide. De - és ez egy nagy de - az a jelenet annyira el van találva, és ez a dal annyira passzol hozzá, hogy, nem vicc, ismerek olyat, aki megsiratta. Szóval ennek a top listán a helye, sőt, most így újra meghallgatva, csak a zenére összpontosítva, azt kell mondjam, hogy ez még önmagában sem olyan rossz.
3. Silent Hill 3 - I Want Love: Először a gitárszólóra kaptam fel a fejem, mert ehhez nem voltam hozzászokva Silent Hill-zenék körében. Aztán meghallgattam az egész dalt, és végül a refrén is megragadt bennem, és az énekesnőt is el tudnám képzelni valami nagy zenekar élén, mert jól csinálja, amit csinál. Megyek és meg is hallgatom még egyszer (az a gitárszóló tényleg eszelős, nagyon bírom :) - ja igen, és a Studio Mixet hallgassátok, mert az az igazi!).
2. Silent Hill 2 - Promise (Reprise): Majdhogynem egy szál zongorán van eljátszva az egész dal, de olyan rejtélyességet sugároz és olyan borzongató, hogy miután játszottam a játékkal, még jó ideig nem ment ki a fejemből ez az egyszerű kis dalocska. Az előző helyezettel ellentétben ez nem azért került fel a toplistára, mert zeneileg annyira a kedvemre tenne (habár tetszik zeneileg is, de ha csak ez lenne mérvadó, a 3. helyezett szerepelne itt), sokkal inkább a hangulata miatt. A játékkal kiegészülve ez egy igen nagy hangulatépítő elem.
1. Silent Hill 2 - Theme of Laura: Ez az első olyan SH-zene, amire önmagában, tehát mindenféle képi behatás nélkül is felfigyeltem. A film stáblistája alatt ment, és amúgy is még a mozi hatása alatt voltam, mikor megszólalt ez a dal, én pedig csak hallgattam azt az egyszer félelmetes, máskor lágy hegedűszólamot, és szerintem itt-ott még bele is borzongtam. Egyébként a játék második részének ez a főtétele, és tökéletesen meg tudom érteni, hogy miért. A Theme of Laura minden kétséget kizáróan a legkedvesebb SH-zeném.
**
Legérdekesebb Silent Hill-karakterek:**
5. Silent Hill 4: The Room - Eileen Galvin: Hogy miért is olyan érdekes ez a karakter? Nem tudom, de itt a helye, mert Eileenre mindenki emlékszik. Ha valaki megemlíti nekem a The Roomot, nem Henry, még csak nem is Walter szokott először eszembe jutni, hanem a derék szomszédasszony. Egy ideig azt hittem, hogy ezzel egyedül vagyok, azonban újabb és újabb emberekkel beszélgetve rájöttem, hogy Eileen bizony szerves része az egész SH világának... Hogy miért, azt eddig senkinek nem sikerült elmagyaráznia nekem.
4. Silent Hill: Shattered Memories - Harry és Cheryl: Ígérem, nem fogok sokat fröcsögni róluk, de hiába minden, nem tudom kiverni a fejemből a történetüket. Valójában bármit kezdenék el írni róluk, az lenne a vége, hogy teleírtam 5 oldalt, és még mindig nem vagyok a végén, így csak ennyit mondanék: ez a két személyiség felejthetetlen. Már csak azért is, mert Harry egy bizonyos szempontból a játékos, hisz... na jó, ezt jobb lesz, ha már most befejezem, még mielőtt nagyon belejönnék.
_harry.jpg)
3. Silent Hill 3 - Heather: Ahogy azt már a külön cikkben is említettem, Heather az egyik kedvenc főhősöm ebben az őrült városban. Ami tetszik benne, az az, hogy más, mint a többi főszereplő. Nem csendes, nem visszahúzódó, és egészen biztosan nem férfi. Viszont a szeretteit, és azokat, akik közel kerültek hozzá, védi a végsőkig. Higgyétek el, nem akarnátok Heather ellenségei lenni.
2. Silent Hill 2: Maria: Sokat kellett gondolkodnom, hogy kiemeljek valakit a 2. rész karakterei közül. Szívem szerint mindegyik egy helyen szerepelne, de hát döntenem kellett. Az igazság az, hogy nem Maria a kedvencem, de úgy gondolom, hogy emlékezetesség szempontjából őt illeti meg ez a hely, hisz valóban egy érdekes karakter. Itt van persze James is, de mi lenne akkor, ha például Angela lenne a főhős, és James csak egy mellékszereplőként szerepelne? Biztos, hogy akkor is ő lenne a "nagy kedvenc"? Ezen a vonalon haladva érkeztem el Mariához, aki egy hatalmas rejtély. Persze, most már tudjuk, hogy ő mit szimbolizál, miért van jelen, és miért hal meg újra és újra, de még így is több, mint érdekfeszítő a szerepe az eseményekben. A Konaminál is így vélhették, ezért láthatott napvilágot a Born from a Wish című kiegészítő, ami leginkább Mariára koncentrál.
1. Silent Hill 4: The Room - Walter Sullivan: Szerintem az ő itt léte nem lehet nagy meglepetés. Walter egy nagyon összetett karakter, ha mindössze egy szóval kéne jellemeznem, akkor nagy bajban lennék. Gyilkos? Őrült? Megvezetett? Kívülálló? Áldozat, tettes, ártatlan, bűnös. Mindegyik ráillik, és ember legyen a talpán, aki ki tudja választani, melyik jellemzi őt leginkább. Nem gondolom, hogy túloznék, ha azt állítom: Walter Sullivan az egyik legösszetettebb szereplő az egész SH-szériában.
_walter_sullivan.png)
**
Legemlékezetesebb teremtmények:**
5. Silent Hills (P.T.) - Baba a csapban: Habár az új Silent Hillből még nem láttunk sokat, a P.T.-ben látható zombikisbaba a csapban hamar az egyik legemlékezetesebb lénnyé vált Silent Hill univerzumában. Nem csoda, a lény abszurd, undorító és félelmetes, eközben pedig a P.T. történetét megismerve szívszorító is. Úgy tűnik, Kojima végülis jól meg fogja állni a helyét horrorkörnyezetben is.
4. Silent Hill - Szürke Gyermek (Grey Child): Habár grafikailag elég kezdetleges a legelső rész, a Szürke Gyermek elnevezésű teremtmény azért sokaknál kicsapta a biztosítékot akkoriban. Ahogy azt az erről szóló cikkben is kifejtettem, a Konami kénytelen volt többször is átformálni a lényt, hogy elkerüljék a játék betiltását.
3. Silent Hill: Shattered Memories - Raw Shock: Biztos sokan nem értenek velem egyet, de hát ez a szép a szubjektivitásban. Nem azért kerültek fel a listámra, mert annyira féltem volna tőlük, nem is azért, mert olyan rendkívüli kinézetet kaptak volna. Az ok, amiért nem hagyhattam le a listáról, az az, amit képviselnek. A szimbolizmust mindig is szerettem a Silent Hillekben, de ezzel az egészet egy magasabb szintre emelték. Nem lövöm le a poént, ezt látni kell (vagy esetleg elolvasni az erről szóló cikket :) ).
2. Silent Hill 2 - Lying Figure: Mivel ezen a részen játszottam először, így aztán ez volt az első lény, amit valaha láttam Silent Hillben. Őszintén megmondom, ledöbbentem a látványán. Próbáltam eldönteni, hogy ezt mégis hogy kell nézni, meg amúgy is, hogy én most tulajdonképpen mi a jó fenét látok. Megvallom, azóta sem pontosan tudom, de abban biztos vagyok, hogy ha nem lenne ennyire megfoghatatlan az egész, akkor nem végzett volna a 2. helyen a listán.
1. Összes Silent Hill - Nővér: Nem csak hogy a (számomra) legemlékezetesebb lényről beszélünk, hanem személyes kedvencemről is. A nővérek szinte az összes részben komoly szerepet kapnak, és habár epizódról epizódra megújultak, mindig örömmel fogadtam visszatértüket. Csak érdekességnek megjegyzem, hogy minden egyes részben mást reprezentálnak: kedvencem a Homecomingban látható formájuk: kihívó öltözködésük és telt idomaik nem csak a férfi játékosok kedvére lettek megformálva, hanem Alex szexuális túlfűtöttségét hivatottak jelképezni (megint csak: Silent Hill mindenkinek azt mutatja, ami meghatározza).
_nurse.jpg)
**
Legemlékezetesebb főellenségek:**
5. Silent Hill 2 - Abstract Daddy: Jó, ez a lény durva. Már maga a kinézete sem mindennapi, de gondoljunk bele, hogy ez valójában nem így néz ki, ez csak az alak, amit James lát. Ez itt végülis Angela apjának egy hasonmása, legalábbis a lány számára, és ki tudja, mit jelenthet például Eddynek, vagy bárki másnak. Akárcsak az imént a Raw Shock, ez sem a látványának köszönheti itt szereplését, hanem mélyebb jelentésének. Izgalmas lehet megkérdezni magunktól: "Én vajon milyennek látnám Abstract Daddyt?"
4. Silent Hill 3 - Split Worm: Ez a lény egy rohadék. Komolyan, ez az, amiért felkerült a listámra, mert egy óriási, mérhetetlen nagy rohadék. Egyetlen SH-szörny nem készített ki annyira, mint ez az egy. Ha nem láttam legalább 50-szer azt, ahogy Heather mászik le azon az ezerszer is elátkozott létrán, akkor egyszer sem. Ennek a lénynek itt a helye, mert az tuti, hogy elfelejteni nem fogom. Bár el tudnám.
3. Silent Hill 4: The Room - Conjurer/Magzat (Fetus): Szeretném leszögezni, hogy a The Room végső csatája epikus. Míg a legtöbb részben valahogy így néznek az utolsó összecsapások: 'lövök, futok, lövök, újra töltök – ismétlés', addig itt egy bonyolult, pörgős és tétre menő csatát vívunk, amiben még a drága Eileen élete is veszélyben forog. A lény maga pedig egy iszonyatos, hatalmas, fehér valami, ami valójában Walter 3. alakja, a magzat az "anyja" (302-es szoba) méhében. A szörnyeteg, habár nem tud ártani nekünk, de ettől függetlenül szerves részét képezi az összecsapásnak, és nélküle ez az ütközet valószínűleg fel sem került volna a listámra.
2. Silent Hill: Homecoming - Joshua: Emlékszem, mikor először láttam meg ezt a teremtményt, egy kis mosolyra húzódott a szám. Ilyesmit vártam el Silent Hilltől. Nem elég, hogy saját kisöcsénk ellen kell megküzdenünk, de absztrakt, pókszerű kinézete, méteres vaspengékből álló lábai, a középen elhelyezkedő, apró, puffadt test még a legeltorzultabb lényekre vágyók elégedettségét is kiválthatja. És ha másról nem, arról biztos mindenki emlékezni fog rá, hogy mekkora szívás ellene küzdeni. Idegölő.
1. Piramisfej: Most őszintén, ki az, aki nem emlékszik erre a lényre? Silent Hill legikonikusabb teremtményéről beszélünk, magáról a szimbolizmusról. Hihetetlen mód beteges már maga a megjelenése is, mikor pedig a játékos megérti, hogy mi is valójában, az lesz az a pillanat, mikor ez a lény beleég a memóriájába, és többet nem is tűnik el onnan. A Piramisfej mindössze Silent Hill egyik legemlékezetesebb ismertetőjele, ami megjelenik a széria minden feldolgozásában, legyen szó filmről, játékról vagy képregényről. Profi.
_piramis_fej.jpg)
Legszívszorítóbb jelenetek:
5. Silent Hill 3 - Harry halála: Nem is igazán tudom eldönteni, mi a megrázóbb. Heather gyászát végignézni, vagy a tudat, hogy Harry, aki elvégre az első rész főhőse volt és annyi mindenen keresztülmentünk vele, halott. Ebben a jelenetben remekül ötvözték az érzelmeket a történettel, hisz ha Harry életben marad, Heathernek valószínűleg eszébe sem jut elindulni Silent Hillbe.
4. Silent Hill 2 - Mary halála: Végignézni James tettét nem éppen kellemes időtöltés. Ráadásul az utána érkező végső harc még nagyobbat dob az érzelmi faktoron, független attól, hogy Mary vagy Maria lesz az ellenség. Hisz James tulajdonképpen önmagával számol le utolsó ütközetében, szembenéz tettével és elfogadja azt, vagy felemésztődik. Silent Hill szimbolizmusával egyszerűen nem lehet betelni.
3. Silent Hill: Homecoming - Joshua: Joshua két dolognak köszönheti, hogy a listámon végzett. A halálának körülményei már épp elég megrázóak lennének önmagukban is, azonban azzal a jelentettel egyszerűen nem tudok betelni, mikor végül, már átalakulva, megjelenik az igazsággal éppen csak szembesült Alex háta mögött, és itt már nyilvánvalóvá válik, hogy testvér testvér ellen fog harcot vívni... És valakinek halnia kell.
2. Silent Hill: Shattered Memories - Harry és Cheryl beszélgetése: Az erről szóló cikkben már kifejtettem, hogy mennyire tartom zseniálisnak az egész Shattered Memoriest. Ez az utolsó jelenet, apa és lánya végső beszélgetése, betetőzi az egészet, felhelyezi a koronát, oda, ahová való. Ha valaki képes beleélni magát a helyzetbe, akkor annak jó esélye van arra, hogy lúdbőr nélkül nem fogja tudni végignézni ezt az utolsó konfrontációt. (Csak zárójelben: ez a jelenet egy szinten van nálam az első helyezettel, de mivel a Shattered Memories úgyis ott van a jól megérdemelt első helyen egy másik kategóriában, ezért most csak másodiknak tettem meg itt.)
1. Silent Hill 4: The Room - A kis Walter halála: A játék legvégén kapott kis outróba aztán szépen belesűrítettek mindent, a legmegrázóbb azonban akkor is az a pillanat, mikor a kisfiú Walter továbbra is kopog a 302-es szoba ajtaján, egyre elkeseredettebben várja, hogy "anyja" végre kapcsolatot teremtsen vele, aztán megszédül, majd... összeesik. Gyilkos egy jelenet, és akkor arról még egy szólt sem szóltam, hogy a felnőtt énjével mi történik...
Legnagyobb fordulatok:
5. Silent Hill 3 - Heather és Cheryl: Én a harmadik résszel előbb játszottam, mint az elsővel, így aztán egy kis gyanakvás sem volt bennem a játék kezdetén Heather személyiségét illetően. Ezért aztán, mikor megtudtam, kicsoda is valójában, elég nagyot néztem (nagy vonalakban tisztában voltam az 1. rész szereplőivel és alapfelállásával).
4. Silent Hill 4: The Room - Az áldozatok szerepe: Ez csak azért került viszonylag hátra a listán, mert a célja nem a meglepettség kiváltása a játékosból. Ebben a részben számomra a nyomozás volt előtérben, így nem egy hirtelen sokként, hanem szépen finoman, részletről részletre bontakozott ki előttem, hogy az egyes áldozatok miért mit testesítenek meg. Mindezen kívül remek hangulatfokozó a korábbi, még Cynthia előtti gyilkosságok motivációira is rájönni.
3. Silent Hill: Homecoming - Az elbaltázott áldozat: Erre aztán végképp nem számítottam. Az világos volt számomra szinte első perctől kezdve, hogy Joshua halott, azonban a miértre kapott válasz már elég rendesen kicsapta a biztosítékot. Hirtelen minden összeállt, és nem értettem, hogy lehettem ennyire vak. Nem is az lepett meg, hogy Joshuát voltaképp Alex ölte meg, hanem a tudat, hogy a város ezért lett olyan, amilyen, egy szerencsétlen véletlen folytán. Remek kis csavart kaptunk, elég komoly drámával fűszerezve, ahogy pedig végül megjelenik Joshua a végső harcra, az az egyik leghangulatosabb jelenet az egész játékban.
2. Silent Hill 2 - James és Mary: Mikor James betette a videókazettát a lejátszóba, már voltak elképzeléseim azt illetően, hogy mire számíthatok. Mindez azonban semmit nem csökkentett megrökönyödésemen, mikor megláttam James tettét. Ez a jelenet amellett, hogy egy remek fordulat, kellő érzelemmel is rendelkezik, hogy a játék befejezte után az ember fia ne az aktuális időjáráson kezdjen el tanakodni.
1. Silent Hill: Shattered Memories - Cheryl és a pszichiáter: Erre nincsenek szavak. A Shattered Memories utolsó két perce egyszerűen maga a tökély. A csavar, a dráma, a valóság és képzelet kapcsolata egy olyan egyveleget alkot, amit talán még egy játéknál sem láttam. A zavartság, amit a játékos érez, és a döbbentség, mikor rájön, hogy mi is zajlik a szemei előtt... ez az, ahogy egy horrorjátékot le kell zárni, ennek ez a módja! Cheryl harca a saját elméjével nem csak a Silent Hill-játékok legnagyobb fordulata, de számomra ez A fordulat. Mint azt az erről szóló cikkben kifejtettem, itt nem azon van a hangsúly, hogy meglepődjünk. Ez a jelenet arra lett kitalálva, hogy lesokkoljon, többek között azzal, hogy a megoldás végig szinte kibökte a szemünket, valamint azzal, ahogy Cheryl utolsó beszélgetését hallgatjuk apjával. Arra készteti az embert, hogy még napokkal később is az eseményeken gondolkodjon, és természetesen újabb végigjátszásért kiállt, hogy az üres részeket is kitölthessük. A Shattered Memories ezzel a befejezéssel (is!) bebiztosította magának a helyét a legkedveltebb játékaim között.
**Végül pedig egy összesített toplista az egyes részekről:
**
Silent Hill: Shattered Memories (10/10) - A cikk
Silent Hill 2 (9/10) - A cikk
Silent Hill 4: The Room (8,5/10) - A cikk
Silent Hill P.T. (8/10) - A cikk
Silent Hill 3 (8/10) - A cikk
Silent Hill: Homecoming (8/10) - A cikk
Silent Hill (7/10) - A cikk
Silent Hill: Downpour (7/10) - A cikk
Silent Hill: Origins (7/10) - A cikk
_leaving_silent_hill.jpg)
"In my restless dreams...I see that town. Silent Hill."