Sokan nem szeretik, hogy a felújítások korát éljük, de kérdem én, miért nem? Vannak bizonyos filmek, melyekre igenis ráfér egy új megközelítés, a történet árnyalása vagy a speciális effektek korszerűsítése. Rengeteg nagyon jól sikerült remake készült, a Gonosz halott (Evil Dead) 2013-as változata is ezek közé tartozik.
Sokan nem szeretik, hogy a felújítások korát éljük, de kérdem én, miért nem? Vannak bizonyos filmek, melyekre igenis ráfér egy új megközelítés, a történet árnyalása, vagy a speciális effektek korszerűsítése. Rengeteg nagyon jól sikerült remake készült, a Gonosz halott (Evil Dead) 2013-as változata is ezek közé tartozik.
Óhatatlanul is összehasonlítja az ember az eredeti filmmel, mely klasszikusnak számít már, én mégsem tartozom azok közé, akik szeretik az 1981-es filmet. Mindig nevetségesnek tartom, amikor ráaggatják a horror-vígjáték jelzőt, ami nekem úgy tűnik inkább belemagyarázás, hogy ne tűnjön olyan ócskán kivitelezettnek a film. Természetesen elismerem, hogy kultikussá vált a zseniális alapötletnek köszönhetően, és rengeteg későbbi horrorfilm köszönheti neki a létezését.
Az 1981-es verziót Sam Raimi rendezte, Bruce Campbell főszereplésével, a 2013-asat Fede Alvarez Jane Levy főszereplésével, már itt tetszik az eltérés, hogy a hős más nemű. Öt fiatal (nahát!) a hegyekbe indul egy erdő közepi kis viskóba, az eredeti csapat kikapcsolódni, Ashley (Campbell) vezetésével, az új pedig rehabilitációra: Mia-t (Jane Levy) szeretnék segíteni a leszokásban. Már az alaphangulat is teljesen különböző, míg az elsőben alig érezhető számomra, az új azonnal megfog borús, ködös, nyirkos koszos atmoszférájával. Ashley csapata az első napot iszogatással, beszélgetéssel tölti, míg Mia-ék történetét elkezdik árnyalni, a bátyja, David és az ő, illetve közös barátaik kapcsolatának kibontásával, anyjuk halálának történetével, aki a kórházban megőrült, lánya pedig nem tudta feldolgozni ezt, így a drogok világába rohant.
Ashleyékat részegedés közben, Miáékat egy elvonási tünet után zavarja meg a nappaliban kipattanó pince ajtaja, ahonnan förtelmes bűz árad. A pincét átvizsgálva boszorkányságra utaló jeleket találnak, meggyilkolt állatok és a titokzatos Halottak Könyvének képében, az eredeti filmben magnó szalagokat is találnak. Természetesen nem bírják ki, hogy a szalagot ne játsszák le, illetve a könyv átfirkált varázsigéit ne olvassák fel, mellyel az erdő démonait keltik életre és engedik szabadjára az eredeti filmben az ócskábbnál ócskább trükkök és maszkok hadát, az eredetiben pedig a tébolyt, ami hiányzott a régi filmből. Az erdő démonának szüksége van a fiatalok lelkeire, hogy beteljesítse tervét, ehhez pedig sorra szállja meg szereplőinket. Az új verzióban a fődémon Mia-ba száll bele először, ami már önmagában is újítás.
Egyszerűen egészen elképesztő, amit az 1981-es változatban véghezvittek sminkmesteri és vizuális effekt címszavakkal. Komolyan, túl vagyunk egy Ördögűzőn, Texasi láncfűrészes mészárláson, Halloween-on, Nyolcadik utas: a Halál-on, egy Stan Winson nevű zseni tevékenykedik és pár évvel később megkapjuk a Dolgot, A rémálom az Elm utcában-t és még sorolhatnám a klasszikusokat, melyek közé kissé nevetséges módon sorolják a Gonosz halottat. Én megértem, hogy kis költségvetés és társai, de előtte és utána is bizonyították már, hogy nem kellenek dollármilliók szépen kivitelezett horrorokhoz. A démon arcai nagyon gagyik a szememben, mintha gyurmából készítették volna, a vér és minden egyéb gusztustalannak szánt elem nevetséges.
Ellenben az újban megkapunk, mindent, ami a régiből hiányzik, vagy én hiányoltam. A mérhetetlen gore-t, kegyetlenséget és kiváló trükköket, tudtommal kevés CGI használattal hozták létre. Én imádom, ha egy démon mocskos szájú, ahogy az Ördögűzőben, amire erősen utalnak az új filmben. A klasszikus régi jeleneteket természetesen nem hagyták ki az új verzióból sem, csak sokkal komorabbá és vérfagyasztóbbá tették azokat, gondolok itt arra, mikor Miát, az eredetiben Cherylt megerőszakolja az erdő és megszállja a démon. Abból a jelenetből is tökéletesen látszódik egyébként a régi verzióban, hogy igenis komolyan gondoltak mindent a készítők, nem vígjátéknak szánták.
A színészi alakítások is sokkal jobban tetszenek nekem a 2013-as változatban. Nem teljesen értem miért sorolják Bőrpofa, Michael Myers, Jason, Freddy közé Ash-t, mikor egy szini - szakkör meggyőzőbb alakítást nyújt. Inkább vagyok megelégedve Jane Levy alakításával, aki igazán szórakoztatón keltette életre a démont, és szerintem ő nyugodtan sorolható a Sikoly királynők közé, remélem, nem tűnik el a süllyesztőben.
Összegezve én sosem kifogásolom a felújításokat, hogyha új perspektívát adnak a filmnek, ahogy a Gonosz halott esetében is.
Szerintem:
Gonosz halott 1981 5/10
Gonosz halott 2013 8/10Sokan nem szeretik, hogy a felújítások korát éljük, de kérdem én, miért nem? Vannak bizonyos filmek, melyekre igenis ráfér egy új megközelítés, a történet árnyalása, vagy a speciális effektek korszerűsítése. Rengeteg nagyon jól sikerült remake készült, a Gonosz halott (Evil Dead) 2013-as változata is ezek közé tartozik.
Óhatatlanul is összehasonlítja az ember az eredeti filmmel, mely klasszikusnak számít már, én mégsem tartozom azok közé, akik szeretik az 1981-es filmet. Mindig nevetségesnek tartom, amikor ráaggatják a horrorvígjáték jelzőt, ami nekem úgy tűnik, inkább belemagyarázás, hogy ne tűnjön olyan ócskán kivitelezettnek a film. Természetesen elismerem, hogy kultikussá vált a zseniális alapötletnek köszönhetően, és rengeteg későbbi horrorfilm köszönheti neki a létezését.
Az 1981-es verziót Sam Raimi rendezte, Bruce Campbell főszereplésével, a 2013-asat Fede Alvarez Jane Levy főszereplésével, már itt tetszik az eltérés, hogy a hős más nemű. Öt fiatal (nahát!) a hegyekbe indul egy erdő közepi kis viskóba, az eredeti csapat kikapcsolódni, Ashley (Campbell) vezetésével, az új pedig rehabilitációra: Miát (Jane Levy) szeretnék segíteni a leszokásban. Már az alaphangulat is teljesen különböző, míg az elsőben alig érezhető számomra, az új azonnal megfog borús, ködös, nyirkos koszos atmoszférájával.
Ashley csapata az első napot iszogatással, beszélgetéssel tölti, míg Miáék történetét elkezdik árnyalni, a bátyja, David és az ő, illetve közös barátaik kapcsolatának kibontásával, anyjuk halálának történetével, aki a kórházban megőrült, lánya pedig nem tudta feldolgozni ezt, így a drogok világába rohant.
Ashleyékat részegedés közben, Miáékat egy elvonási tünet után zavarja meg a nappaliban kipattanó pince ajtaja, ahonnan förtelmes bűz árad. A pincét átvizsgálva boszorkányságra utaló jeleket találnak, meggyilkolt állatok és a titokzatos Halottak Könyvének képében; az eredeti filmben magnószalagokat is találnak. Természetesen nem bírják ki, hogy a szalagot ne játsszák le, illetve a könyv átfirkált varázsigéit ne olvassák fel, melyekkel az erdő démonait keltik életre, és engedik szabadjára az eredeti filmben az ócskábbnál ócskább trükkök és maszkok hadát, az új változatban pedig a tébolyt, ami hiányzott a régi filmből. Az erdő démonának szüksége van a fiatalok lelkeire, hogy beteljesítse tervét, ehhez pedig sorra szállja meg szereplőinket. Az új verzióban a fődémon Miába száll bele először, ami már önmagában is újítás.
Egyszerűen egészen elképesztő, amit az 1981-es változatban véghezvittek sminkmesteri és vizuális effekt címszavakkal. Komolyan, túl vagyunk egy Ördögűzőn, Texasi láncfűrészes mészárláson, Halloweenon, Nyolcadik utas: a Halálon. Egy Stan Winson nevű zseni tevékenykedik és pár évvel később megkapjuk a Dolgot, A rémálom az Elm utcábant és még sorolhatnám a klasszikusokat, melyek közé kissé nevetséges módon sorolják a Gonosz halottat. Én megértem, hogy kis költségvetés és társai, de előtte és utána is bizonyították már, hogy nem kellenek dollármilliók szépen kivitelezett horrorokhoz. A démon arcai nagyon gagyik a szememben, mintha gyurmából készítették volna, a vér és minden egyéb gusztustalannak szánt elem nevetséges.
Ellenben az újban megkapunk mindent, ami a régiből hiányzik, vagy én hiányoltam. A mérhetetlen gore-t, kegyetlenséget és kiváló trükköket tudtommal kevés CGI-használattal hozták létre. Én imádom, ha egy démon mocskos szájú, ahogy az Ördögűzőben, amire erősen utalnak az új filmben. A klasszikus régi jeleneteket természetesen nem hagyták ki az új verzióból sem, csak sokkal komorabbá és vérfagyasztóbbá tették azokat, gondolok itt arra, mikor Miát - az eredetiben Cherylt - megerőszakolja az erdő és megszállja a démon. Abból a jelenetből is tökéletesen látszódik egyébként a régi verzióban, hogy igenis komolyan gondoltak mindent a készítők, nem vígjátéknak szánták.
A színészi alakítások is sokkal jobban tetszenek nekem a 2013-as változatban. Nem teljesen értem, miért sorolják Bőrpofa, Michael Myers, Jason, Freddy közé Ash-t, mikor egy színi szakkörös meggyőzőbb alakítást nyújt. Inkább vagyok megelégedve Jane Levy alakításával, aki igazán szórakoztatón keltette életre a démont, és szerintem ő nyugodtan sorolható a sikolykirálynők közé; remélem, nem tűnik el a süllyesztőben. Összegezve én sosem kifogásolom a felújításokat, hogyha új perspektívát adnak a filmnek, ahogy a Gonosz halott esetében is.
Szerintem:
Gonosz halott 1981: 5/10
Gonosz halott 2013: 8/10