Előző
[Dráma]
Naked Lunch - Meztelen ebéd (1991)
A sorozat három hét szünet után tért vissza a televíziók képernyőire és reménykedtem, hogy ez a kis pihenő jót tett a szériának. Aggodalmaimat az utóbbi két rész tökéletesen alátámasztotta, bár izgalmas témákat láthattunk, mégis azok megvalósítása és az elszalasztott lehetőségek sora vészjósló felhőként vetett árnyékot kedvenc ügynökeink jövőjére. Az aktuális epizód megtekintése után, azt kell mondanom, feleslegesek voltak a félelmeim. Ez a követendő út. Bárcsak minden rész ilyen jól sikerülne! Nagyon bízom benne, hogy a lendület, amit most nyert a széria ki fog tartani az évadból még hátralévő három rész alatt is.
Az első - szerintem - zseniális megoldás az epizóddal kapcsolatban maga a cím: Rm9sbG93ZXJz, a második pedig, a jól ismert "Az igazság odaát van" mondat helyett megjelenő YmFzZTY0IGRlY29kZXI= kód. Kíváncsi voltam, hogy ezek mit jelentenek, ezért felhívtam egy informatikus barátomat - akinek segítségét ezúton is köszönöm - ugyanis ebben a témában jelentős hiányosságokkal küzdök. Mint kiderült ezek egy kódolási módszerrel dekódolhatóak. A kulcsot a második kódsor sor adja meg, jelentése pedig base64 decoder. Amennyiben a programba beillesztjük az Rm9sbG93ZXJz kódot, megkapjuk az epizód valódi címét. Followers, azaz követők. A cím pedig kétféle képen is értelmezhető, egyrészt a fizikai értelemben vett követőre vonatkozhat, másrészt pedig a digitális világunk követőire, legyen az akár a Facebook-on vagy akár Twitter-en. Miért fontos ez? Az alábbiakban ezt fogom kifejteni.
Az első percekben egy izgalmas kísérletet és annak eredményét ismerhetjük meg - amiről sajnos én eddig nem hallottam, de már pótoltam a lemaradást : 2016. március 23-án a Microsoft kísérleti jelleggel közzétett a Twitter-en egy Tay nevű, mesterséges intelligencia által vezérelt chatbot-ot. Tay-t úgy tervezték, hogy egy 19 év körüli amerikai lány nyelvhasználatát alkalmazza és a felhasználókkal folytatott beszélgetésekből tanuljon. Nagyon érdekesnek találom az ilyen fajta kísérleteket, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatásokat és azt, hogy optimális esetben hová fejlődhet általa az emberiség. Ezzel a témával több alkotás foglalkozott már, a Szárnyas Fejvadász (1982), a Mátrix (1999) vagy A nő (2013) és az egyik kedvenc sorozatom, a Black Mirror (2011-) is, de a sort még sokáig lehetne folytatni. Utóbbi széria egyik részeként is tökéletesen megállná a helyét a cikk tárgyát képező epizód. A kísérlet kezdetét vette és Tay is fejlődésnek indult, ám a kezdeti pozitívumokat viszonylag gyorsan negatív tapasztalatok váltották fel ennek következtében pedig a kísérletet idő előtt leállították. Az MI kezdetekben ártatlan gyermekként csodálkozott rá a megismert világra és nagyon örült a sok új információnak és impulzusnak, a bajt nem Tay okozta, hanem mi emberek… Tizenhat órával később a Twitter a kísérlet leállítására kötelezte a Microsoft-ot, az indok pedig az volt, hogy Tay "viselkedése" és kommentjei megváltoztak, rasszistává és ellenségessé váltak. Az az igazán szomorú a történetben, hogy az MI azok alapján reagált és formált véleményt, amiket tőlünk, emberektől tanult. Ilyenek vagyunk. Küzdünk a megkülönböztetés, az előítéletek, az erőszak ellen, de a felszín alatt szinte mindenkiben ellentétes érzelmek feszülnek. A szomszédunk, a főnökünk, sőt akár saját családtagjaink ellen is képesek vagyunk haragot és gyűlöletet is érezni. Ezek az érzések pedig - főleg ha olyan csatornát találnak, ami biztosíthatja az anonimitást - gyakran elemi erővel törnek a felszínre…
Az epizódban ügynökeink egy olyan világot mutatnak meg, amiben a technika vezérli a mindennapokat. Az étterem önműködő, a szakácsokat gépek helyettesítik, a taxi sofőr nélkül juttat el a célállomásig, a lakás lesi gazdája parancsait, bármi elintézhető a telefonunk segítségével. Mulderék viszont olyan dolgokat tesznek, amik a mesterséges intelligencia számára negatív megnyilvánulásként értelmezhetőek, ezért igyekszik véleményüket megváltoztatni az általa nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatban. Kezdetben ezek csak apró utalások és valamiféle jelenlét formájában nyilvánul meg, később pedig már egyre erőteljesebben és agresszívabban végül pedig már konkrét életveszélyes támadások formájában.
Az aktuális rész kevés szereplőt mozgat Mulderen és Scullyn kívül emberekkel csak az utolsó képkockákon találkozunk. Idegen világ, amit látunk, mégis nagyon ismerős. Mindent behálóz a technika és a mesterséges intelligencia által nyújtott kényelemnek köszönhetően el is szigetelődünk egymástól - a kezdő képsorok és a befejező képek kontrasztja pedig mindenkit el kell, hogy gondolkoztasson, nem azért mert van rá lehetőség, hanem azért mert muszáj. A látottak ugyanis hiába tűnnek futurisztikusnak, mégis körülvesznek minket, amit látunk, most történik. A film után azon gondolkodtam, mit fog írni a látottakkal kapcsolatban, aztán kezembe vettem a televízió távirányítóját és szóban kiadtam a parancsot a hdmi bement váltására. Őszinte leszek, ezek után sokkoló élmény volt…
Kényelmes életünk már most is jelentősen függ az általunk teremtett gépektől, emberi kapcsolataink pedig lassan sorvadnak el. A beszéd írott szöveggé majd kódhalmazzá válik, képeink és ezáltal, emlékeink már régen adattároló szerverek merevlemezein raktározódnak, tőlünk távol és mégis - hitünk szerint - csak egy kattintásnyira, a mosolyból smiley lett, az elismerésből like. Ilyen a világunk és benne mi emberek. A végtelen tudás már bármikor, bárhonnan elérhető. Ezt a tudást pedig arra fordíthatjuk, amire csak akarjuk. Az ember vágya már évezredek óta a teremtés, elég a zsidók hitvilágában szereplő gólemre, a klónozásra vagy akár robotok és mesterséges intelligencia létrehozására gondolnunk. Az ennek a vágynak a szolgálatába állított végtelen tudás pedig már a tényleges tudományos áttörés elérésével kecsegtet. Teremtményünk pedig csak kis mértékben lesz ismeretlen, miattunk jön létre és azzá válik, amivé mi tesszük. Eredményeinket és sikereinket ugyanúgy visszatükrözi majd, mint kudarcainkat és hibáinkat, emberségünk árnyoldalait. Veszélyes játék ez, ha Pandóra szelencéjét kinyitjuk, már nem lehet visszazárni. A fenti kísérlet kudarc, de nem Tay kudarca. Először talán nem is a mesterséges intelligenciának kellene fejlődnie, hanem nekünk, embereknek…
"Az erős mesterséges intelligencia eljövetele az évszázad legfontosabb átalakulása lesz. Igazából fontosságában a biológia megjelenéséhez hasonlíthatnánk. Azt fogja jelenteni, hogy a biológia egy teremtménye végül megismerte saját intelligenciáját, és felfedezte, miként kerekedhet felül saját korlátain." - Ray Kurzweil
10/10