Kedvenc sorozatunk ezzel az epizóddal fordult be a célegyenesbe, a tempót azonban, amit az előző részek diktáltak, most egy fokozattal visszaállították. Az okát nem igazán értem, de remélem, hogy az így képződött energiákat az évadzáró részben fogják igénybe venni és a sorozathoz méltó lezárást láthatunk a jövő héten. Úgy érzem áldásosabb lett volna ezt az epizódot a legutóbbi két rész közé beilleszteni, bár a készítők szándéka - az utolsó képsorok ismeretében – a széria struktúrájának felépítésével kapcsolatban teljes mértékben érhető. Szó sincs arról, hogy nem volt érdekes az epizód, csak szerintem egyfajta töltelékrészként funkcionált a – vélhetőleg – grandiózus finálé előtt. Az átlagos jelzőtől azonban két dolog menti meg, a témája és Mulder és Scully utolsó jelenete – ami nekem kifejezetten tetszett.
Az epizód témája az öregedés és az „örök fiatalság” keresése. Napjainkban, mikor a testkultúra része mindennapjainknak pedig rendkívül aktuális is. Próbálunk egészségesen táplálkozni, sportolunk, hogy elérjük álmaink alakját. Küzdünk és sanyargatjuk magunkat a szent cél érdekében. Egyesek még különféle orvosi beavatkozásoktól sem riadnak vissza. A sikeres és sikertelen műtétek eredményeiért pedig már elég kimennünk az utcára. Egyvalamire azonban nem képes se a sport, se az egészséges táplálkozás, sem pedig a jelenlegi orvostudomány. A szervezet öregedésének megállítására, vagy nagymértékű lassítására. Vannak csodálatos példák ugyan, de ezek általában speciális, egyedi esetek. A legtöbb ember csendben, a születésekor számára megfordított homokóra szemeinek halk pergését figyelmen kívül hagyva, lassan sorvad el. Az emberiség pedig mindig is megpróbált tenni ez ellen a visszafordíthatatlan folyamat ellen. Gondolhatunk a botox kezelésre éppúgy, mint Bárthory Erzsébet több tucat fiatal lány vérét követelő fürdőire vagy arra a régi hiedelemre, hogy egy idős ember szervezete képes egy fiatal életerejét magába szívni és ezáltal megfiatalodni. Az utóbbi évek kutatásai pedig bizonyították, hogy – ha nem is ilyen szélsőséges formában – a fiatal vér, képes fiatalítóan hatni egy idősödő szervezetre. Az első tudományos kísérletet Paul Bert, francia orvos hajtotta végre 1864-ben, amikor két albínó patkány összeillesztésével létrehozta az első „összecsatolt” vérkeringést. A parabiózis a XX. században vált igazán kedvelt kísérleti módszerré és Clive McCay, amerikai biokémikus eredményeinek köszönhetően, 1956-tól, az öregedés vizsgálatára is használták. A kísérlet lényege egy öreg és egy fiatal patkány összekapcsolása volt, a közös vérkeringés pedig jótékony hatást gyakorolt az idősebb egyedre, aktívabbá vált és szervezetében is olyan egészségügyi változások mentek végbe, amelyek leginkább a megfiatalodás kifejezéssel írhatóak le. A fiatalabb egyed változásit ellentétes előjel jellemezte, energiáit az öreg szervezet szipolyozta el. Az ily módon összekapcsolt egyedek halálozási rátája azonban rendkívül magas volt, ennek hátterében a kutatók szerint valamiféle kilökődési reakció állt – a tényleges okokat a mai napig nem tisztázták.
Az epizód elején egy olyan műtétet látunk, melyben emberi szerveket távolítanak el, távolról sem kórházi körülmények között, valószínűleg illegális szervkereskedelem céljából. A műtétnek azonban egy titokzatos lány feltűnése vet véget, aki több orvossal is végez. E miatt érkeznek ügynökeink New York negyedik legnépesebb kerületébe, Bronx-ba. Mulder pedig, megérzéseire hagyatkozva, többet sejt a háttérben a nemzetközi szervkereskedők illegális tevékenységénél. A nyomok – feltevésit igazolva – egy bizarr szektához vezetnek, akik a kannibalizmus sajátos formájának gyakorlása mellett, illegálisan végrehajtott emberkísérletek során alkalmazzák a fentebb bemutatott parabiózist. Scullynak és Muldernek pedig nem csak velük kell felvenniük a harcot, hanem az orvosok gyilkosát is meg kell találniuk.
Izgalmakban, sőt naturális jelenetekben sincs hiány. Az epizód történései mögött meghúzódó gondolat, mely szerint meddig képes elmenni az egyén fiatalságának megőrzése érdekében, akár emberéletek árán is, pedig kellőképpen elgondolkodtató. Vajon mit tennénk, ha rendelkeznénk a szükséges eszközökkel és tudással? Mit áldoznánk fel? Képesek lennénk-e minden és mindenki elé helyezni önös érdekeinket? Érdekes kérdések, amikre nyugtalanító válaszokat kapunk. A valódi katarzis azonban elmaradt. A téma és Scully-ék őszinte beszélgetése kettőjük kapcsolatát illetően pedig egyértelműen indokolja az alábbi pontszámot.
7/10