Az Underworld első része mára valamiféle kultstátuszba lépett a modernizált, de valahogy mégis a gyökerekhez ragaszkodó vámpír- és vérfarkastörténetével. Már az első rész is nyitva hagyta a végét, hogy esélyt adjon egy közvetlen folytatásnak, ami három évvel később, 2006-ban került bemutatásra, Underworld: Evolúció címen. Bár a kritikusok nem fogadták jól a második részt, én mégis jobban szeretem elődjénél.
Nyolc évszázada egy magyar hadúr, Alexander Corvinus három fia meghatározó alakokká váltak a jövőre nézve. Marcust megharapta egy denevér, így ő vált az első vámpírrá, akinek leszármazottai a vérszívók, míg testvérét, Williamet egy farkas marta meg, így a legelső, legveszélyesebb farkasember lett belőle, akinek utódait, a likánokat az uralkodó vámpírok rabszolgasorsra kényszerítették. A két faj háborúja az 1200-as évek óta zajlik, bevonva az emberi fajt is, Corvinus harmadik fiának leszármazottját, Michaelt is, aki hibridként mozog a három faj mezsgyéjén.
Selene (Kate Beckinsale) hét évszázada szolgálja a vámpírokat mint halálosztó, feladata, hogy minden eszközével és tudásával irtsa a likánokat, ám őt magát is átverték. Rájött, hogy a vámpírok és vérfarkasok háborúja az egyik öreg uralkodójuk miatt robbant ki, a felszínes békét pedig aljas módon kötötték meg, és őt magát is becsapták. Miután Marcus, az első szintén felébredt idő előtt, és tudomására jutott az egész összeesküvés, bosszút forral, hogy kiszabadítja az évszázadok óta raboskodó testvérét, és ketten fogják uralni a világot.
Már az első részben kaptunk flashbackjeleneteket, melyek a középkorban játszódtak, az elsők idején, és rendkívül jó, gótikus hangulatúak voltak, így a második rész a múltban kezd, a jelenetsor pedig szerintem az egész franchise legjobb atmoszférájú szegmense. A jelen eseményei közvetlenül az első rész utolsó éjszakájánál veszi fel a fonalat és bogozza tovább az eleinte két szálon futó cselekményt. Selene, a hibrid Michaellel az oldalán tovább kutatja az összeesküvéseket, meg akarja ismerni múltját, amit eddig hazugságok hálóztak be. Marcus pedig fel akarja kutatni testvérét, és az ő börtönének helyét csak Selene ismeri.
Nem a semmiért kapta ez a rész az Evolúció címet, sokkal többet és sokkal mélyebben mesélnek a franchise mitológiájáról, a vámpírok és vérfarkasok kialakulásáról, melyet ismét visszahelyeztek szülőföldjükre, a Kárpát-medencére. Ezt a részt is hazánkban forgatták, rengeteg magyar stábtaggal, és ha figyelünk, rengeteg nem utószinkronizált magyar szöveget hallhatunk és láthatunk. Az előző cikkben kitértem arra, hogy a flashbackjelenetek színezése, effektezése számomra kissé olcsónak tűntek, de erre a részre a készítők mintha megtalálták volna az arany középutat, a képi világot és a színeket stabilizálták, az egész látvány összehatása valahogy szebb és profibb. Nagyon sok remek jelenettel van tele az Evolúció, Marcus karaktere zseniális, a vámpírformájáért pedig elismerést érdemelnek a maszk- és sminkmesterek. Ezúttal nem kell Kate Beckinsale-nek a hátán vinnie egyedül a filmet, Tony Curran méltó társ. A folytatások velejárói természetesen megvannak, véresebb, izgalmasabb, pörgősebb, akciódúsabb, és a játékidő megkurtítása is jót tett.
Szerintem: 8/10