16 éves voltam, amikor kölcsönkaptam a Pengét az egyik ismerősömtől. Akkoriban kaptam csak rá igazán a horrokra és túl voltam már jópár vámpíros alkotáson, így azt gondoltam, hogy ebben a filmben is jönnek majd a szokásos, gótikus vonallal. Aztán elindult a már jól ismert zene (ami azóta is az egyik kedvencem és most, ahogy írok róla már hallom a lelki füleimmel a megunhatatlan rigmust), majd pedig belépett a képbe Penge és jött a vértenger. Én meg ott ültem teljesen leforrázva és ujjongtam belül, hogy ez az! Sokáig ez volt a kedvenc vámpíros filmem (a trónról aztán John Carpenter Vámpírokja taszította le) és most konstatáltam, hogy bizony már 25 éves az alkotás. Ez persze semmit nem von le az erejéből, ugyanolyan marha jó, mint amikor először láttam. E jeles jubileumi alkalomból pedig hoztam pár érdekességet nektek a Fénybenjáróról. Előtte azért tekerjétek csak fel a hangerőt! :)
1.Amikor David S. Goyerben először felmerült, hogy meg kellene csinálni a filmet, akkor csak három lehetséges színész neve jöhetett szóba a szerepre a stúdiónál: Wesley Snipes, Denzel Washington és Laurence Fishburne. Goyer számára azonban Snipes volt a tökéletes választás és milyen igaza volt.
2.Snipes akkoriban fontolgatott egy Fekete Párduc filmet is, folytak a tárgyalások is, de végül a Penge miatt dobta a projektet, mert abban sokkal inkább meglátta az 1970-es évek blaxploitation hőseinek mintáját. Azt akarta, hogy igazán cool megjelenése legyen Pengének, ezért is hordott bőrcuccokat és fekete napszemüveget.
3.Karen szerepét eredetileg fehér színésznő játszotta volna, de Snipes ragaszkodott hozzá, hogy fekete legyen a karakter.
4.Quinn eredetileg nagyon mellékszereplő lett volna, csak pár jelenete volt, de Donal Logue annyira vicces volt a szerepben, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt kapott.
5.Jet Li-nek felajánlották Deacon Frost szerepét, de visszadobta a Halálos fegyver 4 miatt.
6.Stan Lee-nek is volt egy cameója a filmben. Egy zsarut játszott, aki a híres diszkójelenetben tűnt volna fel, miután befejeződött a vérengzés és megtalálják az összeégett Quinn testét. Végül kivágták a jelenetet a filmből.
7.Egy kivágott jelenetben elmagyarázták, hogy Penge kardja eredetileg Whistleré volt abban az időben, amikor vámpírokra vadászott.
8.Az eredeti Marvel képregényben Penge karaktere angol volt, nem amerikai.
9.Deacon Frost képregényes karakterén is sokat alakítottak, hogy jobban hozza az X generáció típust. A képregényben ugyanis öregebb volt, őszes hajú úriember, német akcentussal, aki mint tudós tevékenykedett. Egyébként Penge karaktere is öregebb volt eredetileg, ezen is változtattak.
10.Stephen Dorff egyáltalán nem volt a kommersz filmek híve, különösen a képregényes adaptációkat nem csípte, egyenesen gagyinak tartotta ezeket, de Stephen Norrington meggyőzte, hogy Deacon Frost szerepe nagyon nekivaló. Tökéletes igaza volt a rendezőnek.
11.Eredetileg a The Prodigy csinálta volna a film zenéjét, de egyéb munka miatt végül visszaléptek.
12.David Goyer és Stephen Norrington mindenképpen olyan nyitójelenetet akart, ami megmutatja, hogy ez nem egy újabb gótikus vámpír sztori lesz. Bejött nekik!
13.Habár Goyer végig úgy írta meg Whistler karakterét, hogy Samuel Fuller járt a fejében, Norrington meggyőzte, hogy Kris Kristofferson sokkal jobb lenne a szerepre, mert olyan cool nagypapa kinézete van, akiről teljesen elképzelhető, hogy mocskos harcra képes. Egyébként a keresztnevével utalnak Bram Stokerre, mivel Abraham Whistler a karakter becsületes neve, ezzel megidézték Van Helsing szellemét.
14.Mark Wahlberg is szóba került Deacon Frost szerepére, Skeet Ulrich pedig nagyon lobbizott érte.
15.A filmben összesen 88-an halnak meg.
Akit pedig érdekel, hogyan készült Penge, az megnézheti az erről szóló egyórás werkfilmet: