Gyermeknap alkalmából egy igazán „gyerekes” thrillert hoztam nektek, s bár jócskán el vagyunk látva ilyen témájú filmekkel, Az árva (Orphan - 2009) erős kivételt képez. Első látásra lehet nem is tűnhet annak, de többedszeri nézésre az egyik legaljasabb, legkegyetlenebb, legszámítóbb thrillerről van szó. Sajnos az élet mindig rá tud cáfolni a vásznon bemutatott erőszakra, így Az árvához is kapcsolódik egy megtörtént eset, melyet bár nem a film dolgozott fel, mégis nagyon hasonló. Az ügyet és a filmmel kapcsolatos érdekességeket majd a spoilergombon belül találjátok, mert bizony egy nagyon izgalmas és csavaros thrillerről van szó.
Gyermeknap alkalmából egy igazán „gyerekes” horrort hoztam nektek, s bár jócskán el vagyunk látva ilyen témájú filmekkel Az árva erős kivételt képez. Első látásra lehet nem is tűnhet annak, de többedszeri nézésre az egyik legaljasabb, legkegyetlenebb, legszámítóbb thriller-ről van szó. Sajnos az élet mindig rá tud cáfolni a vásznon bemutatott erőszakra, így Az árvához is kapcsolóik egy megtörtént eset, melyet bár nem a film dolgozott fel, mégis nagyon hasonló. Az ügyet és a filmmel kapcsolatos érdekességeket majd a spoiler gombon belül találjátok, mert bizony egy nagyon izgalmas és csavaros thrillerről van szó.
Kate (Vera Farmiga) elvesztette kisbabáját, még szülés előtt, az emlék pedig elevenen él benne, végigkíséri napjait. Azt az óriási szeretetet, amit a meg nem született kislány iránt érez át akarja adni egy olyan gyermeknek, akinek nagyobb szüksége van rá, s bár már van egy fia, és egy siket-néma kislánya, férjével, John-nal (Peter Sarsgaard) az örökbefogadás mellett döntenek.
Az apácák által üzemeltetett árvaházban találkoznak a kedves, kissé visszahúzódó Estherrel (Isabelle Fuhrman). A kislány nagyon különös, kissé avittas, tipikus hercegnős, pásztorlánykás ruhákban jár, szalag díszekkel, beszédstílusa sokkal kifinomultabb a korához képest és bizonyos tehetség is fellelhető benne. Oroszországból érkezett, miután szüleit egy szörnyű tűzvészben elvesztette, Kate-ék szívébe szinte azonnal belopta magát, így nem volt kérdéses az örökbe fogadás.
Az új jövevényt örömmel fogadja az egész család, főleg Kate kisebbik gyermeke, Max. Természetes módon az idősebb gyereknél fellelhetők a féltékenység jellemzői, Daniel nem akarja elfogadni testvérének Esthert. A kislánynak az iskolában is nehezére esik a beilleszkedés, furcsa stílusa miatt, gúny tárgya lesz. A furcsaságok akkor kezdődnek el, mikor életveszélyesen megsebesül Esther iskolatársa, az árvaház vezető nővére pedig sötét részletekkel tud számolni a múltat illetően.
Ez a film szerintem abszolút hibátlan minden téren. Vera Farmiga és Isabelle Fuhrman elviszik a hátukon az egészet, utóbbi esetében még kiemelkedőbb a színészi alakítás, főleg úgy 11-12 éves volt, mikor a filmet forgatták. A siket-némaság szerintem ennél gyönyörűbben nincs ábrázolva, az anya minden mondatát egyszerre kézjelezi, hogy kislánya semmiből se maradhasson ki, a meseolvasás pedig a film egyik csúcspontja, szinte könnyeket csal a néző szemébe, annyira szép.
Ami a thriller, és vállalom az ellenző kommenteket; horror rész illeti, itt sem lehet negatívumot mondani. Az elejétől furcsán nyomasztó az atmoszféra, melyre a hideg, havas képi világ még egy lapáttal rátesz, a dinamikus, folyamatos feszültségfenntartás pedig a játékidő végére szinte széttépázza az idegeket. Olyan aljas húzások vannak a filmben, hogy arra nincsenek szavak, főleg azoknál ütnek nagyot, akiknek személyes élményük is van. A csavart illetően, senki ne magyarázza meg nekem, hogy kiszámítható, mert én majdnem kiléptem a hajam alól, mikor összeállt a kép. Mindenkinek ajánlom a megnézését, nem fog csalódni, egy izgalmas, kegyetlen, de lélekölő thriller Az árva, az utóbbi idők egyik legkiemelkedőbb darabja.
A spoiler gombra kattintva a filmmel kapcsolatos érdekességeket olvashattok, csak azok olvassák el, akik már látták a filmet.
A poszteren Esther arcát tükrözték, hogy teljesen szimmetrikus legyen, így kölcsönözve furcsán nyomasztó hangulatot a képnek. Eredetileg egy finom vonású, platina szőke hajú kislány lett volna Esther karaktere, de Isabelle Fuhrman, aki régimódi ruhában ment a forgatásra, annyira lenyűgözte a készítőket, hogy átírták a karakter kinézetét, a fiatal színésznőre. A kislány 2009-ben Fright Meter – díjat nyert alakításáért, a legjobb női mellékszereplő kategóriájában. Mikor Kate a zongoránál játszik, Max-nek és meg nem született kislányának, Jessicának komponál, a jelenet pedig hosszabb lett volna, Vera farmiga, aki maga is tehetséges zongorista nagyon dühös lett a rendezőre, amiért rövidebbre vágta a snittet. Mikor Esther káromkodik, a rendező megengedte isabelle Fuhrmannek, hogy maga káromkodjon, hogyha nem ismétli el többször. Eredetileg Esther karaktere élvezte volna az állatok kínzását, és feldarabolta volna a Coleman család hörcsögét, ezt a jelenetet soha nem vették fel. A csábítási jelenet sokkal hosszabbra volt tervezve eredetileg.
Esther múltjával kapcsolatban sokkal több dolog derült volna ki az eredeti forgatókönyvben. Vérszerinti apja molesztálta, csecsemő korától kezdve, tönkretette a szaporító szerveit, így soha nem lehetett volna gyermeke. Apjának későbbi szeretője azzal gúnyolta Esthert, hogy mivel nem lehet gyermeke soha, igazi nő sem lesz, ezért a lány kivégezte őket. Miután az elmegyógyintézetből távozott, prostituáltként kezdett dolgozni Észtországban, gazdag vénembereknek. A börtönbüntetést azért tudta elkerülni, mert a kislány látszatát végig fent tudta tartani.
Eredetileg Kate és John nem őt fogadta volna örökbe, hanem egy Puerto Ricó-i 7 éves kislányt, Yolandát. Miután örökbe fogadták és visszamentek kitölteni a papírokat, megismerkedtek Estherrel, aki lenyűgözte őket. Másnap Yolandát megtalálták fellógatva a szekrényben, így végül Esther került a Coleman családhoz, annak ellenére, hogy gyanúba keveredett.
Isabelle Fuhrman elmondta egy interjúban, hogy állandóan a Veszedelmes viszonyokat és A bárányok hallgatnak-ot nézte, Glenn Close és Anthony Hopkins játékával készült a szerepére.
A tetőpontot eredetileg végig a házban vették volna fel, egy alternatív befejezés pedig fel is került a DVD kiadás extrái közé.
A filmhez közvetve kapcsolódik egy brutális esemény 2006-2007 tájékáról, ezt szintén spoiler gomb alá rejtem, mert az egyik tettes lelőheti a film egyes fordulatait.
A bűncselekmény 2006-ban és 2007-ben történt a dél-morvaországi Brünnhöz közeli Kurim faluban. Két kisfiút, Ondrej és Jakub Mauert, saját anyjuk, Klára, annak nővére, Katerina és egy közös barátnőjük, Barbora Skrlova kínzott hónapokig. A nők egy, úgy nevezett „Grál Mozgalom” szekta tagjai voltak, melyet 1940-ben alapítottak, vezetőjük pedig, Oskar Ernst Bernhardt volt. Követőik világszerte tízezren vannak, főbb vezetőikről pedig kiderült, hogy szexrabszolgákat tartanak.
Klára, nővére és Barbora a két kisfiút a pincében tartották megverve, ketrecbe zárva, leláncolva, meztelenül, a családi vacsorákhoz pedig megégették őket, megkínozták, bőrükből pedig ettek.
Az elmebeteg kínzásokra akkor derült fényi, mikor a szomszéd babaőre véletlenül Mauer-ék babaőrzőjének jeleit kezdte venni, és monitorjukon megjelentek a pincei borzalmak. A szörnyű bűntény egyik leghátborzongatóbb részlete Barbora Skrlova alakja. A 34 éves nőt a kiérkező rendőrök 13 éves kislánynak öltöztetve találták meg, plüss mackóval a kezében. A nő később megszökött és négy hónappal később találták meg, leborotvált fejjel, kisfiúnak adta ki magát.
A bíróság Katerina Maureovát tíz, Klárát kilenc, a manipulátor Barborát pedig ötévnyi szabadságvesztésre ítélte.Gyermeknap alkalmából egy igazán „gyerekes” horrort hoztam nektek, s bár jócskán el vagyunk látva ilyen témájú filmekkel Az árva (Orphan - 2009) erős kivételt képez. Első látásra lehet nem is tűnhet annak, de többedszeri nézésre az egyik legaljasabb, legkegyetlenebb, legszámítóbb thriller-ről van szó. Sajnos az élet mindig rá tud cáfolni a vásznon bemutatott erőszakra, így Az árvához is kapcsolóik egy megtörtént eset, melyet bár nem a film dolgozott fel, mégis nagyon hasonló. Az ügyet és a filmmel kapcsolatos érdekességeket majd a spoiler gombon belül találjátok, mert bizony egy nagyon izgalmas és csavaros thrillerről van szó.
Kate (Vera Farmiga) elvesztette kisbabáját, még szülés előtt, az emlék pedig elevenen él benne, végigkíséri napjait. Azt az óriási szeretetet, amit a meg nem született kislány iránt érez, át akarja adni egy olyan gyermeknek, akinek nagyobb szüksége van rá, s bár már van egy fia és egy siketnéma kislánya, férjével, Johnnal (Peter Sarsgaard) az örökbefogadás mellett döntenek.
Az apácák által üzemeltetett árvaházban találkoznak a kedves, kissé visszahúzódó Estherrel (Isabelle Fuhrman). A kislány nagyon különös, kissé avíttas, tipikus hercegnős, pásztorlánykás ruhákban jár, szalagdíszekkel, beszédstílusa sokkal kifinomultabb a korához képest, és bizonyos tehetség is fellelhető benne. Oroszországból érkezett, miután szüleit egy szörnyű tűzvészben elvesztette; Kate-ék szívébe szinte azonnal belopta magát, így nem volt kérdéses az örökbefogadás.
Az új jövevényt örömmel fogadja az egész család, főleg Kate kisebbik gyermeke, Max. Természetes módon az idősebb gyereknél fellelhetők a féltékenység jellemzői, Daniel nem akarja elfogadni testvérének Esthert. A kislánynak az iskolában is nehezére esik a beilleszkedés, furcsa stílusa miatt gúny tárgya lesz. A furcsaságok akkor kezdődnek el, mikor életveszélyesen megsebesül Esther iskolatársa, az árvaház vezető nővére pedig sötét részletekkel tud szolgálni a múltat illetően.
Ez a film szerintem abszolút hibátlan minden téren. Vera Farmiga és Isabelle Fuhrman elviszik a hátukon az egészet, utóbbi esetében még kiemelkedőbb a színészi alakítás, főleg, hogy úgy 11-12 éves volt, mikor a filmet forgatták. A siketnémaság szerintem ennél gyönyörűbben nincs ábrázolva, az anya minden mondatát egyszerre kézjelezi, hogy kislánya semmiből se maradhasson ki, a meseolvasás pedig a film egyik csúcspontja, szinte könnyeket csal a néző szemébe, annyira szép.
Ami a thriller- és, vállalom az ellenző kommenteket, horrorelemeket illeti, itt sem lehet negatívumot mondani. Az elejétől furcsán nyomasztó az atmoszféra, melyre a hideg, havas képi világ még egy lapáttal rátesz, a dinamikus, folyamatos feszültségfenntartás pedig a játékidő végére szinte széttépi az idegeket. Olyan aljas húzások vannak a filmben, hogy arra nincsenek szavak, főleg azoknál ütnek nagyot, akiknek személyes élményük is van. A csavart illetően senki ne magyarázza meg nekem, hogy kiszámítható, mert én majdnem kiléptem a hajam alól, mikor összeállt a kép. Mindenkinek ajánlom a megnézését, nem fog csalódni, egy izgalmas, kegyetlen, de lélekölő thriller Az árva, az utóbbi idők egyik legkiemelkedőbb darabja.
Szerintem: 10/10
A spoilergombra kattintva a filmmel kapcsolatos érdekességeket olvashattok, csak azok olvassák el, akik már látták az alkotást.
{spoiler}
A poszteren Esther arcát tükrözték, hogy teljesen szimmetrikus legyen, így kölcsönözve furcsán nyomasztó hangulatot a képnek. Eredetileg egy finom vonású, platina szőke hajú kislány lett volna Esther karaktere, de Isabelle Fuhrman -aki régimódi ruhában ment a forgatásra - annyira lenyűgözte a készítőket, hogy átírták a karakter kinézetét a fiatal színésznőre. A kislány 2009-ben Fright Meter–díjat nyert alakításáért, a legjobb női mellékszereplő kategóriájában. Mikor Kate a zongoránál játszik, Maxnek és meg nem született kislányának, Jessicának komponál, a jelenet pedig hosszabb lett volna, Vera farmiga, aki maga is tehetséges zongorista nagyon dühös lett a rendezőre, amiért rövidebbre vágta a snittet. Mikor Esther káromkodik, a rendező megengedte Isabelle Fuhrmannek, hogy maga káromkodjon, hogyha nem ismétli el többször. Eredetileg Esther karaktere élvezte volna az állatok kínzását, és feldarabolta volna a Coleman család hörcsögét, ezt a jelenetet azonban soha nem vették fel. A csábítási jelenet sokkal hosszabbra volt tervezve eredetileg.
Esther múltjával kapcsolatban sokkal több dolog derült volna ki az eredeti forgatókönyvben. Vér szerinti apja molesztálta, csecsemőkorától kezdve, tönkretette a szaporító szerveit, így soha nem lehetett volna gyermeke. Apjának későbbi szeretője azzal gúnyolta Esthert, hogy mivel nem lehet gyermeke soha, igazi nő sem lesz, ezért a lány kivégezte őket. Miután az elmegyógyintézetből távozott, prostituáltként kezdett dolgozni Észtországban, gazdag vénembereknek. A börtönbüntetést azért tudta elkerülni, mert a kislány látszatát végig fent tudta tartani.
Eredetileg Kate és John nem őt fogadta volna örökbe, hanem egy Puerto Ricó-i 7 éves kislányt, Yolandát. Miután örökbe fogadták és visszamentek kitölteni a papírokat, megismerkedtek Estherrel, aki lenyűgözte őket. Másnap Yolandát megtalálták fellógatva a szekrényben, így végül Esther került a Coleman családhoz, annak ellenére, hogy gyanúba keveredett. Isabelle Fuhrman elmondta egy interjúban, hogy állandóan a Veszedelmes viszonyokat és A bárányok hallgatnak-ot nézte, Glenn Close és Anthony Hopkins játékával készült a szerepére. A tetőpontot eredetileg végig a házban vették volna fel, egy alternatív befejezés pedig fel is került a DVD kiadás extrái közé.
{/spoiler}
A filmhez közvetve kapcsolódik egy brutális esemény 2006-2007 tájékáról, ezt szintén spoiler gomb alá rejtem, mert az egyik tettes lelőheti a film egyes fordulatait.
{spoiler}
A bűncselekmény 2006-ban és 2007-ben történt a dél-morvaországi Brünnhöz közeli Kurim faluban. Két kisfiút, Ondrej és Jakub Mauert, saját anyjuk, Klára, annak nővére, Katerina és egy közös barátnőjük, Barbora Skrlova kínzott hónapokig. A nők egy, úgynevezett „Grál Mozgalom” szekta tagjai voltak, melyet 1940-ben alapítottak, vezetőjük pedig Oskar Ernst Bernhardt volt. Követőik világszerte tízezren vannak, főbb vezetőikről pedig kiderült, hogy szexrabszolgákat tartanak.
Klára, nővére és Barbora a két kisfiút a pincében tartották megverve, ketrecbe zárva, leláncolva, meztelenül, a családi vacsorákhoz pedig megégették őket, megkínozták, bőrükből pedig ettek.
Az elmebeteg kínzásokra akkor derült fényi, mikor a szomszéd babaőre véletlenül Mauerék babaőrzőjének jeleit kezdte venni, és monitorjukon megjelentek a pincei borzalmak. A szörnyű bűntény egyik leghátborzongatóbb részlete Barbora Skrlova alakja. A 34 éves nőt a kiérkező rendőrök 13 éves kislánynak öltöztetve találták meg, plüssmackóval a kezében. A nő később megszökött és négy hónappal később találták meg, leborotvált fejjel, kisfiúnak adta ki magát. A bíróság Katerina Maureovát tíz-, Klárát kilenc-, a manipulátor Barborát pedig ötévnyi szabadságvesztésre ítélte.
{/spoiler}