- Szerző: Levente
- Vámpír
- 2017.01.20. 18:00:00
- #mítosz#vámpírmitológia#vámpír#drakula#horror#gerald butler#dracula 2000#van helsing#dracula#adaptáció#jubileum#wes craven
Előző
[Pszicho]
Identity - Azonosság (2003)
Mindenki ismeri a vámpírokat és Drakula grófot. A vérszívók már több mint egy évszázada változtatják alakjukat, megjelenésüket, képességeiket és tulajdonságaikat, de mitológiájuk az ókorig nyúlik vissza. Eredetük forrásaként a Talmudban megjelenő Lilithet említik, míg a Vampire: The Masquerade szerep játékkönyvben Káin az első vámpír, aki miután meggyilkolta öccsét és ivott véréből, a halhatatlanságot kapta büntetésül a vér csillapíthatatlan szomjával. Drakula grófot pedig Bram Stoker teremtette meg, aki hallott egy bizonyos kegyetlen, havasalföldi, Karóba húzó Vlad Tepesről. De ahogyan ezen szörnyek faja folyamatosan megújul, a legfőbb vámpírnak sem kell ragaszkodni az eredettörténetéhez. A Wes Craven produceri felügyelete alatt megjelent jubileumi újraértelmezés, a Dracula 2000 sem az ismert alapokra épített, inkább új mítoszt teremtett.
2000-ben egy csapat tolvaj betört egy antik régiségekkel kereskedő idős emberhez, bizonyos Van Helsinghez (Christopher Plummer). Nem ijesztik el őket a furcsa szerzemények a katakombákban, a koponyák és a keresztek sem. A folyosók végén viszont valami igazán érdekeset találnak, egy ezüstkoporsót. A busás ár reményében ellopják a koporsót, azt viszont nem sejtik, hogy Drakula gróf holttestét őrzi az ezüst, a többszáz éves vámpírt pedig véletlenül feltámasztják. Drakula (Gerald Butler), miután felfrissítette magát és alkotott pár hozzá hasonló csatlóst, New Orleansba utazik, hogy megszerezze azt, akire igazán vágyik: Van Helsing lányát, Maryt.
Nem Bram Stoker regényét vette alapul a film, amire egyébként utal is, ezzel hitelesítve saját magát. A különböző vámpírmitológiás easter eggek igazán kedvesek lehetnek a vérszívók rajongóinak, mint például Nosferatu koponyáját látni Helsing gyűjteményében. Ez a történet modernizálta a klasszikust, áthelyezte a 2000-es évekbe, ami nagyon érződik. Az, hogy ez jó vagy sem, mindenki eldöntheti magának, de szerintem valahol szórakoztató nézni az akkori ízléstelen divatnak megfelelő díszleteket és jelmezeket, valamint a gróf teljes kinézetét.
Ha az ember megszokja ezt az átültetést és a kicsit B kategóriás hangulatot, akkor viszont egy egész izgalmas Drakula-történetet láthat, aminek a mítosza és eredete több mint érdekes, és igazán megérné mondjuk egy másik, színvonalasabb filmben látni ugyanezt a magyarázatot a vámpírok létére, mert tényleg nagyon jó. A színészek közül Plummer szinte csak cameózik, Butler a kor ízléséhez igazította a grófot, a többiek pedig szóra sem érdemesek. Aki viszont tényleg szereti az effajta filmeket és a vámpírokat, az megpróbálkozhat ezzel is, de ne számítson világmegváltásra.
5/10