Mi történt Baby Jane-nel?
Mai cikkemben egy 1962-es klasszikust fogok bemutatni Nektek. Ami nem csak önmagában zseniális, hanem egy egész műfajt indított be.
Robert Aldrich egyik leghíresebb filmje a Mi történt Baby Jane-nel? két versengő nővérre fókuszál. Jane Hudson, a fiatalabbik lány, óriási népszerűségnek örvend, mint gyermekszínész. Tömegek látogatnak el a színházba, ahol édesapjával karöltve dialógusokat és dalokat ad elő. Minden kislány Baby Jane babát szeretne hazavinni, az édesapák ilyen csemetére áhítoznak. A színfalak mögött viszont nem amerikai álom az élet. Jane-t apja pénzszerzésre használja, és nővére, Blanche teljesen háttérbe szorul, mind szülei, mind a közönség szemében. Évekkel később mindkét lány színésznővé avanzsál, Blanche végre megkapja az áhított rivaldafényt, elismerést, ellenben húga, teljesen kiégett, egy filmje sem hoz sikert, ripacsnak tartják. Egy balesetbe torkollott gyilkossági kísérlet miatt Blanche kerekesszékbe kényszerül. A film a már öregedő testvérpárra fókuszál. Jane (Bette Davis –Jezebel, Halál a Níluson) az évtizedek alatt teljesen tönkretette magát, mind fizikailag, mind lelkileg. Felemésztette a bűntudat, hogy ő okozta testvére tragédiáját és az őrült féltékenységét Blanche-on (Joan Crawford – Mildred Pierce) tölti ki. Gyermekkorukban Jane tartotta el a családját, majd fiatal felnőtt korukban Blanche vette át szerepét, de a balesetnek köszönhetően újra, élete végéig húgára van utalva. Míg Jane készül a nagy visszatérésére, addig mindennapos tortúrában részesíti nővérét.
A szereposztást még talán egy filmnél sem sikerült ilyen zseniálisan eltalálniuk. Bette Davis és Joan Crawford egész életükben versengtek egymással, Davis nevetségesnek tartotta kolléganőjét és a forgatások alatt is tudomására hozta ellenszenvét. Crawford egy házasságnak köszönhetően a Pepsi gyár elnöke lett, állítólag Davis a forgatás idejére direkt rendeltetett Coca Cola automatát és csak azt ivott. A filmben látott magas sarkúval való rugdosódás, verekedések pontosan ezért olyan élethűek, nem volt Davis ellenére lekeverni pár pofont.
Crawford lányának memoárjából kiderül, hogy a színésznő életében is egy agresszív, alkoholista, hataloméhes asszony volt. Örökbefogadott két gyereket, hogy a nyilvánosság még nagyobb becsben tartsa, négy fal között pedig lelkileg és fizikailag is bántalmazta gyermekeit.
1991-ben felújították a filmet TV változatban, a Redgrave testvérek főszereplésével. Évekig kerestem, mert a kritikusok elismerték, de egyszerűen megszerezhetetlen volt. De türelem rózsát terem, sikerült megnéznem és a szavam elállt. Annak ellenére, hogy TV film a legjobb remake - ek között a helye. Nem másolta az eredetit, a fő történetszál megmaradt, de az egész cselekményt átültették a 90-es évekbe. A gyermek Baby Jane jeleneteinél hozzáadták a pluszt, hogy Blanche nem csupán háttérbe szorult, de még húga dublőre is volt. Főként Jane-re fókuszálnak, az ő kálváriáját láthatjuk. Kitűnő ötlet volt bemutatni, hogy nem biztos a Jane-ből áradó gyűlölet, szereti a testvérét, de kislány korban ragadt, ügyetlen. Visszatérő számát ebben a változatban is megkapjuk, míg a régiben egy vérfagyasztó jelenet keretein belül Bette Davis régi kislánykori ruhájában táncol és énekel, itt egy fellépés keretin belül kap újabb lehetőséget.
Az 1962-es klasszikus sikere után több hasonló témájú film is érkezett. Így egy külön műfajjá, a psycho – biddy – vé nőtte ki magát. A műfaj lényege, középkorú nők egy tragédia után elvesztik a kontrollt és őrületbe sodorják önmagukat. Szintén Aldrich rendezésében, Davis főszereplésével a Csend, csend édes Charlotte 1964 - ben, melyben Charlotte egy gyilkossági ügyet göngyölít fel, míg rokonai az őrületbe sodorják. Az 1964-es Kényszerzubbonyban, Crawford a vásznon is baltát ránt. Az 1965-ös Fanatic, zseniális mű, egy anyós tartja fogva menyét és kínozza. Az 1965-ös Dada, újra Davis főszereplésével, melyben bébiszitter állást vállal, miközben egy sötét tikot rejteget. Az 1969-es Mi történt Alice nénivel? Gazdag asszony, férje halála után, hogy pénzhez jusson bejárónőit teszi el láb alól és fenyőt ültet a hullájukra. Ebbe a kategóriába tartozik Margaret White is, Carrie édesanyja. Minden, a műfajba tartozó filmet csak ajánlani tudom, vérfagyasztó suspense horrorok.
Mai cikkemben egy 1962-es klasszikust fogok bemutatni Nektek. Ami nem csak önmagában zseniális, hanem egy egész műfajt indított be.
Robert Aldrich egyik leghíresebb filmje, a Mi történt Baby Jane-nel? két versengő nővérre fókuszál. Jane Hudson, a fiatalabbik lány óriási népszerűségnek örvend mint gyermekszínész. Tömegek látogatnak el a színházba, ahol édesapjával karöltve dialógusokat és dalokat ad elő. Minden kislány Baby Jane-babát szeretne hazavinni, az édesapák ilyen csemetére áhítoznak. A színfalak mögött viszont nem amerikai álom az élet. Jane-t apja pénzszerzésre használja, és nővére, Blanche teljesen háttérbe szorul, mind szülei, mind a közönség szemében. Évekkel később mindkét lány színésznővé avanzsál, Blanche végre megkapja az áhított rivaldafényt, elismerést, ellenben húga teljesen kiégett, egy filmje sem hoz sikert, ripacsnak tartják. Egy balesetbe torkollott gyilkossági kísérlet miatt Blanche kerekesszékbe kényszerül.
A film a már öregedő testvérpárra fókuszál. Jane (Bette Davis - Jezebel, Halál a Níluson) az évtizedek alatt teljesen tönkretette magát, mind fizikailag, mind lelkileg. Felemésztette a bűntudat, hogy ő okozta testvére tragédiáját, és az őrült féltékenységét Blanche-on (Joan Crawford - Mildred Pierce) tölti ki. Gyermekkorukban Jane tartotta el a családját, majd fiatal felnőtt korukban Blanche vette át szerepét, de a balesetnek köszönhetően újra húgára van utalva, élete végéig. Míg Jane készül a nagy visszatérésére, addig mindennapos tortúrában részesíti nővérét.
A szereposztást még talán egy filmnél sem sikerült ilyen zseniálisan eltalálniuk. Bette Davis és Joan Crawford egész életükben versengtek egymással, Davis nevetségesnek tartotta kolléganőjét, és a forgatások alatt is tudomására hozta ellenszenvét. Crawford egy házasságnak köszönhetően a Pepsi gyár elnöke lett, állítólag Davis a forgatás idejére direkt rendeltetett Coca Cola-automatát, és csak azt ivott. A filmben látott magas sarkúval való rugdosódás, verekedések pontosan ezért olyan élethűek, nem volt Davis ellenére lekeverni pár pofont.
Crawford lányának memoárjából kiderül, hogy a színésznő életében is egy agresszív, alkoholista, hataloméhes asszony volt. Örökbe fogadott két gyereket, hogy a nyilvánosság még nagyobb becsben tartsa, négy fal között pedig lelkileg és fizikailag is bántalmazta gyermekeit.
1991-ben felújították a filmet tévéváltozatban, a Redgrave testvérek főszereplésével. Évekig kerestem, mert a kritikusok elismerték, de egyszerűen megszerezhetetlen volt. De türelem rózsát terem, sikerült megnéznem, és a szavam elállt. Annak ellenére, hogy tévéfilm, a legjobb remake-ek között a helye. Nem másolta az eredetit, a fő történetszál megmaradt, de az egész cselekményt átültették a 90-es évekbe. A gyermek Baby Jane jeleneteinél hozzáadták a pluszt, hogy Blanche nem csupán háttérbe szorult, de még húga dublőre is volt. Főként Jane-re fókuszálnak, az ő kálváriáját láthatjuk. Kitűnő ötlet volt bemutatni, hogy nem biztos a Jane-ből áradó gyűlölet, szereti a testvérét, de kislánykorban ragadt, ügyetlen. Visszatérő számát ebben a változatban is megkapjuk, míg a régiben egy vérfagyasztó jelenet keretein belül Bette Davis régi kislánykori ruhájában táncol és énekel, itt egy fellépés keretein belül kap újabb lehetőséget.
Az 1962-es klasszikus sikere után több hasonló témájú film is érkezett, így egy külön műfajjá, a psycho-biddyvé nőtte ki magát. A műfaj lényege, hogy középkorú nők egy tragédia után elvesztik a kontrollt, és őrületbe sodorják önmagukat.
Szintén Aldrich rendezése, Davis főszereplésével, a Csend, csend, édes Charlotte 1964-ben, melyben Charlotte egy gyilkossági ügyet göngyölít fel, míg rokonai az őrületbe sodorják. Az 1964-es Kényszerzubbonyban Crawford a vásznon is baltát ránt. Az 1965-ös Fanatic zseniális mű, egy anyós tartja fogva menyét, és kínozza őt. 1965-ben érkezett a Dada, újra Davis főszereplésével, melyben bébiszitter állást vállal, miközben egy sötét titkot rejteget. Az 1969-es Mi történt Alice nénivel?: gazdag asszony férje halála után, hogy pénzhez jusson, bejárónőit teszi el láb alól, és fenyőt ültet a hullájukra. Ebbe a kategóriába tartozik Margaret White is, Carrie édesanyja.
Mindegyik, a műfajba tartozó filmet csak ajánlani tudom, vérfagyasztó suspense horrorok.
Mi történt Baby Jane-nel? (1962) 10/10 IMDb | mafab
Mi történt Baby Jane-nel? (1991) 10/10 IMDb | mafab