Legújabb rovatunkban azzal foglalkozunk, hogy a történelem során megtörtént megannyi megoldatlan rejtélynek nyomába eredjünk. Elvégre nincs is annál izgalmasabb, mint amikor egy film elejére kiírják, hogy: megtörtént események alapján. Ez valóban igaz: az életnél senki sem tud jobb forgatókönyvet írni és rengeteg pazar alkotás készült már valós történéseket alapul véve. A rovat legelső rejtélyes esete, azonban nem tartozik ezek közé. Ez idáig nem készült belőle jó filmes adaptáció, bár az American Horror Story kétség kívül nagyon jól beépítette ezt a brutális gyilkosságot az első évadba. Valószínűleg megoldást mi sem fogunk találni az ügyre, de igyekszünk alaposan körüljárni az esetet, ami úgy híresült el, hogy: a Fekete Dália gyilkosság.
Elizabeth Short 1924. július 29-én látta meg a napvilágot Bostonban, a gyermekkorát pedig Medfordban (Massachusetts) töltötte. Amikor a kislány 5 éves volt az apja nyomtalanul eltűnt. Az autóját pár nappal később találták meg a város közelében fekvő tónál. A hely teljesen elhagyatott volt és a férfit sem találták meg, az ügyet öngyilkosságként könyvelték el. Majd egy napon a férfi betoppant az otthonukba, bocsánatot kért a családjától, hogy így lelépett és megpróbálta visszakönyörögni magát. Phoebe Short azonban nem bocsájtott meg neki és a gyerekei elől is titkolta, hogy az apjuk életben van. A férfi pedig elköltözött.
Elizabeth a filmek világába menekült és már egészen kicsi korában elhatározta, hogy színésznő lesz. Kedves, de kicsit beteges kislányként írták le. 19 éves korában szerzett arról tudomást, hogy apja mégsem halt meg és elhatározta, hogy elmegy hozzá Vallejóba. Egy darabig nála maradt, de az apja kirúgta őt a házából, mondván: nem kezd semmit magával és csak egy ingyenélő. Az apa attól sem volt elragadtatva, hogy Elizabeth körül rengeteg férfi legyeskedett és a lánya elég gyakran volt szerelmes. Miután Elizabeth elköltözött az apjától Santa Barbara felé vette az irányt, ahol azonban letartóztatták, mert kiskorúként alkoholt fogyasztott, majd visszaküldték Massachusettsbe az anyjához. Azonban nem maradt otthon sokáig és Floridába ment. Itt ismerkedett meg Matthew Michael Gordon Jr-al, aki pilóta volt a hadseregnél. A férfi 1945-ben kérte meg levélben szerelme kezét, ám a frigy nem jöhetett létre, mert Michael életét vesztette.
1946-ban Elizabeth ismét elindult szerencsét próbálni és Hollywoodba ment, hogy megvalósítsa dédelgetett álmát: híres színésznő akart lenni. Shortra hamar felfigyeltek az Álomgyárban és ígéretes, feltörekvő tehetségnek tartották. Kisebb szerepeket kapott, meghallgatásokra járt, valamint ahogyan az ebben az időben szokás volt Elizabeth partikon ismerkedett és igyekezett kapcsolatokat kiépíteni a filmesekkel. A végzetes estén is egy ilyen partin vett részt, hogy aztán tényleg megkapja a vágyott hírnevet csak sajnos nem abban a formában, ahogyan azt ő szerette volna.
1947. január 15-én Elizabeth álma véget ért. A lány brutálisan megcsonkított holttestére egy Los Angeles-i parkban találtak rá. A gyilkosa meztelenre vetkőztette a lányt, testét ketté vágta, karjait derékszögben a feje mellé helyezte, lábát szétfeszítette és a száját éles vágásokkal véres vigyorba torzította. A lány testén több helyen vágást ejtettek, egyik mellét megcsonkították és több helyen nagyobb darabok hiányoztak Elizabehtből. Nyomokat nem találtak rajta, mert a testet lemosták, mindent letisztítottak róla. A rendőrök egy cementeszsákot is találtak a holttest mellett, amin vérnyomok voltak, valamint kerék- és cipőlenyomatokat is találtak. Elizabeth bokáin és csuklóin véraláfutások voltak, így arra lehetett következtetni, hogy megkötözték. A fején és az arcán is súlyos ütésnyomok voltak. Arra következettek, hogy nem itt követték el a gyilkosságot, hanem csupán csak ide helyezték a holttestet, de a lányt máshol ölték meg.
A világot sokkolta az eset, az újságok rávetették magukat az ügyre és szenzációhajhász cikkeket gyártottak róla, a nyomozók pedig kétségbeesetten igyekeztek kézre keríteni az elkövetőt. Az ügyet azonban nem sikerült megoldaniuk. Rengetegen tanúskodtak ugyan és több szálon is elindultak, de mindig zsákutcába kerültek.
Egy ideig úgy gondolták, hogy egy sértett szerető lehet az elkövető, de a gyilkosságot kapcsolatba hozták a maffiával is. A filmesek sem maradtak ki a nyomozásból, ezen a szálon is elindultak, de itt sem találtak semmilyen nyomot. Az újságok eközben folyamatosan cikkeztek és gyártották az elképesztő elméleteiket, valamint ráragasztották a Fekete Dália elnevezést Elizabeth Shortra. Állítólag a név az 1946-os Kék Dália című film után ered és egy ismerőse adta ezt a nevet Elizabethnek. Az igazsághoz azonban közelebb áll az, hogy az újságok aggatták rá ezt a nevet a fekete haja és ruhája miatt. Egyébiránt rengeteg írás született arról, hogy a lány nagyon kikapós volt, a végzetes estén is rövid ruhácskában kellette magát stb. Nem mondhatjuk, hogy nagyon kedvesen bántak volna a lapok az áldozattal. Eközben egyre csak gyűltek a tanúk és persze voltak jópáran olyanok is, akik magukra vállalták a gyilkosságot. A rendőrség azonban nem tudta felderíteni a szálakat.
Egy évvel a gyilkosságot követően, vagyis 1947. január 23-án a Los Angeles Examiner szerkesztőségét felhívta egy férfi. Ő azt állította, hogy az eddig megjelent hírek nem felelnek meg a valóságnak és a következő napokban olyan tárgyakat fog postázni, amik Elizabeth Short tulajdonában voltak. Másnap meg is érkezett az első csomag: a lány születési bizonyítványa volt benne, valamint névjegykártyái, fotói és Mark Hansen címét tartalmazta még. Hansen Short barátja volt, egy darabig együtt is laktak. Eközben többen is telefonáltak azt állítva, hogy ők követték el a gyilkosságot, valamint levelek is érkeztek Fekete Dália Bosszúálló aláírással. Ennek nyomán január 25-én meg is találták egy szemétlerakóban Short fél pár cipőjét és táskáját. Az újságírók minden ilyen információra lecsaptak és nem igazán segítették a rendőrség munkáját, sőt sokan úgy tartják, hogy részben ők is felelnek azért, hogy ezidáig nem sikerült a gyilkos nyomára bukkannia a hatóságoknak. Pedig gyanúsított akadt bőven.
Mint később kiderült több mint hatvan ember vallotta magát bűnösnek. Férfiak és nők egyaránt. Az ügyben a Los Angeles-i rendőrség huszonöt személy ellen folytatott komolyabb vizsgálatot. Ők mind kapcsolatba hozhatóak voltak a lánnyal, de akadtak olyan szálak is, amik egészen messze vezettek. Elizabeth meggyilkolása és az 1934-1938 között történt clevelandi torzógyilkosságok között véltek felfedezni párhuzamot. John P. St. John őrmester nyomozott az ügyben és azt nyilatkozta, hogy nagyon közel álltak hozzá, hogy letartóztassák Jack Anderson Wilsont, akit a torzógyilkosságok elkövetésével is vádoltak. A férfi 1982-ben bekövetkezett halála azonban megakasztotta a folyamatot.
A Fekete Dália gyilkosság elkövetője nem került kézre és sokáig mély csend borult az ügyre. Ezt törte meg Steve Hodel elképesztő története. Hodel bűnügyi író és oknyomozó, aki megszállottan vizsgálja Elizabeth Short esetét. Ennek oka pedig az, hogy Hodel a saját apját gyanúsítja a gyilkosság elkövetésével. Hodel tinédzser volt, amikor a gyilkosság történt, de természetesen ő is figyelemmel kísérte az ügyet. Az egész azonban évekkel később vált a rögeszméjévé, amikor apja pár holmija hozzá került. Hodel apja hagyatékai között bukkant rá egy fényképre. A képen egy fiatal lány látható, aki a megszólalásig hasonlít Elizabeth Shortra. Steve nyomozásba kezdett és egyre több jel mutatott arra, hogy az apja követte el a szörnyű gyilkosságot.
Steve azt mondta, hogy apja elég távolságtartó és tekintélyt parancsoló személyiség volt, aki nem nagyon mutatta ki a szeretetét és nem is volt nagyon bensőséges kapcsolata a családdal. Steve 1999-ben kezdett mélyebben foglalkozni az üggyel. A kép mellett az adta a fő alapját a vizsgálódásának, hogy apja orvos volt, már pedig Elizabethet sebészi pontossággal vágták ketté, tehát feltételezhető volt, hogy anatómiai ismeretekkel kellett rendelkeznie az elkövetőnek.
Hodel azt is kiderítette, hogy 1949-ben Tamar Hodel indított pert apja ellen azzal a váddal, hogy szexuális erőszakot követett el ellene. A férfit felmentették a vádak alól. George Hodel ráadásul folyamatosan félrelépett, orgiákat rendezett és nem egy partin megfordult. Olyan összejövetelen is járt, ahol Elizabeth is részt vett. A Fekete Dália Bosszúálló által írt leveleket is kapcsolatba hozta az apjával, szakértő is igazolta, hogy a kézírás nagyon hasonlít George Hodelére.
Steve Hodel nagyon alapos munkát végzett, még az FBI aktákat is kikérte az esetről. Ugyanis az eset idején a rendőrség is vizsgálódott George Hodel körül. Steve megtalálta azokat a nyugtákat is, amik azt bizonyították, hogy a házuk átépítésekor olyan márkájú cementet használtak, mint amilyen zsák Elizabeth holtteste mellett hevert. Azonban ennél tovább nem terjedhetett a kutatása, hiszen a tanúk már nem élnek, a nyomozók sem és a tárgyi bizonyítékok is megsemmisültek már. Hodelnek így nem maradt más, mint a különböző anekdoták és szóbeszédek, valamint a saját emlékei apjáról. Ennek folytán arra jutott, hogy George Hodel követte el a Fekete Dália gyilkosságot, de itt azonban nem állt meg. Steve szerint az elkövetés módja és a kutatásai arra engednek következtetni, hogy George Hodel sorozatgyilkos volt. Nyomozása folytán egy másik üggyel is kapcsolatba hozta a Fekete Dália gyilkosságot. 1946-ban Chicagóban gyilkoltak meg egy Suzanne Degnan nevű hatéves kislányt. Ezt a következtetést arra alapozták, hogy a Degnan-gyilkosság zsarolólevele és a Fekete Dália Bosszúálló néven küldött levelek között nagy a hasonlóság, valamint Elizabeth holttestét a Degnan Boulevard közelében találták meg, ami ugyebár a másik áldozat családneve volt. Ráadásul mindkét áldozat testét derékban kettévágták,a 2. és 3. ágyékcsigolya között. Sebészi pontossággal végeztek a kislánnyal is, ahogyan Elizabethel is.
Egy Manilában elkövetett gyilkosságot is felfedezett, amit kapcsolatba hozott ezekkel az esetekkel. A 28 éves, Lucila Lalu nevű nő megcsonkított holttestét a Fekete Dáliáéhoz hasonló módon rendezték el, ráadásul a holttestet nem messze az apja otthonától fedezték fel. Mivel az utca neve a Zodiac volt, így Hodel már egyenesen odáig ment, hogy apja volt a Zodiákus gyilkos.
Steve Hodel több könyvet írt az esetről és a következtetései egyáltalán nem légből kapottak, bár a Zodiákus szál azért elég erőltetettnek tűnik és sokan úgy vélik, hogy pusztán haszonszerzés miatt írta meg ezt az elképzelését, miután az első regénye hatalmas olvasottságot produkált és még a hatóságok is elismerték, hogy igaza lehet abban, hogy George Hodelnek köze volt Elizabeth Short meggyilkolásához.
Az idő azonban nem kedvezett az ügynek és ma már lehetetlenség kideríteni, hogy mi is történt Elizabethel, ezzel a színésznői álmokat dédelgető, fiatal lánnyal, aki elindult, hogy meghódítsa Hollywoodot, de egy kegyetlen gyilkos véget vetett mindennek. Mondhatjuk persze, hogy Elizabeth olyan hírnévre tett szert, amire egyetlen befutott színésznő sem volt képes, de valljuk be: a világhírnévért cserébe hatalmas árat fizetett.