Dan Gilroy, a hátborzongató Éjjeli féreg alkotója ismételten összeállt Jake Gyllenhaalal és Rene Russoval, hogy újra görbe tükröt fogjanak, és megmutassák benne világunk egyik másik romlott szeletét? Hát ezt látni kell! A Netflix logó feltűnése azonban viszolygást kelt, hiszen hiába az Oscar-siker, a világ egyik legnagyobb netes tartalomszolgáltatója filmek terén sokszor nincs formában, és akkor még egészen finoman fogalmaztam. Sajnos a Velvet Buzzsaw igazolja a balsejtelmeket.
A Velvet Buzzsaw középpontjában egy elhalálozott, rejtélyes festőzseni életműve áll, ami valósággal megbabonázza a Los Angeles-i művészvilágot. Jó pár ember kerül kapcsolatba a lenyűgöző alkotásokkal, amelyek egy idő után életre kelnek (a tavalyi év nagysikerű animációs filmje, a Ruben Brandt üdvözletét küldi), és elkezdik megritkítani a város művészközegét.
Az Éjjeli féreghez hasonlóan itt is egy sekélyes és romlott közegben járunk, de most nem a média, hanem a műkincskereskedelem és a művészek világa a terep. Ám míg az Éjjeli féreg egy hihetetlenül undorító antihőssel (tényleg egy féreggel) és húsba vágó társadalomkritikával támadott, addig a Velvet Buzzsawnak semmi nem jön össze. Egy központi alak helyett ezúttal vagy egy tucat karaktert kapunk, akiknek a bőrébe remek színészek bújnak (Russo és Gyllenhaal mellett jelen van John Malkovich és Toni Collette is), de egyiküket sem sikerül elég erősen kidolgozni. A dekadens művészvilágnak való beszólás pedig kimerül néhány jó ötletben (amelyek közt messze a „hullainstalláció” a legjobb). De nemcsak szatíraként mond csődöt a Velvet Buzzsaw, horrorként sem tud egy tisztességes színvonalat megütni. Bár Gilroynak vizuálisan van egy-két jó megoldása, a parajelenetekben a meglepetés vagy az izgalom helyett inkább az olcsóság dominál.
A menthető mentését leginkább az isteni Gyllenhaal végzi, aki lubickol a szexualitásában bizonytalan ítész szerepében, csak hát ez kevés az üdvösséghez. A Velvet Buzzsaw olyan, mint egy menőnek beállított kiállítás: megnézzük, mert hangzatos volt a reklámja, és mert valami nagy ember áll mögötte, de később rá kell jönnünk, hogy csak az időnket pazaroltuk vele.
5/10